banner6

Rum basını: Eide özür diledi

banner37

Güney'de yayınlanan Alithia, “Belgeyle İlgili Neredeyse Fırtına Kopuyordu - Başkanın Sert Tepkisi İzahatları Beraberinde Getirdi - Eide Belgenin Geri Çekilmediği Konusundaki Açıklaması Yüzünden Özür Diledi” başlıklarıyla yayımladığı haberinde ise, BM Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jeffrey Feltman ile düzenledikleri basın toplantısında, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, “kılavuz” olarak nitelendirilen belgesiyle ilgili sözlerinin, tepkiye neden olduğunu yazdı.

Rum basını: Eide özür diledi
banner150

banner150

banner99

Eide’nin, “metin geri çekilmedi. Bu yanlış bir ifadedir. Yalnızca bunun ortak olmadığı tespitine vardık. Bunu ortaya koyduk, ama ortak değildir. Bunu ortak bir platform olarak kullanmıyoruz” şeklindeki sözlerinin, Rum heyetinin ani ve sert tepkisine neden olduğunu kaydeden gazete, bunun belgenin masaya geri getirilmesi çabası olarak yorumlandığını ifade etti.

Konuyla ilgili olarak BM nezdinde diplomatik girişimde bulunulduğunu yazan gazete, BM’nin ise hem hemen durumu düzeltmeye, hem de “belgenin herhangi bir statüsü olmadığına” dair açıklayıcı bir beyanatta bulunmaya çalıştığını kaydetti.

“Belgenin ortak belge olmadığını ve Kıbrıs’la ilgili konferansta ortaya konmasının söz konusu olmadığını” dile getiren BM, “Ocak ayında Mont Pelerin’de yapılan 3’üncü görüşmede hazırlanan metinde kayda geçirilen tezler ile metnin hazırlanması için kullanılan fikirlerin, tüm taraflarla istişare içerisinde, tarafların hizmetinde olduğunu” ifade etti.

“Elde edinilen bilgilerin”, dün öğleden sonraki oturumun başlamasından önce, Anastasiadis’in de konuyu Eide’nin gündemine getirdiği yönünde olduğunu yazan gazete, “Norveçli diplomatın, belgesinin herhangi bir statüsü olmadığına açıklık getirerek özür dilediğini ve basın toplantısında konunun tümünü doğru bir şekilde ortaya koymadığını söylediğini” aktardı.

Gazete gerek BM’nin duruma netlik kazandırması, gerek de Eide’nin izahatlarının akabinde, konunun kapanmış olarak kabul edildiğini ekledi.

Haravgi gazetesi ise “Eide: Belge Geri Çekilmedi. Ortak Değil, Fikirler Bileşiminden İbarettir - Özür Dileme” başlıklarıyla yayımladığı haberinde, “Eide’nin ortak belgenin geri çekilmediğine dair açıklamasının, gündeme yıldırım gibi düştüğünü” yazdı.

Fileleftheros ise “Eide Belgeyi Hortlatıyor - Özel Danışman Yaptığı Açıklamalar ve Sözünü Geri Almalarla Konferansa Katılanların Sinirleriyle Oynuyor” başlıklı haberinde, “Eide belgesinin yeni ateşler yaktığı” yorumunda bulunarak, “bunların Rum kesiminin BM’ye yönelik protestoları ve itirazlarının akabinde söndüğünü” ifade etti.

Diğer bir haberinde ise, Eide’nin basın toplantısında belge konusunda sarf ettiği sözlere Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in hemen tepki gösterdiğini yazan gazete, Anastasiadis’in geçtiğimiz Cumartesi günü belge konusunda BM Genel Sekreterine gönderdiği mektuba dün sabah yanıt aldığını ve mektupta “ortak belgenin herhangi bir statüsü olmayacağının belirtildiğini” kaydetti.

Gazete, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “endişelerini dikkatle kayda geçirdiğini belirttiğini” de ekledi. 

Politis ise habere “Guterres’ten Destek” başlığıyla yer verdi.

Guterres yarın Crans Montana’ya gidiyor

Öte yandan Fileleftheros ile Alithia gazeteleri, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in yarın Crans Montana’ya gideceği konusunda, BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stefan Dujarric’in dün yaptığı açıklamaya da yer verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2017, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104