Rum Lider, Antonio Guterres'e mektup gönderdi

banner37

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne bir mektup göndererek Türkiye’nin faaliyetlerinin, Kıbrıs sorununda BM gözetiminde müzakerelerin başlaması olasılığında aşılmaz engeller koyduğunu savundu.

Rum Lider, Antonio Guterres'e mektup gönderdi
banner90
banner99

banner134
Anastasiadis, “Hiç kimse tehditler altında barıştan söz edemez” dedi. “Bu uluslararası hukukun açık bir ihlali veya Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nin ihlalidir” diyen Anastasiadis, Genel Sekretere gönderdiği mektubunda Türkiye’nin faaliyetlerini ‘yıkıcı bir darbe’ olarak niteledi.

‘Fatih’ Kıbrıs’ın 40 mil açığındayken müzakerelerin nasıl başlayacağını soran Rum lider, “Üstesinden gelinemeyecek sorunlar yaratılmıştır. Sizin de anlayabileceğiniz gibi tehditler altında barıştan söz edilemez ve bu sadece tehdit değil uluslararası hukukun ihlalidir” dedi. Rum lider konuyla ilgili olarak Cumartesi günü Rum Ulusal Konseyi toplantıya da çağırdı… Türk yetkililer Cuma günü bir NAVTEX yayımlayarak sondaj gemisi Fatih’in 3 Mayıs-3 Eylül tarihleri arasında Baf’ın batı bölgesinde sondaj araştırmaları yürüteceğini duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 12:49
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75