Rumlar 'En iyi Türk ölü Türk'tür' lafının doğru olmadığını ispatlamalı

banner37

AP seçimlerine Yasemin Hareketi olarak katılan Şener Levent, Faize Özdemirciler, Oz Karahan, Zeki Beşiktepeli ve İbrahim Aziz, KIBRIS TV’nin konuğu oldu. Şener Levent, Kıbrıs’ı çirkinleştiren sözlere dikkat çekerek bu seçimin Kıbrıs için bir sınav olacağını vurguladı

banner87
Rumlar 'En iyi Türk ölü Türk'tür'  lafının doğru olmadığını ispatlamalı
banner90
banner99

   Avrupa Birliği üye ülkelerinin yurttaşlarının katıldığı ve 26 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine “Yasemin Hareketi” olarak giren Şener Levent, Faize Özdemirciler, Oz Karahan, Zeki Beşiktepeli ve İbrahim Aziz, amaçlarının Kıbrıslı Türklerin sesini Avrupa’ya duyurmak olduğunu söyledi.

   KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay ile akademisyen, araştırmacı, yazar Mehmet Hasgüler’in KIBRIS TV’de sunduğu “Empati” programına konuk olan Yasemin Hareketi AP adayları, Kıbrıs Türklerinin haklarını savunmak için bu yola çıktıklarını belirtti.

   Şener Levent, başta Avrupa olmak üzere uluslararası arenaya seslerini duyurmak, izole edilmiş toplumun sesi olmak, Kıbrıs’ta yeniden birleşmeyi sağlamak için seçime girdiklerini ifade etti. Levent, AP seçimlerinin kuzey ve güney için tek karma seçim olduğuna dikkat çekerek bu seçimde Kıbrıslı Türklerin Rumlara, Kıbrıslı Rumların da Türklere oy verebildiğinin gösterilmesi gerektiğini söyledi.

   Güney Kıbrıs halkının Kıbrıslı Türkler için “En iyi Türk ölü Türk’tür” lafına karşılık, Kıbrıslı Türklerin de “Bin gâvur kellesi, bir kin ödemez” lafı olduğunu belirten Levent, bu seçimin Kıbrıs için bir sınav olacağını ve Kıbrıslı Rumların “En iyi Türk ölü Türk’tür” lafının doğru olmadığını AP seçimlerinde kullanacakları oylarla ispat etmek zorunda olduğunu söyledi.

   İbrahim Aziz ise AKEL’in AP seçimleri için Niyazi Kızılyürek’i aday gösterirken, Kıbrıs Türk toplumunu kesinlikle düşünmediğini iddia etti.

Levent: Biz güçlü toplum olarak, mesajı vermeliyiz

   Şener Levent, 2014’te yapılan AP seçimlerine katıldığında 3 bin civarı oy aldığını ve kazanmak için en az 17 bin ile 20 bin arası oya ihtiyaç olduğunu belirtti. Levent, söz konusu seçime katılımın düşük olduğunu, Kıbrıs’tan yüzde 43 katılım olduğunu söyledi.
   Levent, AKEL’in Kıbrıslı Türk üyeleri bünyesine almadığını, onlara “çözümden sonra” dendiğini ifade ederek Kıbrıslı Türkleri partiye üye yapmadıklarını fakat üstüne bir de oy istediklerini anlattı.

   Güney Kıbrıs halkının Kıbrıslı Türkler için kullandığı “En iyi Türk ölü Türk’tür” lafına karşılık, Kıbrıslı Türkler’in “Bin gâvur kellesi, bir kin ödemez” lafı olduğunu anımsatan Levent, bu lafların Kıbrıs’ı çirkinleştirdiğini belirtti. Levent, bu seçimin Kıbrıs için sınav olacağını ve Kıbrıslı Rumların “En iyi Türk ölü Türk’tür” lafının doğru olmadığı ispat etmek zorunda olduğunu söyledi.

   Levent sözlerine şöyle devam etti:

   “Kıbrıslı Türkler, Kıbrıslı Rumlar tarafından ezilmemelidir. Rakam olarak azınlığız, karşı taraf bu seçimleri yaparken iyi niyetli değildir. Kıbrıslı Türklerin seçime katılmasını hiç istemiyorlar. Karşı taraf bu seçimi Kıbrıslı Türklerin oy katılımının olmayacağı hesabı üzerine kurguladı.

   80 bin kişi olmasa bile, 40 bin veya 20 bin kişi oyunu bize verecekse, onlar kaç günde kuyrukta Rum’a geçebilecek. Biz güçlü bir toplumuz ve bu mesajı vermeliyiz. Kıbrıslı Türkler kendini burada göstermelidir, korkunun ecele faydası yok.”

   Şener Levent, Afrika gazetesine yapılan linç girişimine ve bir fotomontaj nedeniyle kendilerine açılan davaya da dikkat çekerek, bu konularda da AP’de seslerini duyurmak istediklerini söyledi.

    Avrupa’da gazeteler ve gazetecilerin benzer suçlar nedeniyle yargılanmadığına dikkat çeken Levent, bizde yargılanmalar sürerken, bunun, ülkemizdeki AB uyum çalışmalarının göstermelik olduğunu da gösterdiğini belirtti.    

Beşiktepeli: Bu yapıdan çıkmalıyız

   Zeki Beşiktepeli, “Şu an içinde bulunduğumuz yasal olmayan yapıdan çıkmalıyız. Çıkışın yegâne yolu ise AP’den geçiyor” dedi.

banner134
   Yasemin Hareketi üyelerinin fikir ayrılıklarına düşse de tek bir amacının olduğunu ifade eden Beşiktepeli, KKTC’de bulunan ortamdan çıkmak ve barışla birlikte adanın birleşmesi sağlamayı amaçladıklarını vurguladı.

   Beşiktepeli, bu süreçte tüm halktan destek ve oy isteyerek, halk için savaşacaklarını söyledi.

Karahan: Bizi sadece bizi temsil edebiliriz

   Oz Karahan, Yasemin Hareketi’nin temsil ettiği farklı bir konu olduğunu belirterek bunun Türkçe konuşan Kıbrıslıların adanın kuzeyinde yaşadığı sosyal, kültürel ve ekonomik baskı olduğunu vurguladı.

   Güney’deki hiçbir partinin bu konuda Kıbrıslı Türkleri temsil edemeyeceğini söyleyen Karahan, “Bizi sadece biz temsil edebiliriz” dedi.

   Karahan, Yasemin Hareketi’nin statükoya tepki olarak var olduğunu, bu yüzden Rum tarafındaki partilerin hiçbir zaman Kıbrıslı Türklerin yanında olmayacağını belirtti.

Özdemirciler: 22 Ocak saldırılarının üstü örtülüyor

   Faize Özdemirciler de kendisini etkileyen 22 Ocak (Afrika gazetesine saldırı) olayları olduğunu belirterek, şu anda 22 Ocak rejiminin üstünün örtülmeye çalışıldığını iddia etti.

   Özdemriciler, “Bu konularda sesimizi duyurabilmek için bu AP seçimi önemlidir. Ben böyle bir rejimde yaşamak istemiyorum, AB vatandaşı olarak daha iyi koşullarda yaşamak istiyorum” dedi.

   Özdemirciler, ifade özgürlüğünün şu anda adamızda mevcut olmadığını ve bu hakkın sahibi olmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Aziz: AKEL, Niyazi Kızılyürek’i Kıbrıs Türkleri için aday almadı

   İbrahim Aziz ise “Ben ne kuzeyliyim ne de güneyliyim, her iki tarafın da ortasında durarak mücadelemi veriyorum. Bu seçimlere de bu anlamı vermek amacıyla katılıyorum” dedi.

   Seçmen kitlesinin Türk tarafı olarak 80 bin kadar olduğunu fakat seçimde sadece 6 sandalyenin 2 tanesinin Kıbrıslı Türklere ayrıldığını hatırlatan Aziz, Güney’deki seçim yasasına göre Türk tarafının 4 sandalye çıkarabileceğini ve Güney’de seçilenlerin en çok 30 bin oy aldığını söyledi.

   Aziz, Kıbrıs Türk toplumu ikna edilebildiği takdirde AP’de 4 sandalye kazanılabileceğini ifade ederek Kıbrıslı Türk seçmenlerin sayısının 100 bini bulduğunu belirtti.

   Aziz sözlerine şöyle devam etti:

   “AKEL’in oynadığı bir oyun var, oy oranı düştüğü ve 2. adayı çıkaramayacağı için Kıbrıslı bir Türk aday çıkardı. AKEL’in adayı ‘ben Federalistim’ diyor ama biz federalizme karşıymışız gibi davranıyor ve oyun oynuyor. Niyazi Kızılyürek’e oy verecek seçmenlerin ise, ilk önce AKEL partisinin bulunduğu yere tik koyması gerekiyor, bunun dışında AKEL’e tik vermeden adaylara verilen oylar geçersiz oluyor. AKEL, Niyazi Kızılyürek’i aday olarak koyarken Kıbrıs Türk toplumunu kesinlikle düşünmemiştir”.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2019, 09:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75