Rezalet!

banner37

Ülkede gıda denetimi konusunda birçok eksikliğin olduğu bilinirken, KIBRIS Gazetesi’nin elde ettiği ve Lefkoşa’da bir kasabın, ölü ya da ölmek üzere olduğu belirlenen bir hayvanı kestiği görüntüler, “bunu da gördük” dedirtti

banner87
Rezalet!
banner90
banner99

BU KADARI DA OLMAZ!... KIBRIS Gazetesi’ne ulaşan ve bir kasabın, ölü ya da ölmek üzere olduğu belirlenen bir hayvanı kestiği görüntüler, ülkede gıda güvenliğini sağlama konusunda ne kadar yetersiz kalındığı tartışmalarına tuz biber oldu. Görüntülerde yer alan hayvanın etinin, sulanmış ve iltihaplı, yani sarı olması, ölü olduğunu ya da ölmek üzere olduğunu gösteriyor

“DEVLET BU HAYVANLARI ALIP İMHA ETMELİ”… Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, görüntülerdeki ineğin ölü ya da ölmek üzereyken kesildiğinin etinin sulanmış ve iltihaplı olmasından anlaşılabileceğini açıkladı. Bu gibi olayların kendileri için de üzücü olduğunu ifade eden Akbıçak, ayrıca, tüm kasapların da töhmet altında kaldığını kaydetti. Akbıçak, bu gibi olayların yaşanmaması için devletin bu durumda olan hayvanları alması ve imha etmesi gerektiğini anlattı

VETERİNER DAİRESİ’NE YAPILAN BİR İHBAR YOK… Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben, daireye son zamanlarda ölü ya da ölmek üzere olan bir hayvanın kesildiği yönünde bir ihbar ulaşmadığını açıkladı. Ataben, ölü bir hayvanın kesildiği yönünde herhangi bir ihbar gelmesi durumunda, ihbarın kaynağında gidip tespit yaptıklarını ve eğer böyle bir uygulama da varsa, yasanın kendilerine verdiği yetki doğrultusunda gerekli cezaları uyguladıklarını ifade etti

CEREN ÖZBİL

Ülkede gıda güvenliği ve denetimi konusunda birçok eksikliğin olduğu bilinirken, KIBRIS Gazetesi’ne ulaşan ve bir kasabın, ölü ya da ölmek üzere olduğu belirlenen bir hayvanı kestiği görüntüler, bu konuda düşünülenden daha ciddi boyutta sıkıntılar yaşandığını ortaya çıkardı.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, görüntülerdeki ineğin ölü ya da ölmek üzereyken kesildiğinin, etinin sulanmış ve iltihaplı olmasından anlaşılabileceğini açıkladı.

Akbıçak, bu sorunu ortadan kaldırmak için devletin, bu durumda olan hayvanları alması ve imha etmesi gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben ise kendilerine, son zamanlarda bu yönde bir ihbar ulaşmadığını kaydetti.

Akbıçak: Devlet alıp imha etmeli

Kasaplar Birliği Başkanı, ölmek üzere olan hayvanların imha edilmesi gerektiğini söyledi ve bu konuda devlete düşen görevin de bu hayvanı kasaba verirken, ödenecek parayı ödeyip, imha etmesi olduğunu belirtti.

Akbıçak, ancak bunun yapılmadığını ifade ederek, “Veterinerin olduğu bir mezbahada, hayvan kesimi yapılması gerekir. Bu gibi durumda hayvanın etinden örnek alınıp tahlil yapılacak ve iki gün içinde çıkacak sonuçlar doğrultusunda da yenilip yenilemeyeceğine karar verilecek” dedi.

“Etinin sulanmış ve iltihaplı olması, yatalak olduğunu gösteriyor”

Akbıçak, videoda görülen hayvanda büyük ihtimalle ilaç kalıntısı da olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Bir ette ilaç kalıntısı ya da iltihap çıktığında, direkt imha edilmesi gerekir. Bu hayvan muhtemelen hastalıklı ve yatalak bir hayvandır. Etinin sulanmış ve iltihapların olması yatalak olduğunu gösteriyor”.

“Tüm kasaplar töhmet altında kalıyor”

Akbıçak, bu gibi kasapların piyasada olmasının tüm kasapları töhmet altında bıraktığını ifade etti ve bunun bir şekilde önüne geçilmesi gerektiğini belirtti.

Ancak “veteriner azlığı”, “araç eksikliği” gibi gerekçelerle bu konunun geçiştirildiğini kaydeden Akbıçak, “İnsan sağlığını ilgilendiren ciddi bir konudur. Kasaplar olarak biz de rahatsızız. Devlete önemli bir görev düşüyor” şeklinde konuştu.

“Mezbahalarda veteriner yok”

Akbıçak, mezbahalarda veteriner bulundurulması gerektiğini söyledi ve şunları kaydetti:

banner134
“Birçok mezbahada veteriner yok. Dolayısıyla kontrol da yok.

Veteriner Dairesi bir ihbar gelmesi durumunda ilgileniyor.

Üretim izni olmayan kasaplar ya da işletmelerin herhangi bir ürünü yapmamasını zar zor uygulamaya geçirdik. Bu uyarıyı herkese gönderdiler.

Tüm kasap dükkânlarının standartlara uygun olduğunu ne yazık ki biz de söyleyemeyiz”.

Ataben: Proje doğrultusunda çalışma başlatıldı

Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben, mezbahalarla ilgili AB standartlarını karşılayacak şekilde ve uzmanların görüşleri doğrultusunda bir proje hazırlandığını ifade etti.

Bu doğrultuda hazırlanan rapor ışında Güzelyurt ve Lefkoşa Türk Belediyesi’ne ait mezbahaların tadil edilmesine yönelik 2020 yılı içerisinde bir çalışma yapılacağını belirten Ataben, şunları anlattı:

“Bunlar dışında İskele ve Karpaz bölgelerini içine alacak şekilde seyyar bir mezbaha aracının alım işlemlerinin yapılması söz konusudur.

2021 yılı içinde de Mağusa bölgesini ve Lefkoşa’nın doğu kısmını içine alacak şekilde yeni bir mezbahanın yapımı projelendirilmiştir.

Bunların tümü AB finansmanı ile karşılanacaktır”.

“Standartlara uygun olmayanlar kapatılacak”

Ataben, bu mezbahalarda kesimlerin sadece veteriner hekim kontrolünde yapılıp yapılmadığına değil, aynı zamanda uluslararası standartlara uygun olup olmadığına da bakılacağını söyledi.

Bu doğrultuda da uluslararası standartları karşılamayan tüm mezbahaların eş zamanlı olarak kapatılacağını belirten Ataben, “Bununla ilgili eylem planı hazırlandı. Bunlar uluslararası standartları veya yasal mevzuatı karşılayacak şekilde yerine getirecek. Yerine getirmeyenler de kapatılacak” dedi.

“16 mezbahanın 14’ü kapanacak, bir yeni mezbaha yapılacak”

Hüseyin Ataben, ülkedeki 18 mezbahanın 2 tanesinin kanatlı kesimhanesi olduğunu ifade etti ve bunların uluslararası standartları karşılayacak düzeyde olduğunu söyledi.

Geri kalan 16 mezbahanın ise iki tanesinin tadil edileceğini ve geri kalanların da kapatılacağını kaydeden Ataben, Mağusa bölgesini içine alacak şekilde bir tane yeni uluslararası standartlara uygun 2021 yılında yeni bir mezbaha yapılacağını belirtti.

Ataben, “Küçük uygulamalarla değil, kapsamlı bir proje çerçevesinde bu sorunların tümünü kökünden çözeceğiz” dedi.

“Gerekli cezayı uyguluyoruz”

Ataben, Veteriner Dairesi’ne, ölü bir hayvanın kesildiği yönünde herhangi bir ihbar gelmesi durumunda ihbarın kaynağına gidip tespit yaptıklarını ve eğer böyle bir uygulama da varsa, yasanın kendilerine verdiği yetki doğrultusunda gerekli cezaları uyguladıklarını ifade etti.

Hüseyin Ataben ancak son zamanlarda kendilerine bu yönde ulaşan bir ihbar olmadığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2019, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75