Risk taşıyan çocuklara daha çok özen gösterilmeli

banner37

Ülkemizde, çocuk suçluların sayısı her geçen gün artarken, uzmanlar, çocukların riskli davranış dönemine girdiğinde, bunun fark edilerek, sorunun en başta çözülmesi gerektiğini kaydetti

banner87
Risk taşıyan çocuklara daha çok özen gösterilmeli
banner90
banner99

 EBEVEYNLERE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR… Uzmanlar, şiddete eğilim açısından risk taşıyan çocukların okuldan kaçtığı veya haylazlık yapması halinde onu okuldan uzaklaştırmak yerine, çocuğun daha çok ilgi görmesi için çalışmalar yapılması ve bu çocuklara empatiyle yaklaşılması gerektiğini söyledi

ÇOCUKLAR, NORMAL BİREY GİBİ YARGILANMAMALI... Reşit olmadan suç işleyen çocukların normal bir bireyle aynı şekilde yargılanmaması gerektiğini ve bunun çocuk haklarına da aykırı olduğunu belirten uzmanlar, çocuğun topluma geri kazandırılması için rehabilitasyon ve sosyal beceri üzerinde çalıştırılmasının gerektiği vurgulandı

Erol KANLIADA

Ülkemizde, henüz reşit olmamış çocukların suç olaylarına karışması giderek artıyor. Özellikle 18 yaşını doldurmamış çocukların suç işlemesi, hem ailelerinde, hem de toplumda tedirginlik ve üzüntü yaratıyor.

Uzmanlar ise şiddet ve suç işleme eğilimi riski taşıyan çocukların en erken zamanda fark edilerek, sorunun en başta çözülüp, risk taşıyan çocuklara daha çok özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, çocukların, özellikle aile ortamındaki sevgisizlik, aile içi şiddet ve aile içinde kavga gibi olaylardan olumsuz etkilendiğini belirtti.

Başel, bu nedenle aile bireylerine çok büyük sorumluluk düştüğünü, ebeveynlerin, çocuklarını baskı ortamından uzak tutması gerektiğini söyledi.

Psikolog Beniz Yılmaz ise çocukların iyi veya kötü bir birey olarak dünyaya gelmediklerini, kendilerinin iyi veya kötü olma sebeplerinin aile ve çevresel faktörlerin sonucunda olduğunu anlattı.

Yılmaz, çocukların aile ortamındaki sevgisizlik, çevresel kötü faktörler ve toplum sorunları nedeniyle baskı altında kalmasının da bu durumlara yol açabileceğinin altını çizdi.

Başel: Ülkemize, “Yeniden Yaşama Döndürme Merkezi” kazandırılmalı

Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, risk taşıyan çocukların gözden çıkartılmaması gerektiğini, aksine, daha çok özen gösterilerek topluma geri kazandırılması gerektiğine dikkat çekti.

Risk taşıyan çocukların, okuldan kaçtığı veya haylazlık yapması halinde okuldan uzaklaştırmak yerine, çocuğun daha çok ilgi görmesi için çalışmalar yapmak gerektiğini belirten Başel, “Ülkemizde, ‘Yeniden Yaşama Döndürme Merkezi’ kurulmalı, böylece bu batağa düşen gençlerimize ışık olabiliriz” dedi.

Başel, bu konuda ailelere çok fazla iş düştüğünü, çocukların sevgi ortamından uzak kalmasının risk faktörü yarattığını ve bu nedenle çocukların bazılarının alkol ile sigaraya başladıklarını söyledi.

Başel, özellikle okullarımızda eğitim alan ve şekilde sorun yaşayan çocukların yakından takip edilmesi gerektiğini, çocukları sosyal beceri alanlarına yönlendirerek, şiddet potansiyelini başka tarafa çekip topluma kazandırılmasının şart olduğunu vurguladı.

Başel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suç işleyen veya işlemeye yakın olan çocuklarımıza empatiyle yaklaşmalıyız. Direkt suçlu psikolojisiyle bakarsak, çocuğu kazanmak yerine komple kaybederiz.

Özellikle suç işleyen çocukların normal bir bireyle aynı şekilde yargılanması, çocuk haklarına aykırıdır.

Bunun için de devlet, artık, çocukları görmeli ve onlara yardım elini uzatmalı.”.

Yılmaz: Toplum sorunları ve çevresel faktörler çok önemli

Psikolog Beniz Yılmaz da hiçbir çocuğun iyi veya kötü olarak dünyaya gelmediğini, aile, ebeveyn ve çevresel faktörlerin sonucunda iyi veya kötü yola doğru gittiğini söyledi.

Toplum sorunlarının da çocukları fazlasıyla etkilediğini belirten Yılmaz, aile, çevresel faktör ve toplum sorunlarının temel noktalar olduğunu vurguladı.

Yılmaz, “Çocuğun çevresinde, ailesinde huzursuzluk varsa, ebeveynler kavga ediyorsa, toplumda huzursuzluk ve kargaşa hâkimse, çocuğun çevresel dünyası hiç iç açıcı değilse, vs., bunlar çocukta kaygı uyandırır” dedi.

Yılmaz, çocuklarda oluşabilecek kaygının psikolojik sorunlara da yol açabileceğini ve bunun gerçeklemesi halinde çocuğun uzman kişilerden yardım alması gerektiğini iletti.

Yılmaz, şunları kaydetti:

“Çocukken şiddete eğilimli olan çocukların kesinlikle yakından takip edilip, kendilerini şiddete iten ne varsa ortadan kaldırmalıyız. Bu konuda ebeveynlere de çok iş düşüyor, çünkü her zaman çocuklarına sevgi göstermeli ve empatiyle yaklaşmaları gerekiyor.

Özellikle, şiddete eğilimli çocukların sigara ve alkolden uzak tutulması gerekiyor.

Maddi sıkıntılar içerisinde olan ailenin çocuğu da aynı sıkıntılara maruz kalabildiği için toplum olarak da bize de maddi ve manevi yardım etmek gibi bir iş düşüyor”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108