Saatte 40 ton su boşa akıyor

banner37

Çamlıköy’den Güzelyurt’a giden su hattındaki kaçak nedeniyle betonun içinden fışkıran tonlarca su, köprünün altını dereye dönüştürdü. Yıllardır çare üretilemeyen bu sorun yüzünden ayda en az 500 dönüm bahçenin suyu da sokaklara dökülerek ziyan oluyor

Saatte 40 ton su boşa akıyor
banner8

Güren TİLKİ

Çamlıköy’den Güzelyurt’a giden su hattındaki kaçak nedeniyle, Doğancı Çemberi’nin 200 metre batı kısmındaki köprünün altı göle döndü.

Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, kaçak nedeniyle betonun içinden saatte yaklaşık 30-40 ton civarında su sızıntısının olduğunu belirterek sorunun giderilmesini istedi.

KIBRIS’a konuşan Akçın, bahçelerde kullanılması gereken suyun sokaklara dökülerek ziyan olduğunu vurguladı, durumun köprü için de yıkılma riski oluşturduğunu söyledi.

Bazı narenciye üreticileri de söz konusu sızıntının olduğu yerde yıllardır tonlarca suyun akıp gittiğini, sorunun yetkililer tarafından bilinmesine rağmen hiçbir önlem alınmadığını kaydetti.

Üreticiler, suyun bahçeler için kullanılabileceği yerde boşa akmasının kabul edilebilir olmadığını ifade ederken, aynı zamanda portakal bahçelerine gitmek için kullanılan köprünün yıkılma riski ile karşı karşıya olduğunu vurguladı.

“Saatte 30-40 ton civarında su sızıyor”

banner134

Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, Çamlıköy’den Güzelyurt’a giden su hattının Doğancı Çemberi’nin iki yüz metre batı kısmında su kaçağı olduğunu ve betonun içinden saatte yaklaşık 30-40 ton civarında su sızıntısının meydana geldiğini kaydederek, sorunun giderilmesini istedi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Akçın, suyun, Yayla Su Tesisleri’ne pompalanarak, tuzlanmış bölgelere dağıtılan ve sulamada kullanılan içme suyu kalitesinde olduğuna işaret etti.

Bazı üreticilerin sızıntı olan yere küçük motor koyup ya da boru döşeyerek sulama yaptığını belirten Akçın, “Bu kaçak su (patlak boru) tamir edilirse, damlama sulama sistemiyle ayda 200-300 dönüm civarında narenciye bahçesi sulanabileceği bazı ziraat mühendisleri tarafından ifade edilmiştir” şeklinde devam etti. Akçın, bu suyun kuyulardan çıkarılması için devletin elektrik parası ödediğini ancak üreticilerin tamamının bu sudan faydalanamadığını vurguladı.

Akçın, farelerin ağaçlara ve sulama hortumlarına zarar vermeye devam ettiğini de kaydederek, fare zehirlerinin üreticilere ulaştırılmasının hâlâ bekletildiğini belirtti.

“Köprünün yıkılma riski de var”

KIBRIS’a konuşan Akçın, kendi ölçüm ve hesaplamalarına göre sızan suyla 300 dönüm narenciye bahçesinin, Tarım Dairesi hesaplamalarına göre ise ayda 500 dönüm bahçenin ziyan olan su ile sulanabileceğini kaydetti.

“Suyun yarısı boşa akıyor” diyen Akçın, kuraklığın baş gösterdiği bir dönemde suyun yıllardır dışarıya akmasının kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Akçın, durumun köprü için de yıkılma riski oluşturduğunu vurgulayarak, yetkililerin bir an önce su sızıntısını durdurmak adına harekete geçmesi gerektiğine dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88