banner6

Rum yönetiminin AB'den elde ettiği 'en güçlü koz'

banner37

Brüksel’de düzenlenen Avrupa Konseyi zirve toplantısının sonuç bildirgesi dün geceki çalışma yemeğinde, gece yarısından sonra onaylandı. Rum gazeteleri, onayın, baskıya girmelerinin ardından gerçekleşmesi nedeniyle, metnin, onaydan önceki haliyle ilgili edindikleri “bilgilere” ve kulis çalışmalarına dair haberler yayımladı.

Rum yönetiminin AB'den elde ettiği 'en güçlü koz'
banner99

Fileleftheros, Zirve sonuç bildirgesinin, Rum yönetiminin AB’den elde ettiği en güçlü koz olduğuna dikkat çekti ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaj, v.b. yeni bir faaliyette bulunması halinde katma değer kazanacak bu kozu bu kez Türkiye’ye yaptırım uygulanması için kullanacağını yazdı.

Gazete haberi manşetten “Varna’ya Gitmemekle Tehdit Ediyor… Erdoğan’dan Sonuç Bildirgesini Engellemek İçin AB Zirve Toplantısında Perde Gerisi… Ankara MEB İle İlgili Tavrını Gözden Geçirmek Niyetinde Görünmüyor” başlık ve spotlarıyla verdi.

Haberde Ankara’nın, Rum yönetiminin tek yanlı Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilan ettiği Doğu Akdeniz’deki bölgedeki Türk faaliyetlerini AB’nin takibine alan Zirve sonuç bildirgesini engellemek için  son dakika çabası harcadığına dikkat çekildi.

Türkiye’nin, AB’nin eleştirel tavrından rahatsız olarak çeşitli girişim ve müdahalelerde bulunduğu belirtilen haberde, Varna’daki Türkiye-Avrupa görüşmesinin şaibe altına girdiği ve  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, önümüzdeki pazartesi günü Avrupalı yetkililerle akşam yemeğine katılmayabileceği uyarısında bulunduğuna dikkat çekildi. 

Gazete edindiği bilgilere dayanarak, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’un dün görüştüğü Rum Yönetimi  Başkanı Nikos Anastasiadis’e Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege’deki faaliyetleri konusunu 26 Mart’taki TC-AB Varna zirvesinde gündeme getireceği taahhüdünde bulunduğunu yazdı.

Zirve sonuç bildirgesinin, Rum yönetiminin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri konusunda Brüksel’den elde ettiği en güçlü koz olduğuna dikkat çekilen haberde, şu ifadelere yer verildi:

“Tayyip Erdoğan ve Kudret Özersay’ın Türk sondaj gemisinin Kıbrıs Cumhuriyeti MEB’inde sondaj yapmasına dair ilanları dikkate alındığında, Türkiye yeni bir yasadışı faaliyet ve meydan okuma turuna başlarsa, katma değer kazanacak bir koz. Böyle bir durumda Lefkoşa,  ifadeleri ciro etmeye ve Türkiye’ye yaptırım uygulanması talebiyle yeni bir tartışma başlığı açmaya çalışacak.”

Gazete, internet versiyonunda bu sabahın erken saatlerinde yayınladığı haberinde ise “28’lerin sonuç bildirgesinin, ‘Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege’deki Faaliyetleri’ başlığını taşıyan Türkiye ile ilgili metni, ‘Avrupa vatandaşlarının Türkiye’de tutulmasından endişe beyan eder’ maddesine,  iki Yunan askerinin tutuklanmasıyla ilgili ifade eklentisi yaparak, sunulduğu şekliyle onayladığını” haber verdi.

Habere göre, onaylanan metnin 12’nci paragrafında “Avrupa Konseyi Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege’de süregelen yasadışı faaliyetlerini şiddetle kınar” denilerek, Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a tam dayanışma vurgusu yapıldı. 13’üncü paragrafta, Ekim 2014 kararları ve 21 Eylül 2005 tarihli Karşı Beyan hatırlatılarak, Türkiye’ye “bu faaliyetlerini acilen durdurma, Kıbrıs’ın doğal kaynaklarını AB hukuku ve uluslararası hukuka uygun şekilde arama ve kullanma, egemenlik haklarına saygı gösterme” çağrısı yapıldı. Türkiye’ye ayrıca “iyi komşuluk ilişkilerine saygı gösterme ve Kıbrıs Cumhuriyeti de dahil bütün üye devletler ile ilişkilerini normalleştirme” çağrısı da yapıldı. 

Haravgi “AB’den Kıbrıs’a Destek ve Türk Faaliyetlerine Kınama… Avrupa Konseyi Türkiye’yi Yasadışı Faaliyetlerini Derhal Durdurmaya Çağırıyor” başlığıyla aktardığı haberinde, Brüksel Zirvesi çalışmalarının bugün tamamlanacağını yazdı, bu çerçevede Tusk’un açıklama yapması ve  Doğu Akdeniz’deki faaliyetleriyle ilgili konulara da değinmesinin beklendiğini kaydetti.

Politis haberi “MEB Konusunda Kınama… AB Zirve Toplantısında Türkiye İçin Ağır Hava” başlığıyla aktardığı, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in Zirve öncesinde yaptığı çalışmaları öne çıkararak “Kıbrıs MEB’i AB’nin tamamı için özlü sorundur” görüşünü iletmeyi ve konjonktürü yeterince kullanmayı ve Avrupalı denklerinde olumlu intiba yaratmayı başardığını yazdı.  

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2018, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104