banner6

Rumlar BM'ye üçlü görüşme için baskı yapıyor

banner37

Rumlar BM'ye üçlü görüşme için baskı yapıyor
banner150

banner150 banner150

Güney Kıbrıs ve Atina’nın New York’taki BM Genel Kurulu ışığında önümüzdeki günlerde ortak bir çizgide ve tam bir koordinasyon içinde hareket etmeleri bekleniyor. Amaçları, BM Genel Kurul çerçevesinde Nikos Hristodulidis, Ersin Tatar ve Antonio Guterres arasında üçlü bir görüşme yapılması için zemin hazırlamak...

Hatırlanacağı üzere Yunanistan Dışişleri Bakanı, Türkiye Dışişleri Bakanı ile kısa süre önce yaptığı görüşmede, Genel Sekreter ile Nikos Hristodulidis ve Ersin Tatar arasında New York’taki Genel Kurul çerçevesinde üçlü bir görüşme yapılmasından yana tavır takınmış ve bunun Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin yeniden başlaması sürecine olumlu katkıda bulunacağını belirtmişti.

Nikos Hristodulidis’in 6 Eylül tarihinde Antonio Guterres’e gönderdiği ve New York’ta üçlü bir görüşme çağrısında bulunduğu mektubun şimdilik cevapsız kaldığı belirtiliyor.

Aynı zamanda Antonio Guterres’i, müzakerelerin yeniden başlaması perspektifini araştırmak üzere özel bir temsilci atanması konusunda BM Güvenlik Konseyi’nin tutumuna yanıt vermeye çağırdı.

Kıbrıs sorunu konusunda ayarlanan önemli randevular

GKRY Hükümeti Kıbrıs sorununa ilişkin üçlü görüşmenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini beklerken, New York’ta bazı önemli randevular ayarlandı.

Kiriakos Mitsotakis 18 Eylül’de, Yunanistan ve Türkiye’nin inşa etmekte olduğu pozitif gündem çerçevesinde Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek.

Nikos Hristodulidis’in BM Genel Kurulu kürsüsünden yapacağı ilk konuşma 20 Eylül’de, Guterres ve Hristodulidis arasındaki görüşme ise 22 Eylül’de gerçekleşecek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104