Racina balığına dikkat!

banner37

Ülkemizde, tüm kumluk sahillerde görülebilen Trachinus draco (Racina) türü balıklar, zehirli dikenleri ile deniz severler için ciddi tehlike yaratabiliyor. Bu balıkla temas edenleri, ciddi sağlık sorunları bekliyor.

banner87
Racina balığına dikkat!
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ
Ülkemizde, tüm kumluk sahillerde yaşayabilen, halk arasında “Racina” olarak adlandırılan Trachinus draco isimli balık, dikenlerine temas edenlerde ciddi sağlık sorunları yaratıyor.
Zehirli dikenlerinin batması durumunda yaralanan bölgenin şiddetli bir ağrı ile birlikte, hızla şiştiği ve kızarmaya başladığı belirtilirken, eğer kişi zehire karşı alerjik ise bulantı, kusma hatta kalbin durmasına bağlı olarak ölüme dahi yol açabileceği bildirildi.
Balıkçılar ve bu zehirle daha önce karşılaşmış olanların kısa süreli ağrı ile vakayı atlatabildikleri ancak özellikle ilk defa karşılaşanların ve bu zehire alerjisi olanların durumdan daha kötü etkilendikleri açıklandı.
 

Çiçek: Dikene temasta hekime başvurulmalı
Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sualtı Araştırma ve Görüntüleme Merkezi Başkanı ve Biyolojik Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burak Ali Çiçek, bilimsel ismi Trachinus draco olan balığın, ülkemizde “Racina” adıyla bilindiğini söyledi.
Yrd. Doç. Dr. Burak Ali Çiçek, balığın, üst (dorsal) kısmındaki dikenlerinin zehirli olduğunu kaydetti.  Zehirli dikenlerin batması durumunda yaralanan bölgenin şiddetli bir ağrı ile birlikte hızla şiştiğini ve kızarmaya başladığını anlatan Çiçek, bu tür yaralanma sonuçlarının, eğer kişi zehire karşı alerjik ise bulantı, kusma hatta kalbin durmasına bağlı olarak ölüme dahi yol açabileceğini bildirdi.
Çiçek, Racina sokmalarında uygulanması gereken tedavinin, etkilenen bölgeyi 30 ile 90 dakika boyunca tahammül edebilecek sıcaklıktaki su içinde bekletmek ve ağrı kontrolü için işlemi gerektiği kadar tekrarlamak olduğunu belirtti.
Yara üzerinde diken kalmış ise bir cımbız yardımı ile çıkartılması gerektiğine dikkat çeken Çiçek, dikenlerin tamamının çıkarılmış olsa bile belirtilerinin ortadan kalkmayabileceğini kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Burak Ali Çiçek, yara bölgesinin, su ve sabun ile ovularak yıkandıktan sonra, bol temiz su ile yoğun bir şekilde durulanması gerektiğini dile getirdi. Çiçek, yaranın üzerinin bant ile örtülmemesi gerektiğini de vurguladı.

 

Plastik ayakkabı giyilebilir
Bu aşamalardan sonra mutlaka hekime başvurulması gerektiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Burak Ali Çiçek, bu aşamalardan sonraki tedaviyi hekimin önereceğini belirtti.
Burak Ali Çiçek, “Balıkçılar ve bu zehirle daha önce karşılaşmış olanlar, kısa süreli ağrı ile vakayı atlatabilmektedir ancak özellikle ilk defa karşılaşanlar ve bu zehire alerjisi olanlar, durumdan daha kötü etkilenecektir. Şiddetli zehirlenmelere bağlı olarak kalp masajı ve solunum desteği (CPR) bile gerekebilir” dedi.
Bu balıkların ülkemizin bütün kumluk sahillerinde yaşadıklarını ifade eden Çiçek, genellikle saldırmadıklarını, kendilerinden daha büyük olan insan gibi canlıları gördüklerinde kendilerini kuma sakladıklarını ancak dikenleri kumun üzerinde kaldığını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Burak Ali Çiçek, karşılaşma anında ise istenmeyen temasın gerçekleştiğini kaydetti.
Her yıl en az 3, 5 vaka görüldüğünü anlatan Çiçek, bu duruma sebebiyet vermemek için kişilerin dikkatli olmasını istedi. Ali Çiçek, balığa, kaçmak için süre verilmesi adına kumsaldan denize girerken koşma hareketi yerine yavaş yavaş girilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Yüz ve boyun bölgesi yaralanmalarının daha tehlikeli olduğunu ve ilk metrelerde suyun altından gidilmemesi gerektiğini ifade eden Çiçek, mümkün ise plastik ayakkabı giyilebileceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2018, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75