Rum motosikletliler, Lefkoşa'daki geçişleri durdurdu

banner37

“İsaak-Solomou’yu Anma İnisiyatifi” tarafından her yıl rutin hale getirilen motosikletli eylemi, dün Lefkoşa’daki sınır kapılarında gerçekleştirildi. Rum motosikletlilerin sınır kapılarındaki eylemlerini bugünde sürdürecekleri kaydedildi.

Rum motosikletliler, Lefkoşa'daki geçişleri durdurdu
banner99

Ahmet VAMIK

“İsaak-Solomou’yu Anma İnisiyatifi” adıyla örgütlenen motosikletli Rum eylemciler, dün, Metehan, Ledra Palace ve Lokmacı sınır kapılarında geçişleri engelleyerek eylem düzenledi.
Motosikletli Rum eylemciler, geçtiğimiz gün sınır kapılarında başlattıkları eylemleri bugünde devam ettirecek. Yaklaşık 40-50 motosikletli Rum eylemci, dün sabah ilk olarak saat 08.30’da Metehan Sınır Kapısı’nın Güney Lefkoşa tarafında eylem yapmaya başladı.
Kıbrıs Türk polisi geçişlere izin verirken, eylemciler hem Türk tarafından, hem de Rum tarafından geçişleri durdurdu. Türk tarafının geçişlere izin vermesiyle bazı araçlar eylemin bitmesini beklerdi, bazıları da geri döndü.

Rum motosikletliler, Metehan Sınır Kapısı’nın ardından Ledra Palace Sınır Kapısı’na geçerek burada da eylemlerini sürdürdü. Eylemciler, Ledra Palace’ın ardından Lokmacı Sınır Kapısı’na giderek eylemlerini burada da sürdürdü. Eylem sırasında duran geçişler, eylemin bitmesinin ardından saat 12.15 sıralarında normale döndü.

Lokmacı Sınır Kapısı’nda geçişlerin yaklaşık 2 saat süreyle durmasına neden olan eylemciler ile sınır kapısının geçişe açılmasını bekleyen vatandaşlar arasında zaman zaman sinirler gerildi, ara bölgede uzun süre bekleyen turistler eylemcilere tepki gösterdi.
Lokmacı Sınır Kapısı’nın geçişe açılmasını bekleyen Kıbrıslı Türk, Kıbrıslı Rum ve turistlere yönelik açıklama yapan eylemciler, Yunan ulusal marşını okuduktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

ABD Büyükelçiliği, Kıbrıs’ta bulunan vatandaşlarını uyardı

banner134
ABD’nin Lefkoşa Büyükelçiliği, Rum motosikletlilerin eylemi nedeniyle Kıbrıs’ta yaşayan vatandaşlarını uyardı. ABD Büyükelçiliği, Kıbrıs’ta yaşayan ABD vatandaşlarından, 1996 yılında ölen Tasos İsaak ve Solomos Solomu’yu anma amacıyla Rum motosikletliler tarafından düzenlenen eylemlerde gerginlik yaşanması olasılığı karşısında dikkatli olunması istendi.

Alithia ve diğer gazeteler, ABD Büyükelçiliği’nin internet sayfasından önceki gün yapılan açıklamada Tasos İsaak ve Solomos Solomu’yu anma amacıyla her yıl düzenlenen gösterilere ilişkin vatandaşlarına bilgi verdiğini yazdılar.

Elçiliğin açıklamasında, söz konusu etkinliğe katılacak motosikletlilerin dün (4 Ağustos) Pirgo ve Astromerit, bugün ise saat 08.30-10.00 saatleri arasında Ledra Palace ile “Ayios Demetios” (Metehan) sınır kapılarına gelmelerinin beklendiğini, bu sebeple trafikte de aksamalar olabileceği ifade edildi.

Açıklamaya göre motosikletli eylemcilerin bugün Derinya yakınlarında ara bölgede anma etkinliği düzenlemesi bekleniyor.

Öte yandan gazete haberinde, tüm dünyadaki ABD büyükelçiliklerinin, o ülkede düzenlenecek etkinlik, gösteri vb. olaylara ilişkin duyuru yaptıklarını, ABD’nin Güney Lefkoşa’daki büyükelçiliğinin de bu prosedürü her yıl izlediğini yazdı.

Gazete, Elçiliğin her yıl 15 Temmuz, 20 Temmuz, 15 Kasım ve diğer önemli tarihlerde benzeri açıklamalar yayınladığını ancak ilk kez bu yıl, büyükelçiliğin bir açıklamasının Rum Haber Ajansı tarafından duyurulduğunu belirterek ajansın bu eyleminin de şaşkınlık yarattığı yorumunda bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2017, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75