Rum Meclis Başkanı Bulgaristan Büyükelçisiyle görüştü

banner37

Rum Meclis Başkanı Adamos Adamu’nun, Bulgaristan’ın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Lyubomir Todorov’la dün bir görüşme gerçekleştirdiği haber verildi.

Rum Meclis Başkanı Bulgaristan Büyükelçisiyle görüştü
banner90
banner99

Haravgi gazetesinde yer alan haberde, görüşmede, Kıbrıs sorunundaki gelişmeler başta olmak üzere, iki ülke arasındaki yakın ilişkilerin de ele alındığı belirtildi.
Adamu’nun Todorov’a, Bulgaristan’ın Kıbrıs sorunundaki istikrarlı desteğinden ötürü teşekkür ettiğini kaydeden gazete, Adamu’nun kapalı bölge Maraş’ın bir kısmının halka açılması konusuna da değinerek “Türkiye’nin bu faaliyetinin BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarının açık ihlalini teşkil ettiği” iddiasında bulunduğunu iletti.
Türkiye’nin ortaya koyduğu tezlerle ilgili iddialarda da bulunan Adamu, bunların “üzerinde hem fikir olunmuş çözüm çerçevesinin dışında olduğunu ve müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin çabaları sabote ettiğini” ileri sürdü.

banner134
Gazeteye göre Bulgaristan’ın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Lyubomir Todorov, ülkesinin, Kıbrıs sorununun BM’nin ilgili kararlarına uygun olarak çözülmesinden yana olan net tezlerini yinelerken, Türkiye’nin Maraş konusundaki faaliyetleri ile tek yanlı ilan edilen sözde Rum MEB’indeki “yasadışı Türk faaliyetlerini” de kınadı.
Gazete, görüşmede pandemi konusunun da ele alındığını ekledi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75