banner6

Rum basını: Derin ve kritik görüşmeler

banner37

Crans-Montana’da gerçekleştirilmekte olan Kıbrıs Konferansı çerçevesindeki görüşmelerin bu hafta itibarıyla “derin ve kritik” olacağı haber verildi.

Rum basını: Derin ve kritik görüşmeler
banner151 banner143

Politis gazetesi ve diğer gazeteler, Crans-Montana’daki görüşmelerin, tüm tarafların- Türkiye’nin de-Güvenlik ve Garantiler konusunda somut önerilerini yazılı sunmasıyla, bugün devam edeceğini yazdılar.

Haberi “Belgelerin Sunulmasıyla 2’inci Yarı Kritik-Crans Montana’daki Müzakereler Bugünden İtibaren Derinde” başlıklarıyla veren gazete, Crans-Montana’daki müzakerelerin, bugün, ikinci ve belirleyici bölümünün başlayacağını belirtti.

Tüm tarafların- Türkiye’de olmak üzere- Güvenlik ve Garantiler konusunda somut önerilerini yazılı olarak sunmasının beklendiğini belirten gazete görüşmenin, yerel saat ile 09:00’da (Kıbrıs saatiyle 10:00) Güvenlik ve Garantiler konusuyla masa 1’de başlayacağını, saat 11:00’de (Kıbrıs saatiyle 12:00) ise geriye kalan başlıklardaki askıda bulunan konuların ele alınacağı masa 2’de devam edeceğini yazdı.

Crans-Montana’daki müzakerelerin, ikinci yarısında tüm ihtimallerin açık olduğundan söz eden gazete, Güvenlik ve Garantilere ilişkin müzakere çerçevesini oluşturan iki konunun ise “tüm boyutlarda, çözümün uygulanması ve denetlenmesi mekanizmasının nasıl olabileceği”
ve  “Güvenlik ve Garantiler konusunda iki toplumun endişelerine nasıl yanıt verileceği” şeklinde olduğunu belirtti.

Gazete, istenilen noktanın sadece tezlerin sunulması değil, Kıbrıs’ta bir çözümden sonra ortaya çıkacak bu konuların pratikte nasıl karşılanacağına özlü yanıtlar bulunması olduğunu yazdı.

BM Genel Sekereteri Antonio Guterres’in taraflara, ilerleme olması durumunda Crans-Montana’ya geri dönmeye hazır olduğunu bildirdiğini yazan gazete, Guterres’in resmi programının ise 4 Temmuz’a kadar İsviçre’de bulunması, 5 Temmuz’da ise BM’ye geri dönmesi şeklinde olduğunu anımsattı.

Öte yandan Fileleftheros gazetesi, “Paketle Oyun Hazırlıyorlar-BM, Türkiye ve İngiltere’nin Bugünkü Sürece Yönelik Anlaştığı Görülüyor” başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in karşı çıktığı BM ve İngiltere tarafından ileriye götürülen faaliyetlerle, Crans-Montana’da görüşmelerin bugün devam edeceğini yazdı.

Gazete Kıbrıs Rum tarafının, müdahil taraflarca paketlerin sunulmasına karşı olmasına rağmen, bundan kaçınmayacağını, geriye, paketlerin bugün mü yoksa yarın mı sunulacağının görülmesinin kaldığını belirtti.

Elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak, Kıbrıs Rum tarafının, BM Genel Sekreteri Siyasi İşler Yardımcısı Jeffrey Feltman’ın sorularına yanıt sunma niyetinde olduğunu belirten gazete, Anastasiadis’in, yazılı olarak sunacağı yanıtlarda, bu sorulara ilişkin sözlü olarak dile getirdiği ilk görüşleriyle aynı çerçevede hareket edip etmeyeceği konusunu da gündeme getirdi.

Gazete haberinde ayrıca, Kıbrıs Rum tarafının, Yönetim (güç paylaşımı, etkin katılım, eşit muamele), Toprak, Mülkiyet ve Ekonomi konularının ele alındığı masa  2’de de yazılı tezler sunmasının ihtimal dışı bırakmadığını belirtti.

Bu başlıktaki muhtemel faaliyetlere ilişkin olarak Kıbrıs Rum tarafı kaynaklarının, “Türk tarafının, Güvenlik ve Garantiler başlığında kartlarını açmaması durumunda, masa 2’de gelişmelerin beklenmesi gerekeceği” konusunda düne kadar ısrar ettiğini belirten gazete, Türk tarafının, ilk baştan itibaren, kimsenin, içlerinde ne olduğunu bilmeksizin, paket sunma mantığını ileriye götürdüğünü savundu.

Gazete bunun, Kıbrıs Rum tarafını herhangi bir karşılık almadan jestlerde bulunması oyununa itebileceğini de ileri sürdü.

Politis gazetesi aynı haberinin içerisinde Crans-Montana’da bulunan herkesin, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in orada bulunduğu süre zarfındaki görüşmelerinin sonuçlarına ilişkin tutanağı Eide’den almayı beklediğini yazdı.

Gazete, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in tam olarak ne kast ettiğini ve bazı konuları netleştirecek olan bir tutanağın söz konusu olduğunu da belirtti.

Alithia gazetesi ise ilgili haberi “En Büyük Zaman Şimdidir-Gerçek Zamanı” başlıklı haberlerinde tüm taraflarca yazılı görüşlerin sunulmasıyla Crans-Montana’daki özlü görüşmelerin bugün başlayacağını yazdı.

Haravgi gazetesi ise haberi “Crans-Montana’da Kıbrıs İçin Kritik 24 Saat- Bugün Sorulara Yanıtlar ve Yazılı Tezler Bekleniyor” başlıklarıyla aktardı.

Gazete haberinde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, çıkmazın aşılması ve müzakerelerin devam etmesi amacıyla her iki taraftan da özlü faaliyetler beklediğinin görüldüğünü, bu faaliyetlerin yapılıp yapılmayacağının, yarın veya öbür gün ortaya çıkacağını da savdu.

Heyetlerden hazırlıklar

Politis gazetesi “Heyetlerde Dinlenmedi” başlıklı bir başka haberinde ise, Crans-Montana’daki her iki tarafın heyetlerinin dinlenme fırsatına sahip olduğunu ancak her iki tarafın heyetlerinin, dünü,  hummalı bir çalışma içerisinde geçirdiğini yazdı.

Gazete çalışmanın, Kıbrıslı Türk ve Rum liderlerin kaldığı otellerde gerçekleştirildiğini, Kıbrıs Türk müzakere grubunun dün öğlen TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun grubu ile görüştüğünü, Kıbrıs Rum müzakere grubunun ise Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’ın grubuyla bir araya geldiğini belirtti.

Anastasiadis teleferikte

Gazete aynı haberinin içerisinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün eşi Andri ile birlikte, Alp Dağları’na yönelik teleferik gezintisi yaptığını da yazdı.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2017, 13:48
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104