banner6

Refah devleti yaratmayı hedefliyoruz

banner37

TDP Girne Milletvekili Adayı Şirin Telli, seçilmesi halinde gerçekleştirmek istediği hedefleri hakkında bilgi verdi:

Refah devleti yaratmayı hedefliyoruz
banner151

Emine UYSAL ÇALUDA

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Girne Milletvekili Adayı Şirin Telli, kültürel yapı ve değerlerimizi koruyacak şekilde her alanda özgür, bağımsız ve baskıdan uzak ortamın oluşturulmasına öncülük etmek adına aday olduğunu anlattı.  
Telli, ekonomik anlamda, “Sosyal piyasa ekonomisi” ve sürdürülebilir gerçek bir “refah devleti” yaratmanın hedefleri arasında olduğunu dile getirdi.

Telli, “Yerel üretim korunarak ve geliştirilerek, hayatı ucuzlaştırabilmek adına temel tüketim ürünlerindeki vergiler, yarattıkları katma değeri yeniden değerlendirilerek, ayrıca adil bir vergilendirme sistemi uygulayarak yani az kazanandan az, çok kazanandan çok vergilendirme uygulanarak, farklı ölçekteki tüm işletmelere yönelik finansal kalkınma programları uygulamayı planlıyoruz” dedi.

Şirin Telli, ülke genelinde tüm paydaşların işbirliği ile uzun soluklu ve bilimsel yaklaşımlarla, atık suları da dahil tüm su kaynaklarının en verimli kullanımını sağlamayı düşündüklerini anlattı.

Telli, ayrıca bilimsel bir ağaçlandırma programı ile orman arazilerinin artırılması sağlanarak çevresel yaşam konusunda kaliteli adımlar atılması gerektiğini kaydetti.

“Çözüm odaklı siyasete geri dönüşü savunmaktayız”

Şirin Telli, Kıbrıs sorununda “çözüm odaklı siyasete” geri dönüşü savunduğunu anlattı. Telli, “Çözüm sadece Kıbrıslı Türklerin uluslararası statü kazanması açısından değil, aynı zamanda sosyal ekonomik gelişimi açısından da hayati bir öneme sahiptir. İki kesimli iki toplumlu federal çözüm, Kıbrıslı Türklerin tüm hak ve özgürlüklerini güvence altına alan yegane tezdir” ifadelerini kullandı.

Telli, şöyle devam etti:

“Kıbrıslı Türkler yüzünü Avrupa’ya dönmelidir. Uluslararası toplumun saygın bir parçası olmak için mücadelesine devam etmelidir. Bu mücadele ekonomik kalkınmamız için de çok önemlidir. Türkiye ile ilişkilerde ise kendi ayakları üzerinde durabilen, bunun için çalışan bir yapıyı savunmaktayız. Türkiye’nin de Kıbrıslı Türklerin de aydınlık geleceğinin Mustafa Kemal Atatürk’ün ortaya koyduğu vizyon temelinde mümkün olduğunu düşünmekteyiz.”
Şirin Telli kimdir?

Ortaköy doğumlu olan Şirin Telli, On Dokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümü mezunu.

Üst eğitimlerini tamamlayarak yaklaşık 16 yıl tüp bebek kliniklerinde Embriyolog / Embriyoloji Laboratuvar Sorumlusu olarak görev yaptı. Telli ayrıca, A. Taylan ve A. Toygar isminde iki çocuk annesi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110