banner6

Rusya, Fransa ve Almanya'dan müzakerelere destek

banner37

Rusya, Fransa ve Almanya’nın, Kıbrıs müzakerelerine destek belirttikleri haber verildi. Haravgi gazetesinde yer alan haberde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’e Moskova’nın Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili müzakereleri desteklediğini söylediği ifade edildi.

Rusya, Fransa ve Almanya'dan müzakerelere destek
banner8

Rusya Dışişleri Bakanlığı basın bültenine göre, Lavrov’un dün Anastasiadis’le telefonda görüştüğünü yazan gazete, Lavrov’un Anastasiadis’e, Moskova’nın, Kıbrıslı Rumların ve Türklerin menfaatine olacak olan kapsamlı, işlevsel ve adil bir çözüme varılması için, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakereleri desteklemekte olduğunu söylediğini aktardı.

Fransa duyduğu endişeyi aktardı

Öte yandan Fransa’nın Avrupa Birliği Bakanı Harlem Desir’in ise, müzakerelerin kesintiye uğraması dolayısıyla duyduğu endişeyi dile getirdiğini yazan gazete, Fransız yetkilinin, ülkesinin, BM’nin AB’nin desteğiyle belirlediği çerçeveler içerisinde çözüme varılması hedefine, mümkün olan her şekilde katkıda bulunmaya hazır olduğunu tekrar teyit ettiğini iletti.

Gazeteye göre Desir, “Kıbrıs-Fransa Dostluk Grubu” heyetiyle görüşmesi sırasında, müzakerelerin bu temelde yeniden başlaması gerektiğini vurgulayarak, karşılıklı suçlamalardan kaçınılması gerektiğini, çünkü bunun iki toplum arasında ve kamuoyu aşamasında geliştirilen güveni yaralayacağını ifade etti.

Berlin başarı için elinden geleni yapacak

Almanya’nın Güney Lefkoşa’daki Büyükelçisi Nikolai Von Schoepff ise Kıbrıs Haber Ajansı'na (KHA) açıklamasında, Berlin’in, Kıbrıs’taki iki toplum liderinin, müzakerelerin önümüzdeki haftalarda başarılı bir şekilde sonuçlanması için mümkün olan her şeyi yapacaklarına inandığını dile getirdi.

Alman Büyükelçi, adayı yeniden birleştirecek olan çözümün, her zamankinden daha önemli olduğunu dile getirdi.

banner134

Fileleftheros’un haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova ise açıklamasında, Batı’nın, Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili müzakere sürecini etkileme çabalarının, kabul edilemez olduğunu söyledi.

Liderler arasında Mont Pelerin’de gerçekleştirilen müzakerelerin, çözüm bulunması sürecine hiçbir önemli ilerleme getirmediğini dile getiren Zaharova, tarafların sorunun çözümünün yararına olacak kapsamlı bir çalışmaya hazır olmalarını ise selamladı.

Zaharova, kısa zaman önce gerçekleştirilen temaslarda var olan büyük dinamiğin ve yapıcı yaklaşımın muhafaza edilmesini umduğunu da sözlerine ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2016, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104