banner6

Rekabet, fiyat artışını önlüyor

banner37

Marketler Birliği Başkanı Fuat Nalcıoğlu, şubattan aralık ayına kadar dövizdeki artışın yüzde 42 olmasına rağmen, marketlerdeki fiyat artış oranının yüzde 11 olduğunu söyledi ve fahiş fiyat artışlarıyla ilgili söylemleri yalanladı

Rekabet, fiyat artışını önlüyor
banner99

“REKABET FİYAT ARTIŞINI ÖNLÜYOR”… Marketler Birliği Başkanı Fuat Nalcıoğlu, ülkede, nüfusun çok çok üzerinde market olduğunu, bu durumun rekabet yarattığını ve rekabetten dolayı da fiyat artışının önlendiğini savundu. Nalcıoğlu, ürünlerin birçoğunun Türkiye’den ithal edilmesi sebebiyle fiyat artışının bir nebze olsun önüne geçildiğini vurguladı. Nalcıoğlu, un, ekmek gibi bazı ürünlerdeki yüksek fiyat artışının ise buğday gibi dünyada kıtlığı yaşanan ürünlerden kaynaklandığını belirtti

“DÖVİZ % 42, ÜRÜNLER % 11 ARTTI”… Nalcıoğlu, şubat ayında, temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan ve 30’dan fazla ürünü kapsayan bir sepet oluşturduklarını, bu sepete göre güneyde aynı ürünlerin daha pahalı olduğunun ortaya çıktığını kaydetti. Nalcıoğlu, şubattan temmuza kadar olan dönemde dövizin yüzde 30, sepetteki ürünlerin yüzde 9, aralık ayında da dövizin yüzde 42, sepetteki ürünlerin ise yüzde 11 arttığını ifade etti

Eniz ORAKCIOĞLU


Marketler Birliği Başkanı Fuat Nalcıoğlu, ülkede fahiş fiyat artışlarıyla ilgili söylemleri yalanlayarak, şubattan aralık ayına kadar dövizdeki artışın yüzde 42 olmasına rağmen, marketlerdeki fiyat artış oranının yüzde 11 olduğunu söyledi.


Vatandaşların market fiyatlardaki artıştan sürekli şikayet etmesi, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın da fiyatların her gün arttığı, tüketicinin satıcı ve toptancının insafına bırakıldığı yönündeki açıklaması, marketçilerin tepkisine yol açtı.


KIBRIS’a konuşan Marketler Birliği Başkanı Fuat Nalcıoğlu, ülkede nüfusun çok çok üzerinde perakendeci olduğunun altını çizerek, bu kadar rekabette fahiş fiyat uygulamasının imkansız olduğunu kaydetti.


Vatandaşın sürekli yakındığı pahalılığa da değinen Nalcıoğlu, buğday, ayçiçek yağı gibi bazı ürünlerde dünyada kıtlık yaşandığını ve bu ürünlerde ani fiyat artışı görülebildiğini söyledi.


Nalcıoğlu, temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan ve gıda, temizlik ürünleri gibi 30’dan fazla ürünü kapsayan bir sepet oluşturduklarını, şubattan bugüne döviz artışı ile marketlerdeki artışın karşılaştırıldığını belirtti.


Fuat Nalcıoğlu, şubat ayından temmuz ayına kadar olan süreçte, dövizin yüzde 30 oranında artış gösterdiğini, buna karşılık marketlerde belirlenen sepetteki ürünlerin yüzde 9 artığını anlattı.


Nalcıoğlu, aralık ayında ise yüzde 42 döviz artışına rağmen marketlerdeki artışın yüzde 11 olduğunu vurguladı.

“Fahiş fiyat uygulamamız imkânsız”


Marketler Birliği Başkanı Fuat Nalcıoğlu, Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın göreve geldiği günden bu güne marketlerde fahiş fiyatlar uygulandığı ile ilgili beyanatlar verdiğini belirterek, ürünlerde fahiş fiyat uygulanmasının imkansız olduğunu kaydetti.


Ülkede, nüfusun çok çok üzerinde perakendeci olduğunun altını çizen Nalcıoğlu, bu kadar rekabette fahiş fiyat uygulamasının olamayacağını anlattı.


Nalcıoğlu, konu ile ilgili Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’dan randevu talep ettiklerini ve neden fahiş fiyat uygulanamayacağını izah edeceklerini kaydetti.

“Böyle giderse yüzde 50 sermaye azalacak”


Marketçinin 10 TL’ye aldığı bir ürüne yüzde 10 kâr marjı uyguladığını anlatan Nalcıoğlu, “10 TL’ye alınan ürün marketlerde 11 TL’ye satılıyor. Aynı ürün 13 TL olduğunda, satışın 14,50 TL olması gerekirken, bakanlık buna izin vermiyor. Hal böyle olunca da 11 TL aldığımız bir ürünü 2’nci sefere 13 TL’den alınması zarara sebep oluyor” dedi.


Nalcıoğlu, bu durumun böyle devam etmesinin 1 yıl sonra tüm market sahiplerinin yüzde 50 sermayesinden azalması anlamına geldiğine dikkat çekti.

“Dünyada kıtlığı yaşanan ürünlerin fiyatı arttı”


Vatandaşın sürekli yakındığı pahalılığa da değinen Nalcıoğlu, belirli ürünlerin fiyat artışı göstermediğine, bazı ürünlerin ise geçerli sebeplerden dolayı fiyatının arttığına işaret etti.


Örnek olarak “un” fiyatını gösteren Nalcıoğlu, dünyada buğday kıtlığı olduğunu, bu sebeple de un, buğday, ekmek gibi ürünlerde yüzde 70’e varan fiyat artışı olduğunun altını çizdi.


Nalcıoğlu, aynı durumun ayçiçek yağında da yaşandığını ve birden bire yağın fiyatının da arttığı söyleyerek, bu durumun sadece ülkemizde değil, dünyada yaşandığını belirtti.

“Rekabet, fiyatların artışını önlüyor”


Fuat Nalcıoğlu, nüfusun çok çok üzerinde market olduğunu bu durumun da rekabet yarattığını ifade ederek, rekabetin fiyat artışını önlediğini kaydetti.


Marketlerde satılan ürünlerin birçoğunun Türkiye’den ithal edilmesi sebebi ile de fiyat artışının bir nebze olsun önüne geçilebildiğini anlatan Nalcıoğlu, marketçilerin, artan ürün fiyatlarıyla ilgili suçunun olmadığını vurguladı.

“Döviz yüzde 42, ürünler yüzde 11 oranında arttı”


Nalcıoğlu, temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan ve gıda, temizlik ürünleri gibi 30’dan fazla ürünü kapsayan bir sepet oluşturduklarını anlatarak, güneyle fiyat karşılaştırması yaptıklarını ve güneyden çok çok daha ucuz olduğumuzun ortaya konulduğunu bildirdi.


Karşılaştırmada, hem güney, hem de kuzeyde aynı marka ve aynı gramajda ürünlerin dikkate alındığını kaydeden Nalcıoğlu, şubat ayında belirlenen bu ürünlerin, şubattan bu güne döviz artışı ile marketlerdeki artışın hesaplandığını belirtti.


Nalcıoğlu, şubat ayından temmuz ayına kadar olan süreçte dövizin yüzde 30 oranında artış gösterdiğini, buna karşılık marketlerde belirlenen sepetteki ürünlerin yüzde 9 artığını söyleyerek, aralık ayında ise yüzde 42 döviz artışına rağmen marketlerdeki artışın yüzde 11 olduğunu ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104