banner6

Ruh sağlığımız tehlikede

banner37

Eski Sağlık Bakanlarından CTP Milletvekili Dr. Filiz Besim, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü nedeniyle kişisel sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Besim paylaşımında, "Barış Ruh Hastalıkları Hastanesi’nde hastalara bakabilecek doktor kalmadı" dedi.

Ruh sağlığımız tehlikede
banner99

10 Ekim her sene Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından belirlenen tema çerçevesinde “Dünya Ruh Sağlığı Günü” olarak kutlanmaktadır. Eski Sağlık Bakanlarından Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Dr. Filiz Besim, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü nedeniyle kişisel sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Filiz Besim, Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün 2022 yılının temasının “Ruh Sağlığını ve Ruhsal İyilik Halini Küresel Bir Öncelik Haline Getirelim” olarak belirlediğini ifade etti.

Besim, pandemi, savaş, ekonomik kriz, göç gibi küresel sorunların yaşandığı son yıllarda toplumsal iyilik halimi ve ruh sağlığını da sarstığını belirterek, “Ruh sağlığının olumsuz etkilenen yönlerini tespit etmek, kanıta dayalı bilimsel ve etik yollar ile iyileştirmenin yanında; bu gibi kriz dönemlerinde ruh sağlığının korunması ve öncelik haline getirilmesi kaçınılmaz bir gereklilik. Çünkü bulaşıcı hastalık tehdidi azaldıkça psikolojik yakınmaların zirveye çıkması söz konusudur” dedi.

Besim, KKTC’de artan toplumsal şiddet, ekonomik sorunlar, işsiszlik ve pandemi sonrasında yaşanan birçok sorunun neden olduğu ruh sağlığı problemlerine yönelik toplumsal projelerin geliştirilmesinin bir gereklilik olduğunu vurguladı. Besim, bölgesel olarak hizmet verecek Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri açılarak Ruh Sağlığı’nın korunmasına yönelik hizmetlerin verilmesi gerektiğine dikkat çekerek, risk altındaki gruplar belirlenmesi gerektiğine işaret ederek, ruh sağlığı hizmetlerinin birinci basamak sağlık hizmetlerine dahil edilmesi gerektiğini ifade etti. Besim, ruh sağlığı hizmeti verecek nitelikli sağlık personel yetiştirilmesi gerektiğini belirterek, “Acil Psikiyatri Servisleri ve Krize Müdahale Merkezleri kurularak, yaşanan ya da yaşanabilecek pek çok psikolojik sorun önlenebilir” açıklamasında bulundu.

Besim, bağımlı hastaların ruh sağlığı hastalarının sürekli halının altına süpürülen ve şiddetle artan sorunlar haline geldiğini ve gelmeye devam ettiğini belirtti. Besim, hastalara derman olabilecek tek merkezin Barış Ruh Hastalıkları Hastanesi olduğunu söyleyerek, hastanede hastalara bakabilecek hekim kalmadığını açıkladı. Besim açıklamasında, hastaların özel hastanelere mahkum edildiğine yer verdi.

Besim, Ruh Hastalıkları Yasası’nın 1931 yılından kalma olduğuna yer vererek, yasanının çağdaş ihtiyaçları karşılamaktan uzak olduğunu ifade etti. Besim, “Üzerinde uzun yıllardır çalışılan yeni Ruh Sağlığı Yasa Tasarısı hala Sağlık Bakanlığı’nın tozlu raflarında bekliyor. Bu yasa ivedi olarak yeniden çalışılmalı ve Meclis’e gönderilmelidir” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104