Rusya çoklu konferansa Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin de katılmasını destekliyor

banner37

Rusya Federasyonu'nun Lefkoşa Büyükelçisi Stanislav Osadchiy, ülkesinin Kıbrıs sorunuyla ilgili uluslararası bir konferansın yapılması durumunda BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinin katılmasını desteklediğini söyledi.

Rusya çoklu konferansa Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin de katılmasını destekliyor
banner90
banner8

Kıbrıs Haber Ajansı'nda (KHA) yer alan habere göre Rus büyükelçi, DİSİ Başkanı Averof Neofitu ile görüştükten sonra açıklama yaptı.

Görüşmenin ardından basına konuşan Neofitu ile Osadchiy, Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin devam etmesini desteklediklerini vurguladılar. Görüşme sırasında ayrıca, Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler ve diğer ikili konular ele alındı.

DİSİ Başkanı, Kıbrıs'ı yeninden birleştirecek ve bölgede istikrar ayağı oluşturulması için bir çözüm bulunması amacıyla diyaloğun yeniden başlaması için bir yöntemin bulunmasının herkesin dileği olduğunu vurguladı.

banner134
Rusya istenmesi durumunda yardımcı olmaya hazır

Rusya'nın müzakerelerin yeniden başlamasını desteklediğini ifade eden Rus yetkili ise, “bunun gerçekleşmesini diliyoruz ve yardım istenmesi durumunda tarafımız yardımcı olmaya niyetlidir” dedi.

Stanislav Osadchiy,  Moskova'nın bir dizi çaba harcadığını ve tüm taraflarla temaslarda bulunduğunu ifade ederek Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un Türkiye'de temaslarda bulunduğunu ve Türk mevkidaşı Mevlut Çavuşoğlu ile yapacağı görüşme sırasında Kıbrıs sorununun da ele alınacağını açıkladı.

Büyükelçi, bir Rus üst düzey yetkilinin Kıbrıs sorununu görüşmek amacıyla Kıbrıs'a gelmesi konusunda düşünceler olduğunu söyledi ancak söz konusu yetkilinin kim olduğu konusunda fazla bilgi vermedi.

Osadchiy, perşembe sabahı Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiades ile Kıbrıs sorunu görüştüğünü de belirtti.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2016, 16:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75