banner6

Rum şirket 2.5 milyon Euro'dan da oldu

banner37

Acapulco Tatil Köyü’nün 1974 öncesi mal sahibi Rum şirket, Taşınmaz Mal Komisyonu’nca belirlenen 2.5 milyon Euro kullanım ve tazminat bedeline itiraz edip, 18 milyon Euro talebiyle Yüksek İdare Mahkemesi’ne açtığı davayı kaybetti

Rum şirket 2.5 milyon Euro'dan da oldu
banner151

Emine UYSAL

Girne bölgesindeki Acapulco Tatil Köyü’nün 1974 öncesi mal sahibi olan Rum şirket Acapulco Holdings Ltd., Taşınmaz Mal Komisyonu’nca belirlenen 2.5 milyon Euro kullanım ve tazminat bedeline itiraz edip, 18 milyon Euro talebiyle Yüksek İdare Mahkemesi’nde açtığı davayı kaybetti.

Acapulco Tatil Köyü’nün şu an kullanımındaki 35 dönümlük arazi, birkaç yıl önce Türkleştirilmiş ve tatil köyü ve/ veya Ünal Çağıner tarafından satın alınmıştı.

Yine tatil köyü içerisinde geriye kalan bir kısım ve nispeten daha küçük olan bir arazi ile ilgili olarak 1974 öncesi mal sahibi olan Acapulco Holdings Ltd., Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuru yapmış ve bu malın KKTC devletine satılıp, tazminat ve kullanım bedelinin kendisine ödenmesini talep etmişti.

Bu başvuru üzerine Taşınmaz Mal Komisyonu, şartlı bir karar üretmiş ve 2.5 milyon Euro tazminat bedeli takdir etmişti.

Bu tazminat ve kullanım bedeli, taşınmaz mal üzerinde mevcut olan ipotek ve engellerin ödenmesi şartına bağlanmıştı.

Rum şirket, kararı Yüksek İdare Mahkemesi’ne taşımış, ayrıca ilgili davada taraf olan İskan Dairesi’ne karşı dava dosyalamıştı.

Yüksek İdare Mahkemesi’nde Beril Çağdal’ın huzurunda görüşülen davada, Acapulco Tatil Köyü veya Ünal Çağıner veya Çağın LTD.’i Avukat Kadriye Barbaros temsil etti. Rum şirketi ise Avukatlar Peyman Erginel, Ergin Ulunay ve Mine Konat savundu.

1974 öncesi ipotek sahibi Andreas Konstantinou Kryillis’ı Avukat Murat Hakkı temsil etti.

Mahkeme, 1974 önceki kayıtlı mal sahibinin, dava konusu taşınmaz mal üzerindeki engelleri ve ipotekleri ödemeden Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuru yapmasını ve bu başvuru neticesinde Taşınmaz Mal Komisyonu tarafından şartlı karar üretilmesini hatalı buldu.

Yüksek İdare Mahkemesi, dün açıkladığı kararında, Rum şirket tarafından tazminat bedelinin az olduğuna dair yapılan başvuruyu reddetti.

Yüksek İdare Mahkemesi’nin kararıyla, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun 2.5 milyon Euro’luk tazminat ödenmesine ilişkin ürettiği karar da iptal oldu.

Barbaros: Karar emsal teşkil edecek

Kararın ardından KIBRIS’a konuşan Avukat Kadriye Barbaros, taraflarınca ileri sürülen argümanların mahkemede haklı bulunup, Taşınmaz Mal Komisyonu tazminat kararının iptal edildiğini belirtti.

Barbaros, “Karara konu araziler üzerinde ipotek ve engel olması sebebi ile 1974 öncesi mal sahibi tarafından yapılan komisyon başvurusunda, mülkiyet hakkını herhangi bir şüpheye mahal bırakılmayacak şekilde ispat edilemediği nedeni ile komisyon kararının şartlı olarak verilmesini yasaya aykırı buldu. Sonuç olarak komisyon kararı iptal edilerek herhangi bir sonuç doğurmamasına karar verildi. Toplumsal olarak engelli mallarla ilgili komisyon başvurularının yapılmasının önünü kapattı” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2017, 10:18
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110