banner6

 Rus turist, ikon hırsızlığından yakalandı

banner37

Yeniboğaziçi'ndeki St Barnabas Kilisesi İkon ve Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmekte olan Aziz Terapon ikonunu sirkat eden 52 yaşındaki Rus uyruklu Ş.R., Gazimağusa’da mahkemeye çıkartılarak aleyhine tahkikat maksatlı 2 gün tutukluluk emri temin edildi

 Rus turist, ikon hırsızlığından yakalandı
banner99

Özel Haber - Sedef BOŞNAK

AF DİLEDİ...

Mahkemede söz verilmesi üzerine konuşan Rus zanlı, gözyaşları içerisinde, “Büyük hata yaptım. İkonları çok seviyorum. Çok özür dilerim. İyilik yapmak istedim” diyerek, mahkemeden af diledi. Rus zanlı ayrıca, mahkemeye ilginç bir izahatta bulundu ve St Barnabas Kilisesi İkon ve Arkeoloji Müzesi’ndeki  bir görevlinin, kendisine, yerde toz içinde bulunan Aziz Terapon ikonunu ne isterse yapabileceğini söylemesi üzerine alıp evine götürdüğünü ileri sürdü

   Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri, Yeniboğaziçi'ndeki St Barnabas Kilisesi İkon ve Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmekte olan Aziz Terapon ikonunu sirkat eden Rus uyruklu 52 yaşındaki Ş.R.’yi Girne’de tutuklayıp Gazimağusa’da mahkemeye çıkarttı.

   Rus uyruklu Ş.R.’nin evinde, eski eser niteliğinde 2 ikon daha bulup emare zapt eden polis ekipleri, Ş.R. aleyhine mahkemeden tahkikat maksatlı 2 gün tutukluluk emri temin etti.

   Polis, Ş.R.’nin söz konusu ikonu, evinde, akrilik boya ile benzer şekilde boyadığını tespit etti.

   Mahkemede söz verilmesi üzerine konuşan Rus zanlı, gözyaşları içerisinde, “Büyük hata yaptım. İkonları çok seviyorum. Çok özür dilerim. İyilik yapmak istedim” diyerek mahkemeden af diledi.

   Rus zanlı ayrıca mahkemeye ilginç bir izahatta bulundu ve St Barnabas Kilisesi İkon ve Arkeoloji Müzesi’ndeki bir görevlinin, kendisine, yerde toz içinde bulunan Aziz Terapon ikonunu ne isterse yapabileceğini söylemesi üzerine alıp evine götürdüğünü ileri sürdü.

Eserin değeri ve tahribatı araştırılacak

   Dünkü tutukluluk duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı İlhan Damdelen, meseleyle ilgili olguları aktarması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan meselenin tahkikat sorumlusu Hakan Özçürümez’i yeminli şahadete çağırdı.

   Tanık polis Hakan Özçürümez, 9 Ocak’ta, saat 13.30’da, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nden aldığı bilgi ışığında yaptığı araştırma sonucu, zanlıyı, Karşıyaka’da bir sitedeki ikametgahında tespit edip tutukladığını anlattı.

   Hakan Özçürümez, kamera kayıtlarını incelediğini, zanlının 7 Ocak’ta, asılı olduğu yerden ikonu alarak,  tişörtüne saklayıp, FS 623 plakalı aracıyla müzeden ayrıldığını tespit ettiğini söyledi.

   Tanık polis, KKTC’de turist statüsünde bulunan zanlının ikametgahında 16.00-18.45 saatleri arasında, huzurunda  yaptığı aramada, çalışma odası içerisinde sirkat edilen ikonu, üzeri akrilik boya ile benzer şekilde boyanmış şekilde tespit edip emare zapt ettiğini belirtti.

   Polis ayrıca, ikonun boyamasında kullanılan malzemeler ile konu evde duvarda asılı vaziyette, eski eser nitelikli olduğu öğrenilen 1’i motifli 2 ikon daha bulduğunu anlattı ve görüştüğü  Eski Eser ve Müzeler Dairesi yetkilisinin, ikonda tahribat olup olmadığını araştıracağını belirtti.

   Tanık polis, gerekli araştırma ve soruşturmayı yapabilmek için mahkemeden zanlı aleyhine tutukluluk emri talep etti.

   Huzurundaki şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, konu suçun ciddiyetine değinerek, zanlının 2 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104