banner6

Rum basını: Maronitler arzulu ancak endişeli

banner37

Maronitlerin evlerine dönüş konusunda, sahip oldukları arzu yanında, endişe içerisinde oldukları belirtildi.

Rum basını: Maronitler arzulu ancak endişeli
banner8

Haravgi gazetesi “Maronitler Diken Üstünde” başlığıyla verdiği haberinde, Maronitlerin, köylerine dönmelerine yönelik KKTC hükümetinin oluşturduğu Teknik Komite ile toplantı tarihinin belirlenmesini beklediklerini yazdı.

Geçen hafta, Çarşamba günü komitenin toplanacağı ve devamında hafta içerisinde Maronitlerin temsilcileriyle görüşüleceğinin açıklandığını kaydeden gazete, dün gece geç saatlere kadar görüşmenin gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği ve ne zaman gerçekleştirileceğinin bilinmediğini kaydetti.

Rum Hükümetince Maronitlerin köylerine geri dönüş konusunda bir itirazın olmadığını kaydeden gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in 11 Ağustos tarihinde bu yöndeki açıklamasını anımsattı.

banner134

Rum Hükümeti’nin açıklamalarına karşın Maronit toplumu çevrelerinin, Maronitlerin geri dönüşüne olumsuz bakan bir kısım Kıbrıslı Rum tarafından sorun yaratılması olasılığına ilişkin endişe taşıdıklarını da belirten gazete, Maronitlerin, bazı aşırı uç kişilerin kendilerinin ihanet ettiklerine dair seslerinin duyulduğundan söz ettiğini aktardı.

Gazete Maronitlerin, toplumlarının korunacağı düşüncesiyle, geri dönüşle ilgili gelişmeyi olumlu karşıladıklarını aktardı.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2017, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88