“Rüzgâr duman çıkardı, daire ceza yazdı”

banner37

Mustafa Gülmez isimli üretici, Güzelyurt İlçe Muhtarlığı’ndan gerekli izni alarak tarlasındaki kuru enginarları yaktığını, ancak Çevre Dairesi’nin bir asgari ücretlik ceza kestiğini iddia etti

banner87
“Rüzgâr duman çıkardı, daire ceza yazdı”
banner8

“İZNİ OT İÇİNDİ, LASTİK YAKILDI”… Çevre Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, Mustafa Gülmez’in dal ve kuru otları yakmak için izin aldığını, ancak yapılan incelemede kara lastik yakıldığının tespit edildiğini, cezanın da bu yüzden kesildiğini belirtti. Aktolgalı, bu vesileyle havaların soğumaya başladığı şu günlerde şömine ve odun sobalarında da odun haricinde lastik, plastik gibi cisimlerin yakılmasının bir asgari ücret cezası olduğunu hatırlattı.

Güren TİLKİ

Yayla köyünde yaşayan Mustafa Gülmez isimli üretici, geçtiğimiz günlerde, Güzelyurt İlçe Muhtarlığı’ndan gerekli izinleri alarak geçen yıldan kalan enginar bitkilerinin kalıntılarını tarlasının kenarında gerekli tedbirleri alarak yaktığını, ancak Çevre Dairesi’nin kendisine 1 asgari ücret tutarında ceza yazdığını belirterek bu durumdan şikayet etti.

Gülmez, Güzelyurt İlçe Muhtarlığı’ndan aldığı izin doğrultusunda 05.00-10.00 saatleri arasında yakma işlemini gerçekleştirdiğini ve gerekli tedbirleri alarak tarlasından ayrıldığını söyleyerek, “akşamüzeri esen rüzgâr duman çıkarmış. Bu duman yüzünden cezalandırılmam kabul edilecek bir durum değil” diye konuştu.

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Çevre Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı da, Gülmez’e verilen iznin dal ve kuru ot gibi kalıntıların yakılması için olduğunu, ancak yapılan incelemede söz konusu şahsın araba lastiği yaktığının tespit edildiğini belirtti.

Aktolgalı, “Kara lastik yaktığı tespit edildiği için tüzük uyarınca bir asgari ücret ceza kesildi” dedi.

“Şömine ve odun sobaları için de geçerli”

Çevre Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, bu vesileyle vatandaşlara bir hatırlatmada bulunmak istediğini de kaydederek, Mustafa Gülmez’e ceza kesilen tüzüğün, odun sobası ve şömineler için de geçerli olduğunu belirtti.

Havaların soğumaya başladığını ve yanacak şömine ve odun sobalarında odun haricinde, lastik, plastik gibi cisimlerin yakılmasının yasak olduğunu hatırlatan Aktolgalı, bu tür cisimlerin hem insan sağlığını hem de çevreyi olumsuz etkilediğinin altını çizdi.

Aktolgalı, şöminelerinde odun haricindeki cisimleri yakanların tespiti halinde Çevre Dairesi tarafından 1 asgari ücret tutarında ceza yazılacağı uyarısında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108