banner6

“Rum tarafı, KKTC’den patates talep etti”

banner37

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Halkseven, Güney Kıbrıs’ta soğuk hava ve aşırı yağışlar nedeniyle zarara uğrayan patates üreticilerinin ürün kaybı yaşadığını söyledi

“Rum tarafı, KKTC’den patates talep etti”
banner8

Funda ÖZSAKINÇ

Güney Kıbrıs’ta aşırı yağışlar ve soğuk hava nedeniyle patates üreticileri zarara uğradı. Son haftalarda etkili olan soğuk havanın, Güney Kıbrıs’ta 10-15 gün önce ekilen patates fidelerine zarar verdiği bildirildi.

Güney’deki bu durum nedeniyle Rum tarafının KKTC’den patates talep ettiği öğrenildi.

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven, 17 Şubat’ta Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden Güney Kıbrıs’a patates gönderileceğini ancak miktarın henüz netleşmediğini açıkladı.
   Güney’de yayımlanan Fileleftheros gazetesi, alınan tüm tedbirlere rağmen, özellikle sabaha yakın saatlerde sıfır dereceye düşen hava sıcaklığının, patates fidelerini çürüttüğünü ve patates üreticilerinin zarar ettiğini yazdı.
   Haberde, bu senenin patates üreticileri açısından zor geçeceği, çünkü ekilen patates fidelerinin önemli bir kısmının zarar gördüğü kaydedildi.

 

Halkseven: Erken ekim yaptıkları

için soğuktan ürünler zarar gördü

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven, Güney Kıbrıs’ın Avrupa’ya patates satması nedeniyle ekim sürecini kasım ayından başlattıklarını, Kuzey’de ise patates ekiminin olması gereken şubat ayı sonunda yapıldığını belirtti.

Halkseven, ülkemizde patates ekiminin yeni başlaması nedeniyle üreticilerin soğuktan dolayı herhangi bir zararları olmadığını söyledi.

banner134

Rum tarafındaki patateslerin dondan ve aşırı yağışlardan dolayı zarar gördüğünü söyleyen Halkseven,

“Bizim bir zararımız yoktur. Rum kesiminin ticaret serbestliği var. Avrupa’da, Yunanistan’da belli pazarları var. Bu pazarlara erken satış yapmak için kasım ayında dikime başlarlar. Erken dikim yapıldığı için soğuktan ürünler zarar gördü. Bu da bizim avantajımız oldu. Şimdi bizden patates talep ediyorlar. 17 Şubat’ta Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında Güney’e patates göndereceğiz” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104