banner6

Rogers: “Adı reform, içi boş”

banner37

Rogers: “Adı reform, içi boş”
banner151

Halkın Partisi Girne Milletvekili Jale Refik Rogers, BRT ekranlarında yayınlanan Baykan Gürses’in hazırlayıp sunduğu Manşet+ programının konuğu oldu.

Meclis Genel Kurulu’nda oy çokluğu ile kabul edilen "Belediyelerin Birleştirilmesine İlişkin (Özel) Yasa Tasarısı” ile ilgili soruları yanıtlayan Halkın Partisi Girne Milletvekili Jale Refik Rogers, hükümet edenlerin bu konuda ciddi şekilde vurdumduymaz hareket ettiğini belirtti. Rogers açıklamasında “Üzülerek söylemem gerekiyor ki bu yasanın adı reform. İçi ise bomboş. Bu yüzden de bunun bir çözüm olacağını, belediyelerin daha iyi yönetileceğini veya halka daha iyi hizmet götürebileceğini söylemek mümkün değil. Tam tersine bir kaosa oynanıyor” dedi.

“BİLİMSEL ÇALIŞMALAR GÖZ ARDI EDİLDİ”

Bu konuyla ilgili olarak Avrupa Birliği ve Dünya Bankası’nın geçmiş dönemlerde yapmış olduğu bilimsel çalışmalar olduğunu, Ülkesel Fiziki Plan içerisinde de çalışıldığını, buna rağmen hükümetin tüm bunları ve mevcut yasaları gözardı ettiğini söyleyen Rogers “Belediyeler Reformu çok uzun yıllardır konuşulan birşey. Ama üzülerek izledik ki hükümet ettiğini iddia eden iktidar bu yasa tasarısını herhangi bir bilimsel gerekçeyi veya belediyelerin nasıl güçlendireceğini göz önünde bulundurmadan tamamen siyasi bir bakış açısıyla apar topar meclisten geçirdi” şeklinde konuştu.

“GÜNCELLENMESİ GEREKEN BİRÇOK MADDE VAR”

Belediyeler Reformu yanında, 51/95 Belediyeler Yasası içerisinde de güncellenmesi gereken birçok konu olduğunu belirten Jale Refik Rogers “Belediyeler değişiklik yasası aslında Halkın Partisi’nin hükümette olduğu dönemde İçişleri Bakanlığı tarafından meclise gönderilmişti ama görüşülemesine hükümetin ömrü yetmedi. Son iki yıldır da meclisin gündeminde kalmaya devam etti. Hemen hemen aynı kişilerin oluşturduğu değiş tokuş yapılan hükümetler bu yasayı ciddiye alıp görüşmek için bir tavır almadı. Geçen yaz döneminde İdari Komite’de yeniden görüşülmesi için muhalefet olarak ağırlığımızı koyduk ama randımanlı bir çalışma yapılmadı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2022, 12:09
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110