banner6

Rum Yönetimi: “Pile’deki çalışmalar statükoyu ciddi şekilde ihlal etme girişimidir”

banner37

GKRY Hükümet Sözcüsü Konstantinos Letimbiotis yaptığı yazılı açıklamada “Türk işgal rejimi, işgal altındaki Arçoz (Yiğitler) köyünü, işgal rejiminin yasadışı askeri karakoluna bağlayan yolun inşası için bölgeye yasadışı giriş planlayarak, Pile bölgesindeki ara bölgede yeni oldubittiler yaratmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Rum Yönetimi: “Pile’deki çalışmalar statükoyu ciddi şekilde ihlal etme girişimidir”
banner150

banner150 banner150

Letimbiotis bunun, statükoyu ciddi şekilde ihlal etmeye yönelik bir girişim olduğunu kaydetti.

Letimbiotis “Kıbrıs Hükümeti, Güvenlik Konseyi Daimî Üyeleri, AB ve UNFICYP'in yanı sıra, Yunanistan Hükümeti ile iş birliği içerisinde, Türkiye’nin planlarını engellemek için çalışmaktadır” dedi.

GKRY Hükümet Sözcüsü, Ankara’nın muhatabı olduğu uluslararası toplumun en üst düzeyinde temasların sürdüğünü belirterek, ihlalin ciddiyetinin yanı sıra, böyle bir eylemin hem Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin yeniden başlama ihtimali, hem de Türkiye-AB ilişkileri açısından olumsuz sonuçlarını olduğunu vurguladı.

Letimbiotis yazılı açıklamasında, Rum Yönetiminin, Kıbrıs’taki Barış Gücü’nden görev tanımına uygun olarak bu tür planları engellemesini beklediğini ifade etti.

Bu arada UNIFCYP yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk tarafını, Pile yakınlarındaki ara bölgede izinsiz inşaat çalışmaları konusunda uyararak, Pile yakınlarındaki ara bölgede izinsiz çalışma planlarından endişe duyduğunu belirtti ve misyonun yetkilerine saygı gösterilmesinin önemini vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104