banner6

Restoranlarda yemek zorlaştı

banner37

Restoranlarda yemek zorlaştı
banner90
banner99

Maaşlar arttı ama restoranların menü fiyatları ‘girdi maliyetlerinin yüksekliği’ gerekçesiyle hayli kabarınca, dışarıda yemek yemek geniş bir kesim için nerdeyse olanaksız hale geldi 

4 KİŞİ İÇİN BİN 340 TL… Hayat pahalılaştı, geçim zorlaştı. Restoran menülerindeki fiyatlardan, vatandaş dışarıda yemek yiyemez duruma geldi. Mekânın konumuna ve servise göre fiyatlar değişse de KIBRIS restoranlardan aldığı fiyatları derledi. En uygun fiyatlarla 4 kişilik bir ailenin yeme masrafını hesapladı. Bir restorana gidip 4 kişi yemek yediğiniz, üstüne tatlı ve içecekleri de dahil ettiğinizde toplam tutar tam bin 340 TL’yi buluyor. 

BİR ŞİŞE KÜÇÜK SU 10 TL… Restorana oturup bir tabak Adana Kebap için 200 TL, Tavuk Fajita için 172 TL, Biftek için 240 TL, Tavuk Dolma için 179 TL, makarna için 160 TL, bir karışık pizza için 185 TL’yi göze alabilenler ana yemeğin yanına salata da isterse hesaplarına 150 ile 200 TL arasında değişen bir tutarı da eklemeyi kabul edecek. “Çok para gitti, sadece su alayım” deseniz bile bir küçük şişe su için 10 TL ödemeniz gerekiyor.

   Artan enflasyon temel gıda ürünlerinin yanı sıra, restoran fiyatlarını da hayli uçurdu.
   Enerji fiyatlarındaki artış, asgari ücretteki yükseliş ve kira bedellerinin artması, bütün bunlar yeme-içme sektörünün de epey maaliyetini arttırdı.
   Özellikle mazot fiyatlarındaki yükseliş çiftçiye ve hayvancıya direkt yansırken bundan nasibini restoran işletmecileride alıyor.
   Eskiden hafta sonlarını dışarıda ailesiyle yemek yemekten yana değerlendiren vatandaşlar, şimdi restoranların önünden geçerken bile korkuyor.
   Restoranlar artan giderler karşısında ayakta kalma mücadelesi verirken, restoranlara gidip bir şeyler yiyip içmek vatandaş için de artık resmen lüks haline geldi.
   Menü fiyatları mekânın şıklığına ve salaşlığına göre 20-30 TL’lik değişiklikleri gösterse de en salaş yerin fiyatları bile vatandaşın bütçesini epey zorluyor.
   Gözler önüne serilen tabloda diyet menüden, çocuk menüsüne fiyatlar hayli yüksekken, en çok tercih edilen yemeklerde de fiyatlar yüksekliğini koruyor. 
   Bir adet servis Adana Kebap 200 TL’den menüdeki yerini alırken, vazgeçilmez olan hamburger de 135 TL’den satılıyor. En çok tercih edilen mix pizza ise 185 TL’lik fiyatı ile göz dolduruyor. 
   Yemeğe ek olarak, içecek ve ardından tatlı sipariş ettiğimizde ise hesap hayli kabarıyor. 

Ana yemekler cep yakıyor
   Restoranlar konumuna ve servisine göre menü fiyatlarında değişkenlik gösterse de ana yemekler yemeğe çıkacak 4 kişilik bir ailenin bütçesini epey zorluyor.
   Öyle ki bir Adana Kebap servis olarak 200 TL, Tavuk Fajita 172 TL, Biftek 240 TL, Tavuk Dolma 179 TL’den menü de yerini alıyor.
   Bu yemeklerin yanı sıra bir tabak makarna sipariş vermek isteyen bir bireyin 160 TL’yi gözden çıkarması gerekiyor. Makarna yerine pizza isteyen bir kişi karışık pizzaya 185 TL öderken, tercihini mantıdan yana kullanmak isteyenlerin ise 150 TL’yi gözden çıkarması gerekiyor.

Diyet menüler epey külfetli

   Sağlığına dikkat edip, güzel bir yaşam sürmek isteyen vatandaşların en çok tercih ettiği salata türleri ve diyet yemekleri de epey cep yakıyor.
   Menüde yer alan ve uzun süreli tokluk hissi uyandıran bir tabak kinoalı salata 150 TL tutarken, Sezar salata tercih edenler 160 TL ödemek durumda kalıyor. 
   Hem mevsim yeşillikli salata hem de üzerine deniz mahsulü ürünler tercih etmek isteyenlerin ise 180 TL’yi gözden çıkarması gerekiyor.
  Salata yerine doyuruculuğu daha da arttırmak isteyen ama sağlıklı yaşamdan da vazgeçmeyen vatandaşlar diyet tavuk servis için 160 TL öderken, diyet steak için 195 TL’yi gözden çıkarması gerekiyor.

Yemek sonrası tatlı sevenlerin dikkatine

   Yemeğin ardından tatlı yemeyi de tercih edecek vatandaşların da fiyatlar karşısında canı sıkılabiliyor.
   Bir adet mono pasta 60 TL’den satılıyor. Yaş pastaya en yakın olan hepimizin tadına bayıldığı mozaik pastanın ise bir dilimi 30 TL’den menüde yerini alıyor.
   Yemek üstüne havuçlu kek tercih edecekler 40 TL’yi göz ardı edecekken, bir dilim Trileçe ve profiterol için de 40 TL ödeyecekler.

İçecekler de ateş pahası

   Yemek içeceksiz olmaz. İllaki gittiğimiz zaman bir su, bir kola içme isteği oluşabilir. Böyle bir durumda her restoranda farklı fiyatlardan sunulsa da genel anlamda fiyatlar şu şekilde;
   Bir adet 33 cl kola 20 TL, 33 cl Fanta 25 TL, Soda 15 TL, 20 cl ayran içecek alırsanız da 20 TL tutuyor.
Bir adet küçük su ise 10 TL’den satılıyor.

 

ÖZEL HABER
Emine Gül ÖZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104