Psikolojimiz bozuldu

banner37

Ülkemizde artan adli olaylar, vatandaşı tedirgin ediyor… Cinayet, gasp, tehdit, kavga gibi olaylar nedeniyle sokağa çıkmaya korkar olduğunu söyleyen vatandaşlar, son dönemde sıklıkla gündeme gelen ensest ilişki haberleriyle de herkesten şüphe eder hale geldiklerini belirtti:

Psikolojimiz bozuldu
banner87

Ali ÇATAL

Ülkemizde duymaya alışık olmadığımız birçok krimanal olayın son yıllarda artış göstermesi herkesi tedirgin ediyor.

Ormanda cinayete kurban giden bedenler, evinde istirahat ederken bıçak tehdidiyle parası, ziynet eşyaları çalınanlar, cenazeye gidip arabasının camları kırılarak içerisindeki eşyaları çalınanlar, sokak ortasında kavga edenler, kadınlara herkesin içinde taciz, aile içi ensest ilişkiler… Herkese korku ve endişe salan onlarca olay… Hergün gazetelerde, hayatımızın içinde…

KIBRIS, sokağa çıktı ve bu olaylar karşısında vatandaşların ne hissettiğini, ne düşündüğünü sordu… Duyduğumuz cümleler, toplumun korku içinde olduğunu gösterdi.

Vatandaşlar, “Sokağa çıkamıyoruz. Kötü bir olaya karşı kendimizi nasıl koruyacağımızı düşünüyoruz” derken, ensest ilişki haberlerine de büyük tepki gösterdi. Vatandaşlar, “Artık kimseye güven kalmadı. Herkesten şüphelenir, korkar olduk” dedi.

Vatandaşlar, “Bu ülkede kendimizi güvende hissetmiyoruz” görüşünde birleşti.

 

Vatandaşlar ne dedi? Vatandaşlar ne dedi? Vatandaşlar ne dedi?

 

Selim Keskinel:

“Aslında hepimiz ciddi anlamda tehlikedeyiz ama toplum olarak da sesimiz çıkmıyor. Hâlbuki bunlar, diğer konularda yapılan grevlerden önemli sorunlardır. Sivil toplum örgütleri ve sendikalar başta olmak üzere halk nezdinde sözü geçen oluşumlarla istişare halinde örgütlenilebilir. Kendimizden de çevremizden de endişeleniyoruz”.

 

Şefika Başkurt:

“Herkesin çocuğu ve hatta kendisi tehdit altında. Yasada değişiklik yapılarak cinayet ve tecavüz gibi suçlara karışanların af kapsamına girmesi engellenmeli. Tepki göstermek için de sıranın yakınlarımıza gelmesini mi beklemeliyiz?”

 

Ayşe Deniz:

“Artık herkesten şüphelenir olduk. Gazetede okuduklarımızdan midemiz bulanıyor. Bu toplum nereye gidiyor?”

 

Mehmet Beyaz:

“Gazeteyi bir açıyorum, orta sayfaya gelene kadar suç haberleri! Gazetelerin artık sadece spor sayfalarını okur olduk. Kimsenin, bir başkasına zarar verme hakkı yok. Cezalarımız ne yazık ki caydırıcı değil”.

 

Hüseyin Tayfun:

“Çocukluğumda, üç mahalle öteye futbol oynamaya giderdik. Şu an çocuğumu arka mahalledeki teyzemin evine tek başına gönderemez oldum. Ülkeye giriş yapacaklardan ‘karakter ve sicil belgesi’ istenmeli”.

 

Ayşe Özakan:

“Kapı cam açık uyuduğumuz eski günlerin aksine, kendimi güvende hissetmiyorum. Her an tehlikedeyiz”.

 

Mehmet Kıstı:

“Artık öz dayımızdan ve hatta babamızdan bile korkmalıyız herhalde. Önceden, arabaları kilitlemezdik; artık kilitlesek de çare yok”.

 

Ayşe Coşkuner:

“Hepimiz kendimizi ve sevdiklerimizi tehlikede hissediyoruz. Eski güzel günler keşke geri gelebilse”.

 

Ümit Sedat:

“Geçmişte kesinlikle şimdikinden çok daha güvenli bir ortam vardı. Bugün, bu ülkenin nüfusu bile bilinmiyor. Kim bilir kaç tane suçluyla her gün karşılaşıyoruz. Ekonomik durum kötüye gittikçe, bu gibi durumlar da daha da artacak zaten”.

 

Cüneyt Altıntaş:

“Çocuğum okula gidiyor ve her gün ‘acaba başına bir şey gelecek mi?’ korkusunu yaşıyorum. Henüz geçenlerde, lise çağındaki bir genç, sabahın saat 07.00’sinde uyuşturucunun etkisindeydi. Buna bizzat şahit oldum. Her türden suç çoğalıyor”.

 

Hacer Doğan:

“Bu ülkeye geçen yıl geldim ve geldiğimde buraları çok sevmiştim. Geçtiğimiz yılın sonundan itibaren her şey değişmeye başladı. Geldiğimizde, sabahlara kadar sokaklarda gezebiliyorduk; artık gündüz bile sözle taciz ediliyoruz. Kendimi artık rahat hissetmiyorum”.

 

Burak Cem Bayraktar:

“Erkekler için bence halen bir sorun yok ama ada, kızlar açısından artık eskisi kadar güvenli değil gibi. Bu kanıya da yakın çevremi gözlemleyerek vardım”.

 

Cemaliye Beysoydan:

“Pencereyi kapıyı açık bırakıp, iki sokak ötedeki bakkala gittiğim günler ne yazık ki geride kaldı. Oğlum eve gelmeden uyuyamaz oldum. Ülkeye girenler denetlenmeli”.

 

Ruşen Irmak:

“Köyde yaşadığımız için ‘nispeten’ rahatız. Herkesin birbirini tanıdığı küçük bir toplulukta polisiye olaylar daha az yaşanıyor fakat şunu da söylemeliyim: Şayet servis, kızımı evden alıp eve bırakmasa, şu ortamda herhalde fena halde endişe ederdim”.

 

Tülay Günözger:

“Böyle giderse bu ülkede kimse kalmayacak. Polislik vakalar da bu sayede çözülür belki. Herkes için yaşam zorlaştı, kadınlar için ‘iki kere’ zorlaştı çünkü kadınlara yönelik suçlarda ürkütücü bir artış var”.

 

Caner Kasap:

“Memleketin gidişatını herkes görüyor. Eskiye nazaran korkunç bir gerileme var. Eskiden ‘kırk yılda bir’ yaşanan suçları artık yılda birkaç sefer yaşıyoruz”.

 

Ardın Karataş:

“Her ne kadar kendimi tehdit altında hissetmesem de özellikle kadın yakınlarım için endişelendiğim oluyor”.

 

Eylül Doğaner:

“Hakkari’nin Yüksekova ilçesinden geldim ve burada kadınlara yönelik suçlar, geldiğim yerle mukayese edersem yok denecek kadar az. Geçmişteki durumu bilmiyorum tabiî”.

 

Songül Karakaş:

“Bir kadın olarak, can güvenliğimin olmadığını düşündüğüm oluyor. ‘Başıma her an bir şey gelebilir’ hissine çoğu kez kapılıyorum. Özellikle ‘laf atma’ olaylarından çok rahatsızım. Diyarbakır’da alıştığımız bir şeydi bu ama Kıbrıs’ta da başlaması can sıkıcı”.

 

Halil Vadilili:

“Kendimizi, eskiye nazaran daha az güvende hissediyoruz ama bence yine de çoğu ülkeye göre iyi durumdayız”.

 

Minel Koyun:

“Suçlar artsa da özellikle kadınlar için burasının özellikle Türkiye’ye göre daha yaşanabilir bir ülke olduğunu düşünüyorum”.

 

Osman Bey:

“Hiçbirimizin can güvenliği yok. Gerçek nüfusu bile belli olmayan bir yerde ‘hangi’ güvenlikten bahsedeceğiz zaten?”

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2018, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER