banner6

Rum basını: Anastasiadis halihazırda New York'ta olacaktı

banner37

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i New York’a davet etmesi Rum basınında da manşetten duyuruldu.

Rum basını: Anastasiadis halihazırda New York'ta olacaktı
banner150 banner151 banner143

Politis gazetesi: “Guterrees’in Emri: New York’a Gelin – Çıkmazın Aşılması İçin BM Genel Sekreterinden Katalizör Müdahale – New York’a Dönüş – Anastasiadis ve Akıncı 4 Haziran’da Guterres’in Bürosuna” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından yer verdiği haberinde, BM Genel Sekreteri Guterres’in Akıncı ve Anastasiadis’i New York’a davet ettiğini duyurdu.

Gazete, Guterres’in Akıncı ve Anastasiadis’i telefonla arayarak New York’ta görüşme talebini ilettiğini, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu’nun görüşme tarihini 5 Haziran olarak açıklamasının ardından Rum Sözcünün tarihi 4 Haziran olarak duyurduğunu belirterek, nihai olarak görüşme tarihinin 4 Haziran şeklinde kesinleştiğini aktardı.

Haberde, Anastasiadis’in hali hazırda önümüzdeki hafta ABD’ye planlanmış bir gezisinin bulunduğu da hatırlatıldı.

Gazete ayrıca, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin dün Türkiye’de gerçekleştirdiği temaslar sonrası Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamalara da haberinde yer verdi.

Fileleftheros gazetesi ise haberi: “New York’ta Randevu – BM Genel Sekreteri İki Lideri Pazar Günü Yeni Üçlüye Çağırdı” başlıkları altında verirken, Guterres’in liderlerle randevusunun New York saatiyle 4 Haziran Pazar günü akşamı 19:00’da, Kıbrıs saatiyle ise 5 Haziran Pazartesi sabah saat 02:00’de gerçekleşeceğini aktardı.

Kasulidis büyükelçilerle görüştü

Gazete bir diğer haberinde ise, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in Güney Kıbrıs’taki AB ülkeleri büyükelçilerini Kıbrıs sorununa ilişkin Rum Dışişleri Bakanlığı’nda dün “bilgilendirdiğini” yazdı.

Habere göre Kasulidis, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in tezlerini büyükelçilere ayrıntılı şekilde izah etti ve soruları yanıtladı.

Diğer gazeteler ise Guterres’in liderlere davetine ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:

Haravgi: “BM Genel Sekreteri Akıncı ve Anastasiadis’i Çağırdı”.
Alithia: “New York’ta Randevu – İki Lider Genel Sekreterle Yemekte Biraraya Gelecek”.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2017, 12:10
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110