Rum tarafı yanlıştan dönmezse, sonrası için karar, toplumla birlikte alınacak

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Rum tarafının "enosis kararı" yanlışından dönmelerini beklediğini, dönmemeleri halinde ne yapılacağı konusunda toplumun tüm katmanlarıyla görüşerek bir karar alacaklarını söyledi.

Rum tarafı yanlıştan dönmezse, sonrası için karar, toplumla birlikte alınacak
banner99

Akıncı, Kıbrıs'ta bir çözüm bulmanın daha da zorlaştığını, Kıbrıs Rum tarafının niyeti varsa artık "enosis kararı" ile ilgili bir adım atması gerektiğini böylece masanın kurulup kurulmayacağını göreceklerini söyledi.  Akıncı, "Türk tarafı mazeret üretiyor deyip kimse kendi mazeretinin arkasına saklanmasın" ifadelerini kullandı.

İslamabad'ta düzenlenecek olan 13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirve Toplantısı’na katılmak üzere bugün Ercan Havaalanı'ndan hareketinden önce açıklama yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis'in bugün basına yansıyan açıklamalarını eleştirdi.  

Cumhurbaşkanı, Anastasiadis'in "azınlık-çoğunluk" ilişkisine atıf yapan son açıklamalarının kendisine cevap olmaktan çok Kıbrıs Ortodoks Kilisesi'ni ve güneydeki ret cephesini tatmin etmeye yönelik olduğunu ifade etti.

Anastasiadis'in son açıklamasının tüm feredal çözüm prensiplerine aykırı olduğunu kaydeden Akıncı, "BM parametrelerinden en önemlisi, Kıbrıs'ta Türk ve Rumların aralarındaki ilişkinin bir azınlık çoğunluk ilişkisi olmadığı, iki eşit kurucu devlete dayalı siyasi eşitliği olan federal bir yapı olduğunu ortaya koyandır" dedi.

"Bu kadar yıl sonra, bizimle müzakerelerin 22'inci ayında hiç dillendirmediği bu kavramı söylemiş olması kabul edilebilir değil" diyen Akıncı, bunun ancak, Anastasiadis kabul etmese bile, güneydeki seçim davullarının çalmaya başladığı gerçeğiyle izah edilebileceğinin altını çizdi.

"Her gün daha zor hale gelen çözüm" başarılabilirse...

Cumhurbaşkanı Akıncı, bulunacak bir çözümün ardından eğitim ve sağlık konularında kurucu devletin yetkili olacağını ve taraflarca ayrı ayrı yönetileceğini ifade ederken, "Tabi belirli standartlara sahip olma ve en üst düzeye taşıma konusunda işbirliği de yapılacak, her gün daha zor hale gelinen bu çözümü başarabilirsek" dedi.

Akıncı, Kıbrıslı Rumların kendisini eğitime karışmakla suçladığını ancak "Enosis" ve "Taksim" gibi kavramların eğitim sisteminin parçası haline getirilmesi halinde Kıbrıslı Türklerin de Kıbrıslı Rumların da söyleyecek sözü olacağını ifade etti. Akıncı, "1960 Anayasası'nda sadece enosisi gerçekleştirmek değil, enosisi övmek de yasaklanmıştır" diyerek 11 Şubat 2014 ortak belgesinde de aynı şeyin ifade edildiğini söyledi.

banner134
Cumhurbaşkanı Akıncı, güneydeki seçim havasının Anastasiadis'in söylemlerine de yansıdığını, Kıbrıs Türk tarafının küçümsemeye başladığını ve Türk tarafının attığı adımlar ve aldığı inisiyatifler ortada dururken müzakerelerin durma nedeninin Türkiye'deki referanduma dayandırıldığını dile getirdi.

Aynı şey 2015'te de yaşandı

Cumhurbaşkanı Akıncı, Anastasiadis'in 2015'te Türkiye'deki seçimleri bahane ederek süreci yavaşlatma arzusunu dile getirdiğini ifade ederek, "Belli ki asıl zaman isteyen Anastasiadis'in kendisi olmaktadır. Kendini açık şekilde gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Akıncı, "Kıbrıs'ta iyi niyet ve sabırla bir müzakere sürecini yürüttük ve buralara kadar geldik. Müzakerelerden kaçmış değiliz. Ancak sağlıklı bir şekilde devam edebilmesinin koşullarının da yaratılması lazım. 49 yılına giren bu sürecin bir 50 yıl daha gitmesine izin veremeyiz. Herkes ne yaptığına bir daha bakıp yanlıştan dönsün. Yanlıştan dönmek kimseye bir şey kaybettirmez, tam tersine kazandırır" dedi.  

3 Mart'ta adaya dönecek olan Akıncı, Ada'ya döndüklerinde, Kıbrıs Rum tarafının 1950 enosis plebisitinin okullarda anılmasıyla ilgili alınan kararın bertaraf edilmesi yönünde adımlar atıldığını görmek istediklerini belirterek "İleriye doğru adımları Rum tarafının da atması, Türkiye ve Yunanistan'ın da bizlere yardımcı olması lazım" şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2017, 16:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75