banner6

Rafların kımıldatılmasıyla bina çöktü

banner37

Lefkoşa’da Surlariçi’nde bulunan Vakıflar İdaresi’ne ait olan ve bir üniversiteye kiralanan bina, tadilat sırasında yıkıldı

Rafların kımıldatılmasıyla bina çöktü
banner151 banner143

Ahmet KARAGÖZLÜ

Lefkoşa’da Surlariçi’nde, Kumarcılar Hanı’nın arkasında bulunan eski bir bina dün sabah saatlerinde çöktü.

Vakıflar İdaresi’ne ait olan ve Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) tarafından organik bal ve macun satışı ile pastane olarak kullanılmak üzere kiralanan eski bina, dün sabah saat 10.30 sıralarında, tadilat çalışmaları sırasında yıkıldı.

Binanın, eski kiracından kalan rafların sökülmesinin ardından orta sütunun çökmesiyle yıldığı bildirildi.

Olaya şahit olan vatandaşlar, KIBRIS’a konuşarak, binanın çökmesinden hemen önce binada işçilerin bulunduğunu ve işçilerin rafları kaldırıp dışarı çıkarmasından 10 dakika sonra binanın çöktüğünü belirtti.

Görgü tanıkları, ayrıca bir kişinin de tozdan etkilenip hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ise, öncelikle çöken binanın ardından bölgeyi kapatarak Vakıflar İdaresi ve Eski Eserler Dairesi’yle birlikte toplantı yaptı.

Bina geçtiğimiz yıllarda Vakıflar İdaresi tarafından Girne Amerikan Üniversitesi’ne (GAÜ) organik bal ve macun satışıyla birlikte pastane olarak kullanılması için kiralanmıştı.

Vakıflar İdaresi Emlak Şube Müdürü Ahmet Dorukan, GAÜ ile toplantı yaptıklarını, yıkılan binanın molozlarının kaldırılması ve temizlik masraflarının da GAÜ tarafından karşılayacağını bildirdi.

Dorukan: Ayakta kalan yan duvarlar da yıkılacak

Vakıflar İdaresi Emlak Şube Müdürü Ahmet Dorukan, yıkılan binanın 01 Mart 2014 tarihinde, GAÜ’ye pastane, organik bal ve macun satış yeri olarak kiralandığını bildirdi.

Dorukan, binanın yıkılma sebebinin eski kiracıdan kalma rafların kımıldatılmasıyla birlikte, binada mevcut olan hasardan, orta sütunun çökmesi sonucu olduğunu söyledi.

Binanın kerpiç bir bina olmasından dolayı dış sıvanın sağlam gözükmesi halinde bile, binanın içten içe erimiş olabileceğini vurgulayan Dorukan, rafların kımıldatılmasıyla da binanın yıkılmış olabileceğini belirtti.

Dorukan, LTB’nin de o bölgede yapmış olduğu yayalaştırma projesiyle birlikte yıllardır o bölgeye girmeyen ağır vasıtaların bölgeye girmesiyle de zaten kötü durumda olan binanın titreşimlerden de etkilenmiş olmasının mümkün olduğunu bildirerek “Eğer bina sağlam olsaydı titreşimlerden de kesinlikle etkilenmezdi” dedi.

Binanın ortadan çökmesinin ardından ayakta kalan ve tehlike arz eden yan duvarlarının da yıkılacağını bildiren Dorukan, dün sabah saatlerinde GAÜ ile yapmış oldukları toplantının ardından, yıkılan binanın molozlarının kaldırılma masrafları ve temizlik masraflarının da GAÜ tarafından karşılanacağını belirtti.

Dorukan, Surlariçi’ndeki birçok bölgenin üçüncü derecede sit alanı olduğunu vurgulayarak yıkılan binanın yerine aslına uygun yeniden bina yapılacağının altını çizdi.

Ayrıca GAÜ’nün binayı eski haline göre yeniden yapmaya hazır olduğunu söyleyen Dorukan, binayı henüz kimin yapacağının belli olmadığını belirtti.

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2018, 08:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104