banner6

Sadece 2 günlük yakıt kaldı!

banner37

Sadece 2 günlük yakıt kaldı!
banner150 banner151 banner143

Ali ÇATAL

   Ülkemiz hemen her açıdan “karanlıkları” yaşıyor. Ekonomik buhran, siyasi istikrarsızlık derken, zaten doğru dürüst elektrik enerjisi alamayan halk, çok değil 2 gün sonra tamamen karanlığa gömülecek.

   Teknecik’teki elektrik santralinde sadece 2 gün yetecek kadar yakıt kaldığı açıklandı.

   KIB-TEK de dün yaptığı duyuruda, üretim yetersizliğinden dolayı genel kesinti uyarısı yaptı.

   Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) Başkanı Kubilay Özkıraç, Kuzey Kıbrıs’ta elektrik üretiminde kullanılan yakıtın bitmek üzere olduğunu söyledi.

   KKTC’nin elektrik üretimi düşünüldüğünde, şu anda sadece iki gün için yetecek miktarda yakıtın kaldığını belirten Özkıraç, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) yakıt sıkıntısının sürdüğünü vurguladı.

   Mevsim özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, havanın çok soğuk veya dayanılamayacak derecede sıcak olmadığına da dikkat çeken Özkıraç, Güney Kıbrıs’tan elektrik alımına gidilmesi ihtimalinin de düşük olduğunu; yeni yakıt gelene kadar ‘elektrik kesintileriyle’ mevcut durumun ‘kotarılmaya çalışılacağını’ kaydetti.

   ‘Kusurlu çıktığı’ haber verilen, Sidereal Denizcilik LTD'e ait tankerdeki yakıtın ise bugün ‘KIB-TEK tarafından görevlendirilmiş bir uzman eşliğinde’ Mersin merkezli ve uluslararası yetki sahibi bir analiz firmasında bir kez daha tetkik edileceğini açıklayan Özkıraç, bahse konu analize dair verilerin de kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti.

   Özkıraç, yakıtı denetime takılan söz konusu firmaya ait tankerin ‘İsrail’e geri gönderildiğine’ yönelik iddiaların ise gerçekleri yansıtmadığını ifade etti.

   Öte yandan, güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, halihazırda AKSA Enerji’nin, ülkede, elektrik enerjisi üretiminde sadece ‘tek’ makinesi çalışır vaziyette ve KIB-TEK’in elektrik üretimi de yakıt sorunu nedeniyle ‘yüzde 50’nin üzerinde’ düşürüldü.

   Kaynaklar, ayrıca, vatandaşların yeni yakıt temin edilene kadar ‘elektrik kesintilerine hazır olmaları’ uyarısı da yaptı.

KIB-TEK’ten ‘genel kesinti’ uyarısı

   Diğer taraftan, KIB-TEK, sosyal medya hesabından dün yaptığı bir duyuruda, ‘ülke genelinde elektrik kesintisi yapılacağını’ açıkladı.

   KIB-TEK tarafından yapılan duyuruda, şu ifadeler kullanıldı:

   “Genel kesinti uyarısı.

   Değerli tüketicilerimiz, 21.04.2022 tarihinde 17.30-23.00 saatleri arasında, KKTC genelinde üretim yetersizliğinden kaynaklı 1'er saatlik dönüşümlü kesintiler yapılacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2022, 09:48
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110