banner6

Rus turist ikon hırsızı çıktı

banner37

Yeniboğaziçi'ndeki St. Barnabas Kilisesi İkon ve Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmekte olan 200 bin TL değerindeki 19. yy ile 20. yy arasındaki döneme ait Aziz Terapon ikonunu sirkatten tutuklanan 52 yaşındaki Rus Ş.R’nin evinde Rusya’dan getirdiği 210 bin TL değerinde 2 ikon daha bulundu

Rus turist ikon hırsızı çıktı
banner99

Özel Haber - Sedef BOŞNAK

YARGIYI 1 AY CEZAEVİNDE BEKLEYECEK...

Gazimağusa polisi, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nden aldığı bilgi ışığında, turist Rus zanlıyı, saklandığı Girne’deki evinde tespit etti. Polisler evdeki aramada, akrilik boya ile boyayarak tahrip edilen Aziz Terapon ikonunun yanı sıra, KKTC’ye Rusya’dan ithal ettiği 19-20. yüzyıla ait toplam 210 bin TL değerindeki 1’i metal motifli 2 ikon daha bulup emare zapt etti. Ele geçirilen ikonlar, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’nde basına sergilendi. Mahkemeye çıkartılan zanlı Ş.R. , her ne şart altında olursa olsun 1 ayı geçmeyen bir süre hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi


   Yeniboğaziçi'ndeki St. Barnabas Kilisesi İkon ve Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmekte olan 200 bin TL değerindeki 19.- 20. yüzyıl arasındaki döneme ait Aziz Terapon ikonunu sirkat eden 52 yaşındaki Rus uyruklu turist zanlı Ş.R.  aleyhinde yürütülen polis soruşturması tamamlandı.
   Gazimağusa polisi, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nden aldığı bilgi ışığında, Rus uyruklu turist zanlıyı saklandığı Girne’deki evinde tespit etti.    

   Polisler evdeki aramada, akrilik boya ile boyayarak tahrip edilen Aziz Terapon ikonunun yanı sıra, KKTC’ye Rusya’dan ithal ettiği, 19.- 20. yüzyıla ait toplam 210 bin TL değerindeki 1’i metal motifli 2 ikon daha bulup emare zapt etti.

   Ele geçirilen ikonlar, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’nde basına sergilendi.
   Mahkemenin Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler, huzuruna çıkartılan turist zanlı Ş.R. , her ne şart altında olursa olsun, kaçma ihtimali göz önünde bulundurularak, 1 ayı geçmeyen bir süre hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.
   Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, turist zanlının, ileride, ciddi suçlardan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanacağını ve mahkum edilmesi halinde ciddi bir cezayla cezalandırılacağını belirtti.
   Zanlı, suçunu kabul etti.

Soruşturma bitti, sıra yargıda
 

   Dünkü duruşmada, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hüseyin Eser, ülkenin kültür mirasına karşı işlenen ciddi suçla ilgili olguları ve talebi aktarması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan meselenin tahkikat sorumlusu Hakan Özçürümez’i yeminli şahadete çağırdı.
   Tanık polis Hakan Özçürümez, 7 Ocak’ta, saat 13.30’da, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nden aldığı bilgi ışığında yaptığı titiz araştırma ve CÖŞ ekibiyle düzenlediği operasyonun olgularını hatırlattı.
   Hakan Özçürümez, KKTC’de turist statüsünde bulunan zanlıyı, Girne’de Karşıyaka’daki Kofalı Sitesi’nde kaldığı ikametgahında tespit edip tutukladığını hatırlattı.
   Özçürümez, konu ikametgahta, zanlı huzurunda, 16.00-18.45 saatleri arasında gerçekleştirdiği aramada, çalışma odası içerisinde, koltuk ile duvar arasındaki boşlukta saklı vaziyette ve boyanıp tahrip edilerek kasti hasara uğratılan 200 bin TL değerindeki 19.- 20. yüzyıl arasındaki döneme ait olan Aziz Terapon ikonunu bulup emare zapt ettiğini anlattı.
   Tarihi Aziz Terapon ikonun boyanmasında kullanılan akrilik boyalar ile fırçayı saç bir kutuda bulduğunu anlatan tanık polis, aramanın devamında 1’i holde, diğeri yatak odasında bulunan ve zanlının 2021 ile 10 Ocak 2023 tarihleri arasında Rusya’dan KKTC’ye ithal ettiği 2 ikonu daha bulduğunu söyledi.
   Tanık polis, holdeki ikonun 20. yüzyıla ait 10 bin TL değerinde Aziz İkonu, yatak odasındaki ikonun ise 19. yüzyıla ait 200 bin TL değerinde metal motifli Pantograto İsa İkonu olduğunu belirtti.
   Yaptığı araştırmada, zanlının suç ortağı bulunmadığını kaydeden tanık polis, gönüllü ifade verip, konu suçları iyi niyetinden yaptığını söyleyerek kabul ettiğini kaydetti.

   Tanık polis, yazılı dava tebliğ ettiği zanlının ülkeye ithal ettiği ikonların,  KKTC’de bulunan herhangi bir müze veya kiliseden çalınmadığını da tespit ettiğini kaydetti ve mahkemeden, KKTC’de hiçbir bağı bulunmayan, yargıdan kaçma ihtimali olan turist zanlıyı cezaevine göndermesini istedi.
   Huzurundaki şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, konu suçun ciddiyetine değinerek, talebi uygun buldu ve zanlıyı 1 ayı geçmeyen bir süre Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderdi.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2023, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104