Rüya Taner, 'Atatürk'ün Kızları' listesinde

banner37

Genç yaşında çok büyük ve önemli işlere imza attı… Ülkemiz kadınlarının başarısını ve sesini yurt dışına taşıdı… Başarısıyla kendisini onore eden birçok unvan da kazandı…

banner87
Rüya Taner, 'Atatürk'ün Kızları' listesinde
banner90
banner99

Rüya Taner…  Konser Piyanisti ve KKTC Devlet Sanatçısı unvanına sahip, hayatını başarılarla dolu bir kadın

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’nin önde gelen yeni kuşak konser piyanisti ve Steinway and Sons sanatçısı olan Taner, yurtdışında 80’e yakın ülkede konser ve resital verdi.

1990’lı yıllarda “Doughters of Atatürk-Atatürk’ün Kızları” listesine giren Taner, “Atatürk’ün bir kızı seçilmiş olmak ve evrensel müzikle bu arenada bizlerin de var olduğunu gösterebilmek büyük onur” dedi.

Bu onurun önemli bir mesuliyeti de getirdiğini ifade eden Taner, gittiği yerlerde Türk ulusunu temsil ettiğini belirtti. Bunu da laikiyle yerine getirebilmek için disiplinli, özverili ve bilinçli bir çalışma yürüttüğünü vurguladı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlarımıza mesaj veren Taner, şöyle dedi:

“Kadın olmanın, dünyayı sevgiyle kucaklamanın erdemiyle hareket ederek, bilgi ve becerimizle, eksikliklerimizi gidermemiz, bir çatı altında güçlerimizi birleştirerek sorunlarımıza çareler üretmemiz gerekmektedir.

Biz, bunları yapabilecek güçteyiz. Çünkü kadınlar, özellikle de Türk kadını, savaşta ve barışta, aileyi bir arada tutabilen, gereken fedakarlığı yapabilen ve her zorluğa katlanabilen, yüreği he sevgiyle çarpan insandır. Kadın, aydınlık yarınların mimarıdır”.

Ünlü piyano markası da sanatçısı oldu

Rüya Taner, eğitimi boyunca İngiltere’de kazandığı ödüller olduğunu belirterek “Mozart ve Liszt” yorumculuk ödüllerinin en önemlileri olduğunu söyledi. Birkaç yıl önce ünlü piyano markası ‘Steinway and Sons’ piyanolarının sanatçısı unvanını aldığını anlatan Taner, “Gitmiş olduğum yurt dışı konserlerinde tanınmış salonlarda resitaller vermek, isim yapmış festivallerde yer almak, tanınmış orkestra ve orkestra şefleriyle konser vermek büyük onur, mutluluk” dedi.

İlk müzik çalışmalarına babası Yılmaz Taner’le başlayan Rüya Taner, küçük yaşta girdiği Ankara Devlet Konservatuarı’nda piyano öğrenimini Mithat Fenmen ve Tulga Çetiz’le sürdürdü. 11 yaşında “Üstün Yetenekli Çocuklar Yetiştirme Yasası”ndan yararlanarak KKTC bursuyla Londra’da Guildhall School of Music and Drama’da Prof Joan Havill’in öğrencisi olan Taner,  AGSM ve ARCM diplomalarını ve ender verilen “Konser Piyanisti ” unvanını alarak bu okuldan mezun oldu.

Babasıyla aynı sahnede

Babası Yılmaz Taner’le Kıbrıs ve İsrail’de aynı sahneyi paylaştı Rüya Taner…

Babasının orkestra şefi olduğu konserde solist olmanın mutluluğunu yaşadı… Sahnedeki en mutlu anının da bu olduğundan söz ediyor Rüya Taner…

Yakınlarını kaybedip, o hüzünle zihnini toparlayıp sahneye çıkmayı başarmak ise unutamadığı, en üzücü sahne anılarından biri.

“Annem gibi güçlü bir kişiliği hep örnek aldım”

Hayatındaki başarı çizgisi ve güçlü duruşunu annesinden aldığını belirtiyor Rüya Taner… “Annem gibi güçlü bir kişiliği hep örnek aldım” diyen Taner, kadın olmanın beraberinde güçlü, toleranslı, anlayışlı olmayı, sevmeyi getirdiğine inanıyor.

Ülkemizde ise kadının yerinin önemli olduğunu vurguluyor.

Kıbrıs’ta geçmiş yaşanan kötü günlerin kadına aileyi bir arada tutma gücü, iç güdüsü verdiğini düşünen Taner,

Kadının toparlayıcı, organize edici ve birçok işi bir anda yapabilme yeteneği olduğunu belirtti.

Taner, ülkemizde Meclis Başkanı, Yüksek Mahkeme başkanı ve Ombudsman gibi önemli mevkilerde kadının olmasının da onur verici olduğunu söyledi.

“Birlikten kuvvet doğar”

Kadınların sesini daha çok duyurabilmesi için “birlikten kuvvet doğar” sözünün hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Rüya Taner, “Eğer ülkemizde kadın kuruluşları, esas çalışma alanları ayrı olsa da bir platform, bir çatı altında toplanabilirlerse, kadınlarımızın tümünü veya bir bölümünü ilgilendiren konularda çözüm üretebilirlerse, yurt içinde ve dışında gerekli resmi yerlere ulaşarak seslerini her zaman duyurabileceklerine inanıyorum” dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün mücadeleci kadınların simgesi olduğunu ifade eden Taner, ilerleyen teknolojiye, yaşam ve çalışma koşullarına göre durumu irdeleyip, kadın haklarının daha iyi noktalara getirilmesi için çaba harcanması gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108