banner6

Rum Kesimi Karıştı

banner37

Faşist ELAM partisi taraftarları, Rum Meclisi’nin Grivas’ı onurlandırmasına karşı çıkan bir karar alması üzerine dün gece EDEK binasını taşladı, DİKO ve meclis binalarının önünde protestoda bulundu

Rum Kesimi Karıştı
banner90
banner99

Rum Meclisi’nin, önceki gün Emekçi Halkın İlerici Partisi’nin (AKEL) önerisi, Demokrat Parti (DİKO) ve Sosyal Demokrasi Hareketi’nin (EDEK) desteği ile EOKA lideri Yorgos Grivas Digenis’in onurlandırılmasına karşı çıkan bir kararı kabul etmesi, Rum kesiminin dün gece karışmasına neden oldu.

Rum medyasında yer alan haberlere göre, Grivas’ın yolundan yürüdüğünü belirten faşist Ulusal Halk Cephesi (ELAM) taraftarı kalabalık bir grup, önce Makarios taraftarı olarak bilinen EDEK parti binasının camlarını kırdı, sonra da bina içerisine işaret fişeği atarak binayı yakmaya çalıştı.

Binada başlayan yangın, içerideki çalışanlar tarafından söndürüldü.

Kalabalık, bilahare Makariosçu olarak bilinen diğer bir parti DİKO’nun merkez binasına yöneldi ve burada DİKO aleyhine sloganlar attı.

ELAM’cı kalabalığın son durağı ise Rum Meclis binasının önü oldu.

Kalabalık, burada da Grivas kararını verenler aleyhine protestoda bulundu.

Protesto sırasında, karara destek veren sol görüşlü Çevreciler Hareketi’nin kadın başkanı Aleksandra Attalidou aleyhine küfürlü sloganlar atılması dikkat çekti.

ELAM Başkanı Hristos Hristou ise bir açıklama yaparak, ‘protestocu ELAM taraftarlarını kınayanların, uzun zamandan beri ELAM aleyhine bağırıp çağıranları ve darağacı kuranları da kınaması gerektiğini’ belirtti.

Hristou, Rum Meclisi’nin 31 Ocak 1974'te Grivas’ı ülkenin kahramanı olarak ilan ettiğini ve o tarihte Başpiskopos Makarios’un devletin başında bulunduğunu anımsattı.

Hristou, “Grivas’ı kahraman ilan eden meclis kararının altında eski Cumhurbaşkanı Tassos Papadopoulos (DİKO’nun eski Başkanı ) ve EDEK’in eski lideri Vassos Lissaridis’in de imzaları bulunduğunu sözlerine ekledi.

Hatırlanacağı üzere, Rum Meclisi Genel Kurulu’ndan 32 oyla geçen ve EOKA-B Başkanı Grivas için “Hiçbir onurlandırmaya layık değil” nitelemesi yapılan ilgili karar, ülkedeki aşırı sağ kesimin tepkisini çekmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104