Rusya EDEK'in önerisine sıcak bakıyor

banner37

Rusya, Kıbrıs sorununun uluslararası boyutunun ele alınacağı uluslararası konferansa sıcak bakıyor. Rusya'nın Lefkoşa Büyükelçisi Stanislav V. Osadchiy, böyle bir konferansın Kıbrıslıların çıkarına olacağını söyledi.

Rusya EDEK'in önerisine sıcak bakıyor
banner99

Kıbrıs Haber Ajansı'nda (KHA) yer alan habere göre Büyükelçi Osadchiy, EDEK Başkanı Marios Sizopulos ile elçilik binasında bir görüşme yaptı.

Osadchiy ile Sizopulos'un, Kıbrıs sorunun uluslararası unsurlarının ele alınması için EDEK tarafından önerilen ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin de katılacağı uluslararası konferans konusunda görüş alışverişinde bulundukları bildirildi.

EDEK'in önerisi konusundaki görüşleri sorulan Osadchiy, "müzakerelerin devam etmesi taraftarı olduk, olmaya da devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.  

Rus büyükelçi, Kıbrıs sorununun uluslararası boyutunun daha geniş katılımlı bir toplantıda çözümlenmesiyle ilgili "İnanıyorum ki Fransa gibi birçok ülke bu tür bir konferansı destekliyor. Böyle bir konferansın gerçekleşmesi Kıbrıslıların çıkarına olacaktır" dedi.

Habere göre EDEK'in önerisi güvenlik, garantiler, Türkiye askeri ve "yerleşiklerin" çekilmesini içeriyor.

"Türkiye'nin durumu kolay değil ancak müzakereler devam etmeli"

banner134
Diğer yandan Büyükelçi Osadchiy, Türkiye'deki durumun kolay olmadığı ancak buna rağmen Ada'daki görüşmelerin çözüm hedefi doğrultusunda devam etmesi görüşünde olduğu söyledi.

Osadchiy, tarafların ele alınması gereken konuları tartışması için masada olmalarını gerektiğini belirterek "Çözümün Kıbrıslılar tarafından bulunması gerektiğini bir çok kez söyledik. Bu nedenle bu yönde daha fazla çaba gerekiyor" dedi.

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2016, 14:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75