Rumlar 4 sınır kapısını kapattı, halk isyan etti

banner37

Rum Yönetimi, Coronavirüs’e karşı tedbir iddiasıyla Derinya, Lokmacı, Bostancı ve Aplıç Sınır Kapılarını tek taraflı kapattı. Lokmacı Sınır Kapısı’nın her iki tarafında, karara karşı eylem yapıldı

banner87
Rumlar 4 sınır kapısını kapattı, halk isyan etti
banner90
banner8

Rum Yönetimi, KKTC ile Güney Kıbrıs arasındaki 4 sınır kapısını, bir haftalığına kapattı. Coronavirüs’e karşı tedbir iddiasıyla kararlaştırılan uygulama dün sabah saat 06.00’da başladı.

Rum tarafı, açık olan sınır kapılarında, yine saat 06.00’dan itibaren sağlık ekipleri görevlendirdi.

Derinya, Lokmacı, Bostancı ve Aplıç Sınır Kapılarının kapatılmasıyla, Metehan Sınır Kapısı’nda yoğunluk artarken; Rum sağlık birimleri, kapıya takviye ekipler gönderdi.


Rum tarafında yeni bir uygulama daha başladı. Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a geçişte artık kimlik kontrolü yapılıyor. Dört sınır kapısının geçici olarak kapatılması kararının öncesinde Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye geçerken kimlik kontrolü yapılmıyordu.

Metehan, Ledra Palace, Pirgo, Beyarmudu ve Derinya Sınır Kapılarından geçişler devam ediyor.


Rum Yönetimi’nin Coronavirüs tedbirleri iddiasıyla tek yanlı kapattığı 4 sınır kapısından biri olan Lokmacı Sınır Kapısı’nın her iki tarafında, karara karşı eylem yapıldı.

Demir parmaklıkları aşıp ara bölgeye girdiler
 


Rum tarafında Ledra Caddesi’nde toplanan grup, geçişi engellemek için konan demir parmaklıkları aşıp ara bölgeye girdi.

Rum haber kaynağına göre, grup, saat 12.00’de, “bölünmüşlük” ve Rum hükümetinin kararı aleyhine sloganlarla, Ledra Caddesi’ndeki sınır kapısında toplandı. Ledra Caddesi’ndeki sınır kapısında toplanan grubun, ikinci denemeleri sırasında polis tarafından konulan demir parmaklıkları açmayı ve ara bölgeye girmeyi başardığı ve oturma eylemi gerçekleştirdiği belirtildi.

Ara bölgede protesto
 


Bu arada, UniteCyprusNow isimli iki toplumlu sivil toplum kuruluşu da Lokmacı bölgesinde bazı sınır kapılarının tek taraflı kapatılmasını protesto etti.

Her iki toplumdan kalabalık bir grup Lokmacı’nın Türk ve Rum sınır kapıları arasında kalan tampon bölgede şarkılar söyleyerek, #UniteCyprusNow bayrakları, düdükler, pankart, döviz ve sloganlarla protesto eylemi gerçekleştirdi.

Bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği eylemde, “Kıbrıs’ta Barış Engellenemez” sloganları atılırken, eylemciler “Enough – Yeter”, “Kapıları Açın; Hemen Şimdi” ve “Tüm Sınır Kapılarını ve Daha Fazlasını Açın” dövizleri taşıdı.


Sol Hareket: Protesto ediyoruz
 


Sol Hareket Nikos Anastasiadis yönetiminin Coronavirüsü’ne önlem adı altında bazı kapıları tek taraflı olarak geçişlere kapatmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, bu kararı şiddetle protesto ettiğini bildirdi.

Sol Hareket adına yazılı açıklamada bulunan Abdullah Korkmazhan, Rum Yönetimi’nin bu adımının sağlıkla ilgili olmadığını, ekonomik ve siyasi bir adım olduğunu savunarak, bazı geçiş kapılarının geçici bir süreliğine kapatılmasının tüm Kıbrıslıların kendi ülkelerinde dolaşım özgürlüğünü ve insan haklarını ihlal ettiği görüşünü bildirdi.

Korkmazhan, açıklamasında, “Sn Anastasiadis, seçimlere kısa bir süre kalan özellikle Kuzey Kıbrıs’taki çözüm karşıtlarının ve statükocuların ekmeğine yağ sürmüştür, bu karar UBP-HP hükümetinin kısa süre önce Maraş üzerinden geliştirdiği provokasyon gibi toplumlararası ilişkileri ve çözüm sürecini provoke etmeye dönük bir adımdır” ifadelerini kullandı.

Coronavirüs tehlikesine karşı önlemlerin tüm Ada genelinde ve eşgüdüm içerisinde, toplumlararası iş birliği çerçevesinde alınması durumunda etkili olabileceğini, tek taraflı adımların bir anlamının olmayacağını kaydeden Korkmazhan, Rum Lider Anastasiadis’i bu yanlış kararı bir an önce iptal etmeye, kapıları yeniden geçişlere açmaya ve iki toplumlu sağlık komitesini etkin bir şekilde işleterek, iş birliği içerisinde önlemleri ileriye taşımaya çağırdı.


 

KTÖS: Kıbrıs Rum liderliğini yanlıştan dönmeye çağırırız


Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Coronavirüs (Covid-19) salgınının yayılmasını önleyici ve koruyucu tedbirleri almak yerine, ayrımcılığı/şövenizmi yükselten davranışlarla sınır kapılarının bazılarının kapatılması kararının doğru olmadığını kaydetti.

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, Rum Lider Nikos Anastasiadis’in tek taraflı olarak sınır kapılarının bazılarını kapatmasını protesto ettiklerini bildirdi.

Maviş açıklamasında “Limasol’daki festivale binlerce insanın katılacak olması ve bu noktada bir önlem açıklamamış olması Kıbrıs Rum Liderliği’nin samimi olmadığının bir göstergesidir” ifadelerine yer verdi.

Maviş, Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumların geliştirdiği ekonomik ilişkilerden rahatsız olan Kıbrıs Rum liderliğinin, Coronavirüs salgının bahane ederek AB vatandaşlarının seyahat özgürlüğü ve temel insan haklarını sınırlandırma kararının siyasi ve ekonomik olduğunu ifade etti.

Kıbrıs Rum liderliğinin bu kararının siyaseten Türkiye’ye bir cevap olsa da, toplumlararası ilişkilere ve çözüm sürecine zarar vermeye dönük olduğunu dile getiren Maviş, “Kıbrıslıların” gerek yeni kapıların açılması, gerekse seyahat özgürlüğü ve ekonomik/kültürel ilişkilerin geliştirilmesi için verdiği ortak mücadelenin, Kıbrıs Rum liderliğinin samimi olmayan “önlem” adı altında bertaraf edilemeyeceğini ifade etti.

Maviş şöyle devam etti:

“Kıbrıslı Türkleri yok sayan, tek taraflı kararların hükmü kabul edilemez. Doğru olan tüm kapılarda işbirliği içerisinde ortak önlemler almaktır. Kıbrıs Rum Liderliği’ni yanlıştan dönmeye çağırır, tüm Kıbrıslıları kapıları geçici kapatmaya veya sürekli kapatmaya fırsat kollayan bu anlayışa karşı koymaya çağırır, şövenizmin barikatlarını yıkan tüm Kıbrıslıları selâmlarız.

Hatırlatırız ki adamızda Coronavirüs’le ilgili kararlar İki Toplumlu Sağlık Komitesi işbirliğinde, iyi niyet ve toplumlararası eşit ilişkiler çerçevesinde alınması durumunda etkili olacaktır.

Bölünmeyi kalıcılaştırmaya değil, sınırları kaldırmaya emek vermeye devam edeceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75