Rum polisi, biber gazıyla karşılık verdi

banner37

Güney Kıbrıs Rum yönetiminin “korona virüsü önlemi” gerekçesiyle 4 kara sınır kapısını kapatmasına yönelik kararı Lokmacı Sınır Kapısı’nda ikinci kez protesto edildi

Rum polisi, biber gazıyla karşılık verdi
banner90
banner8

RUM POLİSİNDEN ORANTISIZ GÜÇ… Lokmacı Sınır Kapısı’nda dün gerçekleşen, “Korku ve Bölünme Eylemi” sırasında barikatı yıkmak isteyen Kıbrıslı Türklere Rum polisi biber gazı sıktı. Barikatın diğer tarafında eylem yapan Kıbrıslı Rumlar da kuzeydeki eylemcilere alkış ve sloganlarla destek belirtti. Gazdan etkilenenlere ilk müdahale su, antiasit içeren solüsyon ve eczanelerden alınan suni gözyaşları ile yapıldı. Biber gazlı müdahaleye tepki yağdı.

Güney Kıbrıs Rum yönetiminin, “korona virüsü önlemi” gerekçesiyle 4 kara sınır kapısını kapatmasına yönelik kararı Lokmacı Sınır Kapısı’nda ikinci kez protesto edildi. İki toplumlu eylemde, geçtiğimiz hafta olduğu gibi bu hafta da tansiyon yüksekti.

Barikatı yıkmak isteyen Kıbrıslı Türklere Rum polisi biber gazı sıktı. Barikatın diğer tarafında eylem yapan Kıbrıslı Rumlar da kuzeydeki eylemcilere alkış ve sloganlarla destek belirtti.

Eylemcilerin yanı sıra olayı görüntülemek isteyen bazı gazeteciler de biber gazından etkilendi. Aralarında Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) foto muhabiri Erol Uysal’ın da olduğu gazeteciler, polisin önce boyunlarındaki basın kartına bakıp ardından hedef gözeterek yüzlerine biber gazı sıktığını söyledi.

Rum polisinin bu tutumu karşısında eylemciler de protestolarını yükseltti.

Öte yandan eyleme katılanlar Rum yönetiminin sınır kapılarıyla ilgili kararını takip etmek üzere pazartesi günü saat 11.00’de yine Lokmacı Sınır Kapısı’nda olacağını açıkladı.

 

“Korku ve Bölünme eylemi”ne biber gazı
 


Lokmacı Sınır Kapısı’nda, “Korku ve bölünmeye karşı gösteri” sloganıyla düzenlenen eylem dün saat 11.00 sıralarında başladı. Kıbrıslı Türkler, kuzeydeki kimlik kontrolünden sonra ara bölgeye geçti.

BM askerleri ara bölgeye gelen eylemcilere “kendi güvenlikleri için Rum barikatına ilerlememelerini” tavsiye etti.

Rum barikatı önüne gelen eylemciler İngilizce, Yunanca ve Türkçe pankartlar açtı, zeytin dalları taşıdı; Türkçe ve Yunanca “Kıbrıs’ta Barış Engellenemez”, “Bağımsız Kıbrıs Bütün Halklar Kardeştir”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”,” Birlik Mücadele Dayanışma” sloganları attı.

Bir süre sonra barikatı aşmak isteyen eylemcilerle Rum polisi arasında arbede yaşandı. Rum polisi eylemcileri biber gazı sıkarak geri püskürttü.

Eylemede bulunan CTP milletvekili Dr. Sıla Usar İncirli, biber gazından etkilenenlere ilk müdahalenin yapılmasına yardımcı oldu. Paniğin de yaşandığı eylemde, İncirli, görme sorunu yaşayanlara bunun geçici bir durum olduğuyla ilgili sürekli telkin verdi ve yatıştırdı.


 

İlk müdahale su ve suni gözyaşı damlasıyla yapıldı
 


Gazdan etkilenenlere ilk müdahale su, antiasit içeren solüsyon ve eczanelerden alınan suni gözyaşları ile yapıldı. Biber gazından etkilenenler arasında CTP Lefke Milletvekili Salahi Şahiner de vardı. Astımı, tansiyonu olan, gazdan fazla etkilenen eylemci ve gazeteciler olay yeri yakınına gelen ambulanslarla hastaneye sevk edildi. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Başhekimliği’nden alınan bilgiye göre biber gazından etkilenenler 2 kişi haricinde taburcu edildi. İki kişi halen hastanede gözlem altında bulunuyor.

Vatandaşların, sivil toplum örgütlerinden temsilcilerin katıldığı eyleme bazı siyasiler de destek verdi. CTP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Tufan Erhürman, CTP milletvekilleri ile de eyleme katılırken, LTB Başkanı Mehmet Harmancı da eyleme katılanlar arasındaydı.

banner134

Eyleme saat 12.30 sıralarında Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ile UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu da katıldı. Bazı gruplar tarafından Taçoy ve beraberindekilere tepki gösterildi, “Faşistler, UBP ve ELAM dışarı” sloganları atıldı.
 

Kanatlı barikatı geçti
 


Eylemciler barikatı aşmak için bir kez daha girişimde bulundu. YKP Genel Sekteri Murat Kanatlı, Rum polisinin izniyle barikatı geçerek karşı tarafta bekleyen Kıbrıslı Rum eylemcilere seslendi.

Kanatlı, “Böyle baskıları bu ülkede çok yaşadık. Baskıcı rejimi reddediyoruz” açıklamasında bulundu.

 


 

Ortak açıklama yapıldı
 


Kanatlı’dan sonra Unite Cyprus Now aktivistlerinden Kemal Baykallı ile Andromahi Sofokleus iki dilde ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamada, virüsün sınır ve geçiş kapısı tanımadığı vurgulandı ve şunlar kaydedildi:

“Geçiş noktalarının keyfi ve meşru olmayan biçimde kapatılmasını; Güney’in sivil toplum üzerindeki baskısını; nefret gruplarının toplu linç kampanyası düzenlemesini ve bizi kalıcı bölünmeye götürme tehlikesi taşıyan milliyetçiliği protesto ediyoruz.”

“Korona virüsüne karşı insanları korumak için önlem alınmasını destekliyoruz” ifadelerine de yer verilen açıklamada, küresel bir sağlık sorununun insanlar arasında daha fazla bölünme, korku ve gerginlik yaratmak için kullanılmaması gerektiği belirtildi.


 

Taraflara çağrı
 


Açıklamada, Kıbrıs’ta yaşayan insanlara, “bölünmeye, ırkçılığa ses yükseltmesi”, Avrupa Komisyonu’na, “Yeşil Hat Tüzüğü ile insan hakları ihlallerine tavır alması”, Birleşmiş Milletlere “Güvenlik Konseyi kararını hatırlaması” yönünde çağrı yapıldı.

Rum Yönetimi’ne de “Tüm kapıları açın, insanları geçiş noktalarında taciz etmekten, bölünme politikalarına yatırım yapmaktan vazgeçin” denilerek seslenildi.

Eyleme katılanlar Rum yönetiminin sınır kapılarıyla ilgili kararını takip etmek üzere pazartesi günü saat 11.00’de Lokmacı’da olacağını açıkladı.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75