banner6

Rum Yönetimi yardıma vergi uygulamasına karşı alternatif arıyor

banner37

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, KKTC’de yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitlere gönderilen yardım malzemelerine gümrük uygulaması kararına uymayacağı açıklamasının ardından alternatif çözüm yolları üzerinde çalıştığı belirtildi.

Rum Yönetimi yardıma vergi uygulamasına karşı alternatif arıyor
banner151

Fileleftheros gazetesi, “Mahsurlar İçim Destek Önlemi” başlığıyla verdiği haberinde, Rum Başkanlığı İnsani Konular Komiserliği ofisinde dün bir toplantı yapıldığını yazdı.

Rum Başkanlığı İnsani Konular Komiseri Fotis Fotiu başkanlığında yapılan toplantıya, durum analizin yapılması ve sorunun aşılmasına yönelik yöntemlerin bulunması için KKTC’deki Rumların yaşadığı köylerin “sözde muhtarlarının” da çağrıldığı kaydedildi.

Rum Hükümeti’nin şu anki önceliğinin, “mahsur” olarak niteledikleri KKTC’deki Kıbrıslı Rum ve Maronitlerin” desteklenmesi ve ilk anda ortaya çıkacak sorunların aşılması olduğu belirtildi.

Bebeklerin süt tozu ihtiyacı

Toplantıda yapılan durum tespitine göre, bebeklerle alakalı 15 durum olduğunu yazan gazete, bu bebeklerin Rum tarafından gönderilen süt tozuyla besleniyor. Gazete, yaşanan gelişme üzerine ailelerin büyük bir heyecana kapıldıklarını çünkü alternatif mamalar aramalarının gerekeceğini ve bunun hiç de kolay olmadığını iddia etti.

Dipkarpaz’da yalnız ya da 2 kişi olarak yaşayan yaşlı toplam 70, Sipahi’de 35 ve Koruçam ile Karpaşa gibi Maronitlerin yaşadığı yerlerde de 50 durumun tespit edildiğini belirten gazete, tüm bu durumlar için “sözde muhtarların”, ihtiyaç duyanlara gereken yardım ve desteğin sağlanmasının kararlaştırıldığını kaydetti.

Okul tam gün işleyişini erteledi

Dipkarpaz’da tam gün olarak eğitim veren okulla da ilgili sorunlar ortaya çıktığını yazan gazete, bu okulda beslenme için Rum tarafından gönderilen malzemeler kullanıldığından sorun çözülene kadar okulun tam gün işleyişinin ertelenmesine karar verildiğini aktardı. 

Dünkü toplantının ikinci bölümünde, “mahsurların” genel olarak desteklenmesi üzerinde durulduğunu aktaran gazete, Rum Hükümetinin, bu kişilerin desteklenmesi için her türlü eylemde bulunacağı teyidinde bulunduğunu aktardı.

Diplomatik düzeyde eylem

Kararın değiştirilerek KKTC tarafından gerekli adımların atılması amacıyla baskı uygulanması için bu eylemlerin, diplomatik düzeydeki eylemlerle bağlantı içerisinde yapılacağını belirten gazete, Rum Hükümeti’nin tüm uluslararası alanlarda Türkiye’yi insan haklarının ihlal edildiği iddiasıyla şikayet ettiğini belirtti. 

Çözüm arayışı

Haravgi gazetesi ise, otaya çıkan soruna karşın son çarenin, “mahsurların” doğrudan tazmin edilmesi ya da üçüncüler yani yerel makamlar ya da “mahsurların” aileleri aracıyla gerekli insani yardımın gönderilmesi olacağını iddia etti. 

Öte yandan gazete bu önlemin, “mahsurların” düzenli olarak ihtiyaçlarını karşılaması açısından memnuniyet verici olmadığını kaydederek, “mahsurlardan” çoğunun yaşlı olduğunu ve kendi kendilerine hizmet etmekte zorlandıklarını belirtti. 

Alithia gazetesi ise, mahsurların, ilk aşamada sözde muhtarların ve “mahsurların” yakınlarının yardımlarıyla yardımsız kalmayacağının teminat altına aldığını savundu.

Rum yetkililerden açıklamalar

Fileleftheros gazetesine göre Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis dün katıldığı bir programda konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Rum Hükümeti’nin konuyu Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin gündemine taşıma niyeti olduğunu söyledi.

Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’nün konuyla ilgili yaptığı açıklamaya ilişkin memnuniyetini dile getiren Kasulidis, açıklamanın bazı noktaları konusunda hem fikir olunamayacağını ancak açıklama yayımlanmasının önemine vurgu yaparak, bu açıklamanın uluslararası alanda çeşitli girişimlerde kullanılacağını belirtti. 

BM Barış Gücü açıklamasına tepki

Haravgi gazetesinde yer alan haberde, Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis ve Rum Başkanlığı İnsani Konular Komiseri Fotis Fotiu’nun, BM Barış Gücü’nün yaptığı açıklamaya ilişkin eleştirilere yer verildi.

Hristodulidis, BM Barış Gücü’nün, açıklamanın ötesinde, daha fazlasını yapabileceği yönündeki görüşünü dile getirdi. 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın konuyla ilgili açıklamalarının “doğru yönde” olduğu değerlendirmesinde de bulunan Hristodulidis, “Ancak hükümet daha fazlasını bekliyordu” ifadelerini kullandı.

Fotiu ise BM Barış Gücü’nün ilaçların yanı sıra diğer yardımı da nakletmek için çaba göstermesi gerektiği görüşünü ortaya koydu.

AP Milletvekilleri

Öte yandan, Fileleftheros gazetesi, Güney Kıbrıs’ın Avrupa Parlamentosu’ndaki milletvekillerinin şikayette bulunduklarını aktardı.

Habere göre, Lefteris Hristoforu, Türkiye ve KKTC’nin “mahsurlara” insani yardım ulaşmasını engelledikleri yönünde şikayette bulunarak, Avrupa Komisyonu’nun Ankara’ya yaptırım uygulamasını istedi. 

Hristoforu, Estonya Dönem Başkanlığı’nı da bir sonraki Avrupa Konseyi toplantısında Türkiye’ye karşı önlemler alınması için konuyu gündeme getirmeye çağırdı.

Eleni Theoharus Avrupa Komisyonu’na gönderdiği bir mektupla, Türkiye’ye yaptırım uygulama niyetinin olup olmadığı sorusunu yöneltti. 

Kostas Mavridis ise Avrupa Komisyonu’nu, KKTC’ye verilen Avrupa ödeneklerinin kesilmesi de dahil olmak üzere, konuyla ilgili etkili önlem almaya çağırdı.

Doherty: Müzakerelerde bulunmaya çalışan BM’yi destekleyeceğim

ABD Büyükelçisi Kathleen Ann Doherty de dün bir programda yaptığı açıklamada, ABD’nin gerilimler yaratacak herhangi bir tek yanlı eylemi caydırmayı istediğini belirtti. 

Ülkesinin, KKTC’nin bu kararın kaldırılması için müdahalede bulunup bulunmayacağının sorulması üzerine, Doherty, ABD’nin bahse konuyla ilgili müzakerelerde bulunmaya çalışan BM’yi destekleyeceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2017, 12:40
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110