banner6

'Saatler değişmeyecek'

banner37

Denktaş, dört saat görüştüğü sendikacılara, “Kamuya ödediğimiz rakam, alt yapı yatırımı yapmamıza fırsat tanımıyor” dedi

'Saatler değişmeyecek'
banner99

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Türkiye’yle iş ilişkilerindeki paralelliğe işaret etti ve bu yüzden kış saati uygulamasına geçilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Denktaş, 2017 Mali Yılı’na yönelik protokol görüşmelerine katılan sendikalara “Gelin hep birlikte elimizi taşın altına koyalım” diyerek 2017’de yıl maaş artışı yapılmaması, yolların tamiri amacıyla kullanılmak üzere de 3 bin TL üzerindeki maaşlardan bir yıl boyunca yüzde 3 kesinti yapılması önerisi sundu.

Denktaş, “Kamuya ödediğimiz rakam, alt yapı yatırımı yapmamıza fırsat tanımıyor” dedi.

Türkiye’yle iş ilişkilerindeki paralelliğe işaret eden Serdar Denktaş, bu yüzden kış saati uygulamasına geçilmesinin mümkün olmadığını ve hükümetin saatlerle ilgili kararının değişmeyeceğini söyledi.

Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı basın bürosunun açıklamasına göre, 14 Ekim’de ilki yapılan kamuda yetkili sendikalarla 2017 mali yılına yönelik protokol görüşmelerine Cuma günü devam edildi.

Protokol görüşmelerinde, Girne dağ yolunda meydana gelen trafik kazası, mesai saatleri ile saatlerin geri çekilmesi konuları geniş yer tuttu.

Protokol görüşmeleriyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken, toplantının başında mesai saatleri, saatlerin geri alınması ve Girne dağ yolunda meydana gelen ve ülkede büyük infiale neden olan trafik kazası ile ilgili konuşmalar yer aldı.

“Maaşlardan yüzde 3 kesintiyle yol yapalım”

Denktaş sendikacılarla toplantıda “Kamuya ödediğimiz rakam alt yapı yapmamıza fırsat tanımıyor. Gelin hep birlikte elimizi taşın altına koyalım. Bu yıl artış yapmayalım, Mercedesleri de almayalım. 1 yıllığına 3 bin TL’nin üstünde maaşı olanlardan yüzde 3’de kesinti yapalım. Bu rakamlarla tüm yollarımızı onaralım” ifadelerini kullandı.

Saatler konusunda anlaşma yok

Kış saatine geçilip geçilmemesi konusunda Denktaş ve sendikaların fikir birliğine varamadığı kaydedildi.

Denktaş, tüm iş ilişkisinin Türkiye ile paralel olduğunu, kararın da bu yüzden verildiğini ve değişmeyeceğini söyledi.

Saatlerin geri çekilmesi noktasında hükümetin tutumunu merak eden sendika temsilcilerine, hükümetin bu konuda geri adım atmayacağını gerekçeleri ile ortaya koyduğu belirtilen Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, “Saatleri çekmeyeceğimizi zaten söyledik ama mesai saatlerini düzenleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Denktaş “Böylelikle belki özel sektör de kendi çalışma saati ve sistemini değiştirecektir. Yarın çözüm olursa o zaman zaten bu dediğiniz olacak. Ancak şu anda tüm iş ilişkimiz ve her şeyimiz Türkiye ile paralel. Dolayısıyla böyle bir kararı o nedenle verdik. Bu değişmeyecek” diye konuştu.

Sendika temsilcilerinin Başbakan Yardımcısı Denktaş’a, bu tutumu kabul etmeyeceklerinin bilinmesini isteyerek; “Mesajı aldık, biz de gereken neyse onu yapacağız” dediği açıklamaya göre, Denktaş ise cevaben, “Siz gereğini yapacaksınız. Biz de gereğini yapmak zorundayız” dedi.

Denktaş ile sendikacıların protokol görüşmeleri toplantısının yaklaşık 4 saat sürdüğü belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2016, 11:29
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104