banner6

Rum Yönetimi Nisu'daki Türk arazisini satın aldı

banner37

“Nisu” köyünde (Dizdarköy) bulunan 180 numaralı Kıbrıs Türk arazisinin, Rum Yönetimi tarafından “satın alındığı” bildirildi.

Rum Yönetimi Nisu'daki Türk arazisini satın aldı
banner99

Politis gazetesi, “Kıbrıs Türk Taşınmazı Devlet Tarafından Satın Alındı” başlığıyla aktardığı haberinde, arazinin 1999 yılında, 21 Rum göçmene verildiğini ve bu göçmenlerin, arazinin parselasyonunu, yol haritasını ve araziye inşa edilecek binaların masrafını kendilerinin karşıladığını yazdı.

banner134

Gazete, 21 Rum göçmenin, Temmuz ayında Rum İçişleri Bakanlığı’na gönderdikleri mektupta, bu arazilerin kira veya farklı bir prosedürle, yaptıkları harcamalar da göz önünde bulundurularak kendilerine tahsis edilmesini talep ettiklerini kaydetti.

Haberde, küçük endüstriyle uğraştıkları belirtilen bu kişilerin, devlete endüstriyel kira ödememe ve Kıbrıs Türk malları için öngörülen, iki yılda bir kira artışı uygulamasından muaf olma talebinde bulundukları da belirtildi.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak, söz konusu taşınmazın idaresinin Kıbrıs Türk Malları Vasiliği’nden alınıp, devlete verilmesi prosedürünün tamamlandığını yazdı.

Habere göre, Lefkoşa Rum Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada da, 180 numaralı arazinin kullanıcılarıyla ilgili kararın, siyasi düzeyde alınacağı ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2017, 11:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104