Rum DİB: Kafile kendi isteğiyle ayrıldı

banner37

Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanlığı, Çocuk Bayramı için KKTC’ye gelmek üzere Larnaka Havaalanı’ndan Kıbrıs’a giriş yapan Sırp çocukların, sınır dışı edilmediğini, giriş izni verilen kafilenin kendi isteğiyle ülkeden ayrıldığını belirtti.

banner87
Rum DİB: Kafile kendi isteğiyle ayrıldı
banner90
banner99

Cyprus Mail’de yer alan habere göre, Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Sırp grup sorumlularının, "KKTC'de resmi bir kutlamaya katılmanın BM kararlarının ihlali anlamına geleceği" yönündeki uyarı üzerine, fikir değiştirip Kuzeye geçmekten vazgeçtikleri ifade etti.

Açıklamada, Sırp gruba, iddiaların aksine, ülkeye giriş izni verildiği, ancak grubun, kendi isteğiyle ülkeyi terk ettiği kaydedildi.

Açıklamada, benzeri bir durumun bir süre önce Rus çocuklarla yaşandığını ve Kuzeydeki etkinliğe katılmaktan vazgeçen grubun Güney Kıbrıs’ta kaldığı kaydedildi.

Sırp Büyükelçiliği görevlisi  izin verilmediğini söyledi

Bu arada gazete, Sırp haber portalı B92 kaynaklı haberinde, Girne’deki bir etkinliğe katılmak amacıyla Pazar günü Larnaka Havaalanı üzerinden Kıbrıs’a gelen Sırp halk dansları grubu üyesi 13 çocuğun ülkelerine dönme zorunda kaldığını belirtti.

Habere göre, Sırp Büyükelçiliği görevlisi Dejan Bivolarevic, Rum yetkililerin, geçiş yapmalarına izin vermediği yönünde açıklama yaptı.
Sırp halk dansları grubu direktörü Dejan Tosic ise, pasaport ve davetiyelerini göstererek sorunsuz geçmeye başladıklarını, ancak bir görevlinin sorun çıkarması üzerine hep beraber sınır dışı edildiklerini belirtti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2017, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75