banner6

Rum polisinin eziyeti devam ediyor

banner37

Metehan kapısından Güney Kıbrıs’a geçmek isteyen Kıbrıslı Türkler, dün yine güneydeki sınır kapısında polisin tek yönlü işlem yapması nedeniyle uzun süre beklemek zorunda kaldı.

Rum polisinin eziyeti devam ediyor
banner99

Ali CANSU

Güney Kıbrıs’a Lefkoşa’daki Metehan sınır kapısından geçmek isteyen Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar dün yine sınırın güney tarafındaki Rum görevlilerin tek geçiş noktası açması nedeniyle uzun süre kuyrukta beklemek zorunda kaldı. Araçlar bir kilometreden fazla kuyruk oluşturdu.

Gerek hafta içi gerekse hafta sonu işlerine, çocuklarını okula ve gezmeye gitmek için Güney Kıbrıs’a geçmek isteyen Kıbrıslı Türkler, sık sık Rum polisinin işleri yavaştan almasının mağduru oluyor.

Dün de Rum görevlilerin tek şeritteki araçlara işlem yapması ve ikinci şeridi açmaması nedeniyle sınırın kuzey tarafına doğru uzun araç kuyruklarının oluştu.

Kuyruktan uzun süre bekleyenler arasında sadece Kıbrıslı Türkler değil çok sayıda Kıbrıslı Rum da vardı.

Sınır kapılarının 23 Nisan 2003’te açılmasının üzerinden 14 yıl geçmesine rağmen araçlarıyla Metehan Sınır Kapısı’ndan güneye geçmek isteyen vatandaşlar hâlâ ilk günkü çileyi çekiyor olması, tepkileri de beraberinde getiriyor.

Güneyde çalışan, havaalanına gidecek olanlar veya çocuklarını okuldan almak isteyen Kıbrıslı Türkler, “Rumların bu eziyeti alışkanlık haline getirdiğini” ifade ederek, Kıbrıs Rum Yönetimi’ne bu soruna bir çare bulması çağrısında bulundu.

Hem Kıbrıslı Türk, hem de Kıbrıslı Rumlar Metehan’nın kuzey tarafında sürekli çift taraflı geçiş noktası yer aldığına işaret ederek, Rum Yönetimi’nin tek taraflı geçiş sisteminde ısrar etmesine bir anlam veremediklerini ifade ettiler.

Kıbrıslı Rumlar Rum polisi ile tartıştı

Kıbrıs Rum polisinin kendi kontrol noktasında araçlara tek yönlü geçiş sağlaması Kıbrıslı Rumları da çileden çıkardı.

Bazı Kıbrıslı Rumlar araçları ile sadece sağ şeritten kontrol yapan Rum polisinin bu uygulamasına tepki koyarak araçları ile sola geçip güneye geçmeye çalıştı. Bu esnada Rum polisi yol içerisindeki dubayı açmayarak Kıbrıslı Rum vatandaşlar ile tartışma yaşadığı görüldü.

Bu esnada gerek Rum Yönetimi gerekse KKTC plakalı diğer araçlar da dakikalarca korna çalarak bu durumu protesto etti. Rum polisi bu baskının ardından daha fazla dayanamayarak tek yönlü geçiş sisteminden çift yönlü geçiş sistemine geçtiği görüldü.

Ara geçiş de yok

Bu arada, zaman zaman sınır kapısından Kermiya Sosyal Konutları önüne kadar kuyruktan kaçmak isteyen vatandaşlar, çift gidiş-gelişli yolun birinden diğerine geçmek için herhangi bir düzenleme yapılmadığı için geri de dönemiyor.

Eziyet çekiyoruz

Vatandaşlar, “Güneye gittiğimize gideceğimize pişman olduk. Geçişler kolaylaştırılacağına, her gün yeni bir zorluk çıkarılıyor. Bu eziyet çekilecek gibi değil. Resmen eziyet çekiyoruz. Her konuda böyle eziyet çekmemiz mi lazım? İsyan etmemek elde değil. Hiçbir olayı güzellikle yaşamayı bilemedik, öğrenemedik. Bu yaşadıklarımız bunun en güzel ispatıdır. Geçişlerde herkese optik okuyuculu bir kart verseler böyle sıkıntı yaşanmayacak. Böylelikle hem personel hem de vatandaş rahatlayacak. Bu kadar zaman bunu yapmadılar. Hükümetler vatandaşın rahat etmesi için önlem alacağı yerde bunun tam tersini yapıyor. Buna anlam veremiyoruz. Bize ve çocuklarımıza böyle eziyet çektirmeye kimsenin hakkı yoktur. Artık, bu formaliteleri bir tarafa bıraksınlar ve vatandaşları düşünsünler” diye isyan etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2017, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104