banner6

Rum siyasi partilerden Anastasiadis'e eleştiri

banner37

Güvenlik Konseyi’nin 5 Daimi Üyesinin Kıbrıs’la ilgili düzenlenecek bir konferansa katılımı gündeme gelirken, Rum yönetiminin buna olumsuz bakmadığı bildirildi.

Rum siyasi partilerden Anastasiadis'e eleştiri
banner151

Güney Kıbrıs’ta başkanlık için yapılacak seçimde adaylığını açıklayanlar ise gelişmeleri yorumlayarak Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e eleştirilerde bulundu. 

Fileleftheros gazetesi “ ‘5’ İle Uluslararası Konferans… Moskova Kıbrıs Sorunu İçin de Diğer Uluslararası Krizlere Benzer Konferans İstiyor” başlıklarıyla verdiği haberinde, Anastasiadis’in Rusya ziyaretinde Güvenlik Konseyi 5 Daimi Üyesinin Kıbrıs’la ilgili düzenlenecek bir konferansa katılımının gündeme gelmesiyle ilgili bilgilere yer verdi. 

Gazete Rusya’nın Kıbrıs sorununun çözümü sürecinde daha etkin bir katılım göstermek istediğini belirterek, Kıbrıs’la ilgili yeni bir konferansın Güvenlik Konseyi 5 Daimi üyesinin de katılacağı uluslararası konferans niteliğinde olması gerektiğine işaret ettiğini yazdı. 

Gazete, Rum yönetiminin de Kıbrıs’la ilgili yeni bir konferansa Güvenlik Konseyi 5 Daimi Üyesinin katılmasına olumsuz bakmadığını kaydetti. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in salı günü Moskova’da Anastasiadis’le yaptığı görüşmede, BM Güvenlik Konseyi 5 Daimi Üyesinin, Kıbrıs’la ilgili uluslararası bir konferansa katılma arzusunu dile getirerek, bu durumda da uluslararası krizlerle ilgili durumlardaki örneğin izlenmesi gerektiğine işaret ettiğini aktaran gazete, elde ettiği bilgilere göre Rusya’nın, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov aracılığıyla gerek Güvenlik Konseyi’nde, gerekse başka bir yerde Kıbrıs sorununda her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu da dile getirdiğini belirtti. 

Habere göre Putin ayrıca, ülkesinin herhangi bir hakemlik ya da yapay takvim dayatmasını kabul etmeyeceğini belirtti. 

Kıbrıs’taki BM Barış Gücü (UNFICYP) konusunda ise Putin, Barış Gücü’nün işleyişinin kesintisiz devam etmesinin önemi üzerinde durdu. 

Anastasiadis ise görüşmede Putin’e Crans Montana’da olanlarla ilgili bilgi vererek, Kıbrıs sorununun iç boyutlarına ilişkin diyaloğun yeninden başlamasına hazır olduğunu dile getirdi. 

Uluslararası boyut konusunda ise gerekli hazırlığın yapılması gerektiğini savunan Anastasiadis, Rusya’yı, BM Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi 5 Daimi Üyesiyle konuşup onları, katılacakları uluslararası konferansın hazırlanması için bütünlüklü bir çabanın olması gerektiğine ikna etmeye çağırdı. 

Gazete, Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in dün Rum Devlet Radyo ve Televizyon Kurumu’na (RİK) yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi tüm Daimi Üyelerinin etkin katılımının aranması olasılığını açık bıraktığını yazdı.

Hristodulidis, mevcut aşamada BM Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi’nin diğer üyeleriyle iş birliği içerisinde yanıt gelirse, konferansın toplanmasına ilişkin koşulların nasıl yaratılacağına bakacaklarını belirtti. 

Hristodulidis, böyle bir şeyde başarılı olunursa beş daimi üyenin katılımının arzu edileceğini söyledi. 

Bunun mümkün olup olmadığı sorusuna ise Hristodulidis, “Olumlu bir gelişmenin olması arzu edilirse, neden başarıya ulaşılmasın?” sorusuyla karşılık verdi. 

Olumlu gelişme olmasını istemeyen bazı kişilerin buna olumlu bakmadığını söyleyen Hristodulidis, “BM’nin Kıbrıs sorununun çözümü sürecinde rol sahibi olacağını ve BM Güvenlik Konseyi üyelerinin orada olmasını istemediğimizi nasıl söyleyebiliriz?” diye sordu. 

Eleştiriler

Öte yandan Alithia gazetesi ocak ayında yapılacak seçimde yarışacak başkan adayları ise, Anastasiadis’in seçimler nedeniyle Güvenlik Konseyi 5 Daimi Üyesi’nin katılımı konusunu yeniden gündeme getirdiğini savundular. 

Habere göre AKEL’in desteklediği aday Stavros Malas’ın Basın Sözcüsü İrini Haralambidu, Anastasiadis’in uluslararası konferansı hatırlamakta geç kaldığını belirterek, yapılan iki konferansa katılmadan önce konuyu neden gündeme getirmediğini sordu.

DİKO açıklamasında, Anastasiadis’in seçim kılığını Moskova’ya taşıdığı suçlamasında bulundu. 

Adaylardan Yorgos Lillikas ise Anastasiadis’in seçim maksatlı eylemlerde bulunduğundan söz etti. 

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2017, 12:04
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110