“Riskli kişiler toplu taşımayı kullanmasın”

banner37

Koronavirüsle mücadelede 3 altın kural olan “maske, dezenfektan ve sosyal mesafeye” ne yazık ki tam anlamıyla uyulmuyor ve bulaş riski de artıyor. Özellikle birçok kişinin topluca seyahat ettiği otobüslerde ve uçaklarda sosyal mesafe kuralı ne yazık ki yok. Tabipler Birliği Başkanı Gürkut, bu konuda çok önemli uyarıda bulundu:

“Riskli kişiler  toplu taşımayı kullanmasın”
banner90
banner99

SOSYAL MESAFESİZ” YOLCULUK… Dr. Özlem Gürkut, Koronavirüs’le mücadele kapsamında maske takma, dezenfektan kullanma ve sosyal mesafe gibi tedbirlerin çok önemli olduğunu vurguladı. Gürkut, toplu taşımalarda sosyal mesafe kuralına uyulmaması nedeniyle riskli kişilerin olabildiğince toplu taşımalardan uzak durmasını önerdi; diğer kişilerin de hijyen ve maske kullanımına önem vermesi gerektiğine dikkat çekti

Ahmet UÇAR

   Koronavirüs vakalarının ortaya çıkmasından bu yana, bulaşmanın önlenmesi için gerek Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), gerekse diğer sağlık yetkililerinin 3 altın kural olarak “maske, dezenfektan ve sosyal mesafeye” uyulması yönündeki uyarılarına ne yazık ki tam anlamıyla uyulmuyor.

banner134
   Bankalar, alışveriş merkezleri, marketler, hastaneler ve eğlence mekanları gibi sosyal hayatı içine alan mekanlarda sosyal mesafeye uyabilmek adına girişimlerde bulunulsa da otobüslerde ve uçaklarda bu kural aranmıyor.

   Yetkililerin, toplu taşıma hizmeti veren otobüsler için sosyal mesafe kuralı getirmemesi, bulaş endişesi yaşayan vatandaşları daha da endişelendiriyor.

   Özellikle üniversitelerin de açılmasıyla toplu taşıma hizmetlerinin daha da artacak olması, otobüsler için de sosyal mesafe kuralının getirilmesinin gereklilik olduğuna inanılıyor.

   Ülkede son günlerde yerel vakaların artış göstermesi ise bardağı taşıran son damla oldu. Toplu ulaşım araçlarını kullanan bazı vatandaşlar, otobüslerde sosyal mesafe kuralına uyulmaması nedeniyle büyük endişe yaşıyor.

   KAR-İŞ Basın Sözcüsü Zekai Gece, otobüslerde sosyal mesafe kısıtlamasının olmadığını anlatarak, yolcuların maske ve dezenfektan kullanarak gerekli tedbirleri aldığını ve yan yana oturabildiklerini kaydetti.

   Pegasus Kıbrıs Genel Müdürü Zeki Ziya da hava ulaşım sektörüne sosyal mesafe kısıtlaması getirilmediğini dile getirerek, böyle bir durumun uçaklarda söz konusu olamayacağını, aksi takdirde 12 koltukta bir, bir yolcunun oturması gerekeceğinden ekonomik olarak sorun yaşanacağını söyledi.

   Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut ise Koronavirüs’le mücadele kapsamında maske takma, dezenfektan kullanma ve sosyal mesafe gibi tedbirlerin önemli olduğunu belirterek, toplu taşımalarda sosyal mesafe kuralına uyulmaması nedeniyle riskli kişilerin olabildiğince toplu taşımalardan uzak durması, diğer kişilerin de hijyen ve maske kullanımına önem vermesi gerektiğine dikkat çekti.

Gece: Tedbirler alınıyor

   KAR-İŞ Basın Sözcüsü Zekai Gece, KAR-İŞ’e bağlı otobüsçülere gerekli uyarıları yaptıklarını ve tedbir aldıklarını kaydetti.

   Gece, otobüs şoförlerinin maske ve dezenfektan kurallarına yönelik tedbirler aldığını ifade ederek, yetkililerin, sosyal mesafeye yönelik bir kısıtlama getirmemesi nedeniyle yolcuların yan yana oturabildiğini ifade etti.

   Uçaklarda, restoranlarda ve cafelerde de sosyal mesafenin göz ardı edildiğine işaret eden Gece, toplu taşımalarda sosyal mesafenin tam olarak sağlanamadığını, ancak diğer önlemlerin alındığını anlattı.

Ziya: Uçaklarda sosyal mesafe kuralı yok

   Pegasus Kıbrıs Genel Müdürü Zeki Ziya, hava ulaşım sektörüne sosyal mesafe kısıtlaması getirilmediğini bildirerek, yolcuların 2 metre uzaklık kuralına uymadan yolculuk edebildiğini kaydetti.

   Ziya, uçaklarda sosyal mesafe kuralına uymanın mümkün olmadığına işaret ederek, 2 metrelik sosyal mesafenin 12 koltuğa denk geldiğini ve bu durumun ekonomik olarak sıkıntı yaratacağını anlattı.

   Ziya, uçaklarda dezenfektan ve maske takma tedbirlerinin ise uygulandığını dile getirdi.

Gürkut: Risk taşıyan kişiler toplu ulaşımı kullanmasın

   Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, Koronavirüs’le mücadele kapsamında dezenfektan kullanma, maske takma ve sosyal mesafe gibi kuralların söz konusu olduğunu belirterek, toplu taşımalarda sosyal mesafeye ne yazık ki uyulamadığını kaydetti.

   Gürkut, mesafenin artmasına paralel sağlık güvenliğinin de arttığını dile getirerek, toplu taşımaları kullanan yolcuların mümkün olan en büyük alanı kullanması tavsiyesinde bulundu.

   Sosyal mesafenin yanında el hijyeninin ve maske kullanımının da önem arz ettiğine vurgu yapan Gürkut, özellikle kronik hastalıkları olan riskli kişilerin elden geldiğince toplu taşıma servislerini kullanmaması gerektiğine dikkat çekti.

   Gürkut, son günlerde ülkede yerel vakaların hızlı bir şekilde artış gösterdiğini anımsatarak, sağlık uzmanlarının alınması gereken tedbirlere yönelik açıklamalarda bulunduğunu söyledi.

   Maskesiz kalabalık ortamlara girilmemesi, sosyal mesafenin korunması, karantina sürelerinin gerekli görüldüğü durumda uzatılması gibi önlemlerin söz konusu olduğuna işaret eden Gürkut, devletin de gereken denetimleri yapması gerektiğine vurgu yaptı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75