Rehabilite merkezi yok, tahliller yapılamıyor

banner37

Uyuşturucu bağımlısı olan Metin Kocadal’ı yargılayarak, 8 ay hapse mahkum eden Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, KKTC’deki uyuşturucuyla mücadelede yaşanan eksikliklere de dikkat çekti:

Rehabilite merkezi yok, tahliller yapılamıyor
banner8

“YASADA ÖNEMLİ EKSİKLER GÖRÜLÜYOR”… Metin Kocadal’ın kısa süre önce denetimli serbestlikten faydalandırıldığını ve yeniden faydalandırılmasının mümkün olmadığına vurgu yapan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol, “İlgili yasayla ilgili önemli eksiklikler olduğu görülmektedir. Ülkede, bağımlıların rehabilite edilebileceği bir merkez yok. 2016’dan beridir Devlet Kimya Laboratuvarı’nda kan ve idrar örnekleri incelenemiyor. Ülkede rehabilitasyon merkezi yok, Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bağımlıların rehabilite edilebilmeleri için yetersiz” diyerek, bir çok eksikliğe dikkat çekti.
 

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, 15 Temmuz’da Dörtyol’da uyuşturucuyla yakalanan uyuşturucu müptelası sabıkalı Metin Kocadal’ı uyuşturucu alma ve tasarruf suçlarından yargılayarak, 8 ay hapse mahkum etti.
   Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oy birliğiyle aldığı kararı heyet başkanı açıkladı.
   Başkan Fatma Şenol, davayı esaslı bir şekilde incelediklerini belirterek, hayat tecrübesinden yoksun genç sanığın işlediği suçun ciddiyetine ve toplumda yarattığı etki ve endişeye değindi.
   Gün geçtikçe ülkede yaygınlaşan uyuşturucu suçlarına yasada ciddi hapislik cezası öngörüldüğünü söyleyen Fatma Şenol, uyuşturucu mücadelesinde ülkedeki eksikliklere dikkat çekti.

banner134
   Sanığın, Denetimli Sermestlik Yasası’nın yükümlülüklerini yerine getirdikten kısa bir süre sonra yine aynı suçu işlediğine dikkat çeken Fatma Şenol, yasanın, kullanıcı ve bağımlıların tedavi edilip ıslah edilerek, topluma kazandırılması için atılan çok önemli bir adım olmasına karşın, bazı eksikliklerin olduğuna vurgu yaptı.
   Fatma Şenol, şöyle devam etti:
   “Sanık, kısa bir süre önce yasadan faydalandırıldı. Yeniden faydalandırılması mümkün değildir. İlgili yasayla ilgili önemli eksiklikler olduğu görülmektedir. Ülkede, bağımlıların rehabilite edilebileceği bir merkez yok. 2016’dan beridir Devlet Kimya Laboratuvarı’nda kan ve idrar örnekleri halen incelenemiyor. Ülkede rehabilitasyon merkezi yok, Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bağımlıların rehabilite edilebilmeleri için yetersiz” dedi.
   Heyet başkanı, eksikliklerin giderilerek dünyada uygulanan ilaç ve tedavi yöntemlerinin KKTC’de de uygulanması gerektiğini vurguladı ve “toplumun geleceği için bu elzemdir” vurgusunu yaptı.
   Başkan, tüm hususları dikkate aldıktan sonra, rehabilite olmayan, tekrar tekrar aynı suçu işleyen sanığa, verilecek en uygun cezanın hapislik olduğunu belirtti ve Lefkoşa’daki benzer davalarını da nazarı dikkate aldıktan sonra, sanığı, 8 ay hapse mahkum ettiklerini açıkladı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75