Rumlar ile eşit temsiliyetimiz dünyadan kabul gördü

banner37

Geçtiğimiz hafta Ürdün’ün Başkenti Amman’da gerçekleştirilen Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Genel Kurulu’nda yönetim kuruluna seçilen Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan, “Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Yönetimine KKTC’yi temsilen bizlerin seçilmiş olması, Güney Kıbrıs ile Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası platformda eşit olduğunun kabul kabul gördüğü anlamına geliyor” dedi.

Rumlar ile eşit temsiliyetimiz dünyadan kabul gördü
banner90

Ali CANSU

Geçtiğimiz hafta Ürdün’ün Başkenti Amman’da gerçekleştirilen Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Genel Kurulu’nda yönetim kuruluna seçilen Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan, “Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Yönetimine KKTC’yi temsilen bizlerin seçilmiş olması, Güney Kıbrıs ile Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası platformda eşit olduğunun kabul kabul gördüğü anlamına geliyor” dedi.

KIBRIS’a konuşan Ahmet Savaşan, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Genel Kurulu’nda KKTC adına Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun ise  Yüksek İstişare Kuruluna seçildiğine dikkat çekti.

Dünya Sağlık Turizmi Konseyi’nde 87 ülkenin yer aldığını ve bu özelliği ile de konseyin alanında Dünya’nın en geniş temsiliyetine sahip olduğunu dile getiren Savaşan, konseyin yönetim kurulunda aralarında Türkiye, İngiltere, Yünanistan, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Kıbrıs gibi 18 ülkenin temsilcisi bulunduğunu ve KKTC’nin bu ülkelerle eşit haklara sahip olarak masada bulunduğunu söyledi.

87 ülke ile işbirliğini artırmak için çalışacağız

Türkiye’nin büyük desteğiyle Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Yönetimine seçildiklerini dile getiren Savaşan, görev süreleri boyunca yönetim kurulundaki üye ülkeler ile birlikte bir yandan Dünya Sağlık Turizmi’ne yön vermek için çalışacaklarını diğer yandan ise Kuzey Kıbrıs ile konseye üye 87 ülke arasındaki işbirliğini geliştirmek için çaba göstereceklerini vurguladı.

KKTC, Sağlık Turizmi’nde baş rol oyuncuları arasında

Gün geçtikçe Kıbrıs Türk Halkı’nın uluslararası platforumlardaki temsiliyetinin arttığına işaret eden Savaşan, KKTC’nin Sağlık Turizmi endüstrisi içinde baş rol oyuncuları ile eşit koşullarda yer almasının, Kuzey Kıbrıs’ın sağlık turizmi potansiyelinin Dünya’ya tanıtılmasında çok büyük bir olanak sunduğunu söyledi.

Turizmdeki alışkanlıklar değişti

Turizmdeki alışkanlıkların değiştiğine ve dönüştüğüne işaret eden Savaşan, turizmin artık

banner9
sadece yeni mekan deneyimlerini değil, yenilikçiliği, farklı konu başlıklarını ve farklı kültürleri tanımayı içerdiğine de vurgu yaptı.

İnsanlar wellness, spor, kültüre yöneliyor

Seyahat etmenin artık sadece konforlu bir otelin havuzu başında içki yudumlamaktan çok

daha ötesinde olduğuna işaret eden Savaşan, insanların wellness, spor, kültür gibi alternati turizm çeşitlerine gün geçtikçe daha fazla katıldıklarını anlattı.

Günümüzde, sağlıklı yaşam tatillerine ilgi artıyor

İnsanların maceranın kokusunu, keşiflerin ruhunu ve öznel deneyimlere kapılmayı istediklerine işaret eden Savaşan, “Yiyebildiğin kadar ye, içebildiğin kadar iç; her şey dahil resort tatilleri geride kalıyor” dedi.

Günümüzde, sağlıklı yaşam tatillerine olan ilginin git gide arttığına dikkat çeken Savşan, son yıllarda detoks tatil konsepti oldukça revaçta ve revaçta da olmaya devam edeceğinini fade ederek “Gezginler; toksinlerden arınmak, rahatlamak, sağlıklı vakit geçirmek, egzersiz yapmak, arındırıcı diyet planlarını uygulamak ve akıllarını boşaltmak için bulundukları ortamdan uzaklarda bir tatil arayışı içine giriyorlar” dedi.

Gezginler seçtikleri ülkenin kültürüyle bütünleşme arzusunda

Tıpkı sağlıklı yaşam işletmelerine artan ilgide olduğu gibi, artık gezginlerin seçtikleri ülkenin kültürüyle bütünleşme arzusu içerisinde olduğunu anlatan Savaşan, “Bizler de ülkemizde turist profilindeki değişikliği görerek, turizm ürünlerimizi buna uygun olarak tanımlamalı ve tanıtma pazarlama faaliyetlerimizi de buna göre planlamalıyız” dedi.

Ülkemizin ayakları üzerinde durması yönünde büyük bir adım

Savaşan, kitle turizmindeki gelirlerin optimuma çıkartılması ve ayrıca sağlık başta olmak üzere spor, kültür gibi turizm türlerinin de ülkede geliştirilmesi için çalışmaların yoğunlaşması gerektiğini ifade ederek şöyle devam etti:

“Başta sektörümüz olmak üzere hükümet de bu hedefe varılması için çalışıyor. Hedeflediğimiz bu gelişmelerin olması halinde ülkemizin kendi ayakları üzerinde durması yönünde büyük bir adım atılmış olacaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108