banner6

Riskli binalar belirleniyor

banner37

Mehmetçik –Büyükkonuk Belediyesi tedbirli hareket ediyor.

Riskli binalar belirleniyor
banner90
banner99

Ayşe BULUT

   Mehmetçik – Büyükkonuk Belediyesi, belediye sınırları içerisinde bulunan okullar başta olmak üzere deprem gibi bir afet neticesinde tehlike arz edebilecek binalara karşı tedbir almaya başladı.

   Mehmetçik – Büyükkonuk Belediye Başkanı Fatma Çimen Tuğlu, Türkiye’de yaşanan büyük deprem felaketi nedeniyle harekete geçtiklerini ve tedbir amaçlı belediye sınırları içerisinde bulunan eski ve yıkık binalarda inceleme yaparak, yıkılması gerekenlerin yıkılması, tamir edilecek olanların da tamirinin yapılacağını kaydetti.

   Bölge okullarının tadilatına depremden önce şubat ayında başladıklarını anlatan Tuğlu, çalışmalar hakkında detaylı bilgi verdi.

“Binalar inceleniyor”


   Mehmetçik - Büyükonuk Belediye Başkanı Fatma Çimen Tuğlu, belediyeye gelen ihbarlar doğrultusunda çatlak ve yıkılmak üzere olan binaları belediyede olan imar biriminin yerinde incelediğini anlattı.

   Eski binalar ve tehlike arz eden binalar olduğunu belirten Tuğlu, eski eser niteliğinde olan binalarla ilgili Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne bildirimde bulunduklarını kaydetti.

   Dün inşaat mühendisi ve İmar Birimi’nin bölgede keşif yaptığını belirten Tuğlu, tehlike arz eden binalardan belediyenin imkanlarıyla tadil edeceğini anlattı.

   Belediye personeli için deprem olasılığına karşı eğitim planladığını belirten Tuğlu, hem ilk yardım eğitimi, hem de acil müdahale konusunda eğitim gerçekleştirileceğini kaydetti.

“Depremzedeleri ziyaret ettik”

   Türkiye’den belediye sınırları içerisinde göç eden depremzedeler olduğunu belirten Tuğlu, sağlık ekibinin depremzedeleri evlerinde ziyaret ettiğini anlattı.

   Tuğlu, “Acil ihtiyaç listesini bize sundular. Belediye bünyesinde onlara yardımcı olduk. Gelenlerin dilekçelerini yazılarını aldık ve büyükelçimize bildirdik. Bölge halkı da bu konuda çok duyarlı oldu ve yardımlar yaptı” dedi.

Bölge okulları tadil ediliyor

   Fatma Çimen Tuğlu, belediye sınırları içerisinde bulunan okullar için önceden planladıkları tadilatların şubat tatilinde başladığını anlattı.

   Tuğlu, bölgede bulunan Kumyalı İlkokulu, Mehmetçik İlkokulu ve Çayırova İlkokulu’nda tadilatın sürdüğünü,  depremden sonra da Milli Eğitim Bakanlığıyla görüşüp, uzman ekiplerini göndererek depreme dayanıklılığıyla ilgili incelemelerde bulunulduğunu kaydetti.

   Tuğlu, şöyle devam etti:

   “Ekibimiz şu anda Çayırova İlkokulu’nda tadilatta. Depremle ilgili de deprem testleri yapılacak. Şu anda mevcut olan çatlaklar da depremden kaynaklı değildi. Yılların getirdiği çatlaklardı. Başbakanlıkta da bir toplantımız oldu. Başbakanımızın da söylediği gibi öncelikle tüm adadaki okullar ve kamu kuruluşlarının hızlı bir şekilde deprem testleri yapılacak. Olası bir deprem anında müdahale edecek araçlarımız mevcuttur. Dozerlerimiz kamyonlarımız, liftlerimiz, sağlık birimimiz, iki hemşiremiz mevcuttur. İki hemşiremiz rutin olarak 55 yaş üstü bireyleri tespit edip onlara yardımcı oluyorlar. Olası bir deprem anında on köyün toplanma alanları belirlendi ancak buralarda da çalışmaların yapılması gerekiyor. Özellikle temel ihtiyaçlar konusunda da çalışmalar yapacağız. Belediye bünyesinde de depremle ilgili de bir fon oluşturulması gerekiyor bunu da inşallah yapacağız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104