Rum Bakanlar Kurulu PESCO'ya katılımı onayladı

banner37

Rum Bakanlar Kurulu dünkü toplantısında Güney Kıbrıs’ın AB çerçevesinde yer alan ve kısa adı “PESCO” olan “Savuma Alanında Yapılandırılmış İşbirliği’ne” katılımını onayladı.

Rum Bakanlar Kurulu PESCO'ya katılımı onayladı
banner99

Fileleftheros ve diğer gazeteler, Rum Bakanlar Kurulu’nun dün gerçekleştirdiği toplantıda “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” AB çerçevesinde yer alan PESCO’ya katılımını onayladığını, Pazartesi günü gerçekleştirilecek AB Dışişleri ve Savunma Bakanları Toplantısı’nda başvurunun sunulacağını yazdılar.

Gazete, AB çerçevesinde oluşturulacak bu yeni oluşuma Güney Kıbrıs da dahil toplam 20 ülkenin başvurmasının beklendiğini belirtirken, AB’nin önümüzdeki üç ay içerisinde oluşumun kurulmasına onay vermesinin beklendiğini vurguladı.

Fransa’nın yanı sıra Almanya ve İtalya’nın da, Doğu Akdeniz’deki ortak çıkarları çerçevesinde ve PESCO temelinde Güney Kıbrıs’tan stratejik olarak faydalanmak istediklerini belirten gazete, söz konusu bu üç ülkenin Güney Kıbrıs’taki iki askeri üs olan, Mari (Tatlısu) Deniz Üssü ve Baf’taki Andreas Papandreu Hava Üssünü kullanmak istediklerini yazdı.

Gazete, Güney Kıbrıs’ın PESCO’ya katılımının ve buna paralel olarak iki askeri üssün modernleştirilmesinin Güney Kıbrıs’a AB içerisinde önemli ortaklar kazandırdığını öne sürerek, bu gelişmelerin Güney Kıbrıs’a bir AB güvenlik kalkanı sunacağı iddiasında da bulundu.

Gazete, bu gelişmelerin Rum tarafının Kıbrıs sorunundaki elini de güçlendireceğini savundu.

Fransız uzmanlar önümüzdeki hafta Güney’de

banner134
Gazete, Mari’deki deniz üssünün geliştirilmesi konusunda incelemede bulunacak olan Fransız savunma bakanlığı yetkililerinin önümüzdeki hafta Güney’e gitmelerinin beklendiğini de aktardı.

Fransızların, deniz üssünün, savaş gemilerinin demir atmasına imkan verecek düzeyde geliştirilmesini istediklerini, ziyaretlerinin de geliştirme planlarını incelemek amacını taşıdığını belirten gazete, Baf’taki hava üssüne Fransızların yanı sıra Almanların da ilgi gösterdiklerini öne sürdü.

Gazete, Almanya’nın, Güney Kıbrıs’ın mevcut üstlerinin yanı sıra, PESCO çerçevesinde kurulacak “Destek Merkezleri’yle” de yakından ilgilendiğini, Almanya Savunma Bakanı’nın yakın geçmişte Güney Kıbrıs’a gerçekleştirdiği ziyarette bu merkezlere değindiğini vurguladı.

Fokaidis: “AB güçlerinin kalıcı konuşlanması bizim için faydalı”

Rum Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis ise dün Baf hava üssünde gerçekleştirilen bir törende yaptığı konuşmada, PESCO’ya katılımı doğrulayarak “Baf’taki hava üssü ve Mari’deki deniz üssünde AB güçlerinin kalıcı olarak konuşlanmasının Kıbrıs Cumhuriyeti için faydalarına” vurgu yaptı.

Fokaidis, insansız hava araçları alımıyla gözlem ve hava savunma sistemlerinin güçlendirileceğini belirtirken, “hava operasyonları merkezinin kurulması, insansız hava araçlarının alınması ve diğer bazı sistemlerin yerleştirilmesinin operasyonel ihtiyaçların en temel unsurlarını oluşturduklarını” sözlerine ekledi.

Politis gazetesi ise konuya ilişkin haberini: “PESCO İçin Yeşil Işık – Kıbrıs Cumhuriyeti İçin Savunma Kalkanı” başlıkları altında verdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2017, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75