banner6

Resmi tatil nedeniyle kapalıyız!

banner37

Turizme kazandırılması için büyük çaba harcanan Çınarlı Köyü’ndeki İncirli Mağara, 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı’nın resmi tatil günü olması nedeniyle dün ziyarete kapalıydı

Resmi tatil nedeniyle kapalıyız!
banner99

Ahmet VAMIK

   Mağara bilimi açısından büyük bir öneme sahip olan ve yapısal özellikleri bakımından yakın coğrafyada bir benzeri daha bulunmayan İncirli Mağara’yı dün ziyaret etmek isteyenler hüsrana uğradı.
   Turizme kazandırılması için büyük çaba harcanan ve haftanın her günü belirli saatlerde, rehber eşliğinde de ziyaret edilebilen Çınarlı Köyü’ndeki İncirli Mağara, 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı’nın resmi tatil günü      olması nedeniyle dün ziyarete kapalıydı.
   Ülkemizi ziyaret eden turistlerin yanı sıra, resmi tatil gününü fırsat bilen bazı vatandaşlar, dün ziyaret etmek istedikleri İncirli Mağara’nın kilitli kapısıyla karşılaştı.
   Ülkemizin değerlerini çocuklarına tanıtmak isteğiyle yola çıktıklarını ve mağaranın ziyarete kapalı olması ve etrafta herhangi bir görevli bulunmaması nedeniyle üzüntü yaşadıklarını kaydeden vatandaşlar, resmi tatil günlerinde turistik yerlerin ziyarete kapalı olmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını savundu.

Mağarayı 2 kardeş keşfetti
   Çınarlı’nın 2 kilometre güney doğusunda bulunan İncirli Mağara, Pliyosen yüzeyinin hemen altında, 239 metre giriş ağzı bulunan Kıbrıs Adası’nın en önemli jeolojik mağarası kabul ediliyor.
   İncirli Mağara, ülkemizde bulunan tek alçı taşı mağarası olması nedeniyle dikkat çekerken, uzmanlar bu güne kadar yakın coğrafyada bir mağaranın keşfedilmediğinin altını çiziyor.

banner134

İsmini mağaranın girişinde bulunan incir ağacından alan İncirli Mağara, Kuaterner röliyef sisteminin karakteristik özelliklerine sahip. Toplam uzunluğu 311 metre olan mağaranın sadece ışıklandırılan 70 metresi ziyaret edilebiliyor.
   Çınarlı’daki yaygın söylentiye göre, mağaranın güneyinde bulunan bahçeden meyve çalan iki arkadaş, mağara kapısındaki incir ağacının altında akşam olmasını beklerken, çaldıkları narlardan birini mağaranın ağzından içeriye düşürür. İçeriye düşen narı almak için mağaranın içine giren hırsızlar gördükleri manzarayı köyde anlatır. Bunun üzerine köylüler mağaranın varlığından haberdar olur.
 

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2018, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88