banner6

Sabrımız taştı, hakkımızı verin!

banner37

Sabrımız taştı, hakkımızı verin!
banner150 banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa Belediyesi çalışanları, ödenmeyen maaş ve ek mesailer nedeniyle dün 08.00-15.00 saatleri arasında uyarı grevi gerçekleştirdi.

   Belediye binası önünde 8’incisi düzenlenen uyarı grevinde çalışanlar boş tencere çalarak, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’i istifaya çağırdı.

   Mart ayı maaşları ve 14 aylık ek mesai ücretleri yatırılmayan çalışanlar, “Sabrımız taştı, hakkımızı verin” diye isyan etti.

   Uyarı grevini çarşamba gününe kadar sürdüreceklerini belirten çalışanlar, ödemelerin yapılmaması halinde süresiz greve gideceklerini duyurdu.

   “Geçinemiyoruz”, “Artık Yeter”, “Naylon Fatura, Naylon Belediye”, “Haklı Mücadelemizden Vazgeçmiyoruz”, “Gemileri Yaktık, Geri Dönüş Yok”, “Faiz Ödemek İstemiyoruz”, “Halk İçin Hizmeti Mümkün Kıl”, “Bir Ayrılık Şarkısı Seç, Sessizce Git Bizim İçin”, “Ne Ezilen Ne Ezen İnsanca Hakça Düzen”, “Yeniboğaziçi Belediyesi Size Selam Olsun, Biz Tükendik’ yazılı pankart eşliğinde “Arter istifa” şeklinde slogan attı.

Özüşen: Çalışanların 8 milyon TL alacağı var

   Mağusa Türk Genel İş Sendikası Başkanı Doğan Özüşen, çalışanların 8 ayda 8’inci grevi yaptığını belirterek “Bugün ayın 7’si olmasına rağmen belediye çalışanlarına bir kuruş dahi maaş ödemesi yapılmadı. Şubat ayı maaşı almayanlar var. 14 aylık ek mesailer halen ödenmedi” dedi.

   Özüşen, belediye çalışanlarının, belediyeden 8 milyon TL alacağının olduğuna dikkat çekti.

   Özüşen, sıkıntı içerisinde, zorluk çekerek, mevcut şartlarda görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan emekçilerin olduğuna dikkat çekerek, yapılan istihdamın ve alınacak tek kuruşluk borcun çalışanların geleceğini karartacağını ifade etti.

   Belediyenin, günde, 8 saat çalışacak kadar, benzin istasyonlarından mazot alamadığından söz eden Doğan Özüşen, mevcut şartta çalışanlardan, kaliteli hizmet beklemenin ‘fazla iyimserlik’ olduğunu ifade etti.

“Çocuklarına harçlık veremeyen çalışanlar var”

   Özüşen, şöyle konuştu:

   Belediyeye göre, ödeme yapmanın tek yolu borçlanmadır. Biz sendika olarak gereken hassasiyeti gösterdik. Öneri ve ikazlarda bulunduk. Grev yapmamak için elimizden geleni yaptık ancak bunlara karşılık verecek idareyi karşımızda göremedik.

   ‘Bir iki günlük gecikme için grev yapıyorsunuz’ diyen bazı belediye meclisi üyeleri, hiç mi yüreğiniz yanmaz? Alacağını alamadığı için çocuklarına harçlık veremeyen çalışanlar var!

   Belediyede aylık 7 milyon TL’lik personel gideri var. Nasıl ödeyeceksin ey idare! Her ay 200 bin TL’yi bulan ‘over draft’ faizleri, zamanında ödenmeyen İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta primlerinin faizleri nedeniyle de zarardasın. Bunlar da halkın ödediği vergilerden ve personel maaşlarından gitti.

   Özüşen, belediye çalışanları haklarını alana dek eylemlerini sürdüreceğini duyurdu.

  

“Borçlar açıklanmalı”

   Doğan Özüşen, “Acilen, içinde bulunduğumuz ekonomik durumun boyutları netleştirilmelidir. Belediyemizin piyasa-esnaf banka, devlet ve kurumlara olan borçları şeffaf ve dürüstçe ortaya konmalıdır. Belediyemizin personel maliyetleri, Gamabel şirketi ve hizmet alımı gider kalemleri net bir şekilde açıklanmalıdır” dedi.

   Özüşen, belediye meclis üyelerinden; hiçbir tedbir alınmadan ‘yeniden’ borçlanmayla belediyenin geleceğini elbirliğiyle nereye taşıdıklarını iyi düşünmelerini, istihdam veya kadro kontenjanı sözüyle nelere sebep olacaklarını çok iyi düşünüp buna göre karar vermelerini beklediklerini kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110