Rehberler Birliği YİM'e başvurdu

banner37

Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın ülkeye turla gelen turistlerin müze ve ören yerlerine kokartlı bir rehber olmaksızın girebilmesinin önünü açan genelgesi ile Trafik Dairesi’nin otobüs ve minibüslerde rehber bulundurma şartının kaldırılmasını içeren genelgesi mahkemelik oldu

banner87
Rehberler Birliği YİM'e başvurdu
banner99

Ceren ÖZBİL

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB), Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı İsmet Esenyel ve Trafik Dairesi Müdür vekili Ahmet Aydın’ı yayınladıkları genelgeler nedeniyle polise şikayet etti.

Ayrıca birlik, Esenyel’in yayınladığı turla ülkeye gelen turistlerin müze ve ören yerlerine kokartlı bir rehber olmaksızın girebilmesinin önünü açan genelge ile Trafik Dairesi Müdür vekili Ahmet Aydın yayınladığı turistik otobüs ve minibüslerde rehber bulundurma şartının kaldırılmasını içeren genelge ile ilgili ara emri kararı alınması için Yüksek İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

Mahkeme ülkeye gelen turistlerin müze ve ören yerlerine kokartlı bir rehber olmaksızın girebilmesinin önünü açan genelge ile ilgili davayı 5 Aralık’a, yayınladığı turistik otobüs ve minibüslerde rehber bulundurma şartının kaldırılmasını içeren davayı da 6 Aralık’a erteledi.

Rehberler Birliği Başkanı, Esenyel ve Aydın’ı yasalara uymamakla suçladı

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB) Başkanı Yusuf Nidai, Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı İsmet Esenyel ve Trafik Dairesi Müdür vekili Ahmet Aydın’ı yasalara uymamakla suçladı.

Nidai, söz konusu genelgelerin KITREB, KTSAB ve Motorlu Araçlar Yasası’na aykırı olduğunu kaydetti ve bu konudaki yasal haklarını sonuna kadar arayacaklarını söyledi.

“Biz yasal hakkımızı istiyoruz”

Nidai, istediklerinin hakları olmayan bir şey değil, tam tersine yasal hakları olan bir şey olduğunu belirtti ve “biz seyahat acenteleri birliği ya da otelciler birliği gibi ekonomik olarak iyi durumda değiliz. Biz rehberiz ve kendi yağımızla kendi ciğerimizi kavurmaya çalışıyoruz. Bu yargı sürecini başlatırken bile bize bayağı maliyetli oldu. Avukat parası, mahkeme masrafları bizim için maddi külfet. Buna rağmen yasal hakkımızı alabilmek için başvurduk” dedi.

Rehber olmadığı doğru değil”

Genelgelerde, ülkede rehber sıkıntısı yaşandığından da söz edildiğine değinen Nidai, bunun gerçekle bağdaşmadığını ifade etti.

Nidai, evde oturan ve kokart sahibi rehberler olduğunu söyledi ve bu genelgelerin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96